Futbalová ekonomika: Čo dokáže jeden gigantický prestup?

  • Prestupový trh hýbe futbalovým svetom a dokonca aj jeho ekonomikou
  • Sumy za niektorých hráčov predstavujú neuveriteľné čísla
Cristiano-Ronaldo
Daily post
  • Prestupový trh hýbe futbalovým svetom a dokonca aj jeho ekonomikou
  • Sumy za niektorých hráčov predstavujú neuveriteľné čísla

Je už takmer tradícia, že každé prestupové obdobie sa nesie v znamení nekonečných špekulácií o tom, ktorá hviezda prestúpi do ktorého európskeho veľkoklubu. Ruka v ruke s prestupmi idú aj horibilné sumy, ktoré sa za hráčov platia a netreba zabúdať ani na ich výplaty. Či už sú hráči hodní sumy, ktorú do nich klub investoval, necháme na športových odborníkov. Pozrime sa však na to, ako európske futbalové veľkokluby financujú svoje nákupy, fungovanie a čo hýbe ich financiami.

Astronomické sumy

Začneme hneď zhurta a vrhneme sa nejaké čísla. Za minulú sezónu mal európsky futbal obrat 25,5 miliárd EUR, čo je o 4 % viac ako minulý rok. Najväčší podiel na tom má „veľká päťka“, a teda 5 najsilnejších, respektíve najsledovanejších líg Európy. „Veľkou päťkou“ sú myslené Bundesliga, La liga, Ligue 1, Premier League a Serie A. Ich kombinované tržby predstavovali 17 miliárd EUR. Z čoho sa skladajú? Prenosné práva tvoria v priemere minimálne polovicu ich tržieb, v tesnom závese sú potom zárobky zo sponzorských zmlúv a reklamy.

Vplyv na ich obrat má aj predaj vstupeniek na zápasy. Keď si to rozdelíme podľa jednotlivých líg, anglická Premier League mala tržby v hodnote 5,3 miliardy EUR, na druhom mieste bola španielska La Liga s tržbami 2,9 miliárd EUR, za ňou sa umiestnila nemecká Bundesliga s 2,8 miliárd EUR, štvrté miesto má talianska Serie A s 2,1 miliardami EUR a rebríček uzatvára francúzska Ligue 1 s tržbami 1,6 miliárd EUR.

Príklad: Prestup Cristiana Ronalda

To, že jeden z najhodnotnejších hráčov sveta prestúpil z Realu Madrid do Juventusu nie je žiadna novinka. Prestupová suma sa vyšplhala na 100 miliónov EUR a bol to 6. najdrahší prestup v histórii. Nikto nespochybňuje Ronaldove kvality, ale nie je to bežná suma za hráča v jeho veku, na lekárskej prehliadke ale potvrdil svoju hodnotu, keď mal kondičku a fyzický stav na úrovni dvadsiatnika. Oplatila sa „Starej Dáme“ táto kúpa?

Business Insider uviedol, že dresy s Ronaldovým menom v hodnote 62 miliónov dolárov sa predali behom 24 hodín, z predajov zarobí samotný klub zhruba 9 miliónov dolárov. Po ohlásení jeho prestupu stúpli akcie Juventusu na burze o závratných 40 %. Podľa portálu AS na sociálnych sieťach získali 1,5 milióna nových fanúšikov, čo je enormný nárast a samozrejme to má tiež vplyv na hodnotu značky.

Každá futbalová super hviezda je samostatná značka s istou hodnotou, a tým, že nejaký veľkoklub zaplatí za jej prestup, v podstate posilňuje svoju vlastnú hodnotu, ako ukázal príklad tohto prestupu.

Zdroj: AS, Deloitte, Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá