Francúzi podpálili očkovacie centrum, dôvodom je povinné očkovanie zdravotníkov. Ďalšie zas zničili

  • Vo Francúzsku cez víkend protestovalo cez 100 000 ľudí
  • Počas protestov boli zničené dve očkovacie centrá
  • Povinné očkovanie pre zdravotníkov sa im nepáči
Protest
  • Vo Francúzsku cez víkend protestovalo cez 100 000 ľudí
  • Počas protestov boli zničené dve očkovacie centrá
  • Povinné očkovanie pre zdravotníkov sa im nepáči

Cez víkend sa konali vo Francúzsku húfne protesty proti novým opatreniam, ktoré vláda nariadila. Len v sobotu sa na proteste zúčastnilo po celom Francúzsku 100 000 ľudí.

Vakcinačné centrum nachádzajúce sa na juhovýchode Francúzska neďaleko mesta Grenoble bolo napadnuté už v piatok v noci, informuje BBC.

V sobotu ráno, na juhozápade krajiny v dedine Urrugne, bolo spustošené ďalšie centrum. Mieste médiá to označili za podpaľačský útok. Klinika bola zničená len čiastočne.

Ako uvádza Euronews, demonštranti mali so sebou transparenty, ktoré zobrazovali tváre politikov, rovnako ako aj prezidenta Emmanuela Macrona s Hitlerovými fúzmi.

Prvé slovenské mesto spustilo očkovanie priamo v nákupnom centre. S koronavírusom je hospitalizovaných 95 osôb

Povinné očkovanie spôsobilo povinné protestovanie

Ako uvádza BBC, vláda oznámila, že vo Francúzsku musia byť do 15. septembra zaočkovaní proti koronavírusu všetci zdravotnícki pracovníci, inak môžu pohroziť tým, že im nezaplatia.

Od augusta by sa mali Francúzi preukazovať zdravotnými preukazmi, covid pasmi, ktoré sa budú vyžadovať pri vstupe do obchodov, barov, kín či na cesty vlakom. V covid pasoch budú informácie zverejňujúce vakcináciu občana, prípadne nedávno vykonaný test s negatívnym výsledkom.

Od 21. júla sa tieto zdravotné preukazy budú musieť používať aj pri vstupe na festivaly, do divadiel či nemocníc a vzťahovať sa budú na osoby staršie ako 12 rokov.

„Som si vedomý toho, čo od vás vyžadujem, a viem, že ste pripravení na tento záväzok, ktorý je istým spôsobom súčasťou vášho zmyslu pre povinnosť,“  uvádza BBC s odvolaním sa na pondelkový televízny prejav prezidenta Macrona.

Martine Wonnerová, francúzska politička, sa taktiež zúčastnila protestov. Chodila za demonštrujúcimi a hovorila im, aby „obliehali“ kancelárie zákonodarcov, ktorí podporujú nové opatrenia, uvádza BBC.

Politička Wonerrová, ktorá je voči očkovaniu skeptická od prvej chvíle, bola v nedeľu kvôli tomuto počinu nútená parlament opustiť.

Rozdielny vzostup čísel

Po pomalom očkovaní v krajine došlo po vyhlásení nových opatrení k výraznému nárastu čakajúcich na očkovanie.

Macronova vláda sa týmito opatreniami a zavedením povinného očkovania pre zdravotníkov snaží vyhnúť blížiacej sa ďalšej vlne nákazy a vysoko nákazlivého variantu Delta. Vedci, ktorí radia francúzskej vláde, uviedli, že na kontrolu šírenia bude možno potrebné zaočkovať až 95 % ľudí, zatiaľ má krajina zaočkovanosť 40 %.

V piatok hlásili francúzske úrady viac ako 10 900 nových prípadov, čo je v porovnaní s predošlým mesiacom skoro trojnásobný nárast, uvádza Euronews. Vo Francúzsku zomrelo na COVID-19 už viac ako 111 000 ľudí.

Zdroje: BBC, BBC, Euronews

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK