Futuristické hodiny v Handlovej, z ktorých si čas musíš vypočítať sám

  • Možno nie celkom praktické, no o to zaujímavejšie – v Handlovej majú hodiny, ktoré ti čas nepovedia, musíš si ho z nich vypočítať sám.
hodiny1
  • Možno nie celkom praktické, no o to zaujímavejšie – v Handlovej majú hodiny, ktoré ti čas nepovedia, musíš si ho z nich vypočítať sám.

Zariadenie vyzerá na prvý pohľad ako akási zvláštna tabuľa so štvorčekmi, ide však o binárne hodiny. V Handlovej fungujú už od novembra 2015. Ich princíp je pritom jednoduchý – hoci čas neukazujú, umožňujú ho človeku vypočítať.

Nepochybne je skvelé vidieť, že aj menšie slovenské mestá ako Handlová držia krok s dobou. Tieto zaujímavé hodiny pritom v meste pribudli počas rekonštrukcie celého Námestia baníkov, na ktorom sa nachádzajú. Sú nainštalované oproti kostolnej veži, a teda do kontrastu s klasickými hodinami na nej. Architekt tohto zaujímavého kúsku, Patrik Juríček hodiny označil za symbol tajomna a budúcnosti.

193181_1000x

foto: nasaprievidza.sk

 

Ako handlovské hodiny fungujú?

Skladajú sa z troch stĺpcov – ľavý určuje počet hodín, stredný minút a pravý sekúnd. Hodiny sú založené na binárnej sústave, ktorú dnes používajú takmer všetky počítače. Čas teda čítame po stĺpcoch, pričom každý svetelný bod na hodinách reprezentuje konkrétnu váhu binárnej sústavy mocniny čísla 2. Hodnota svetelných bodov sa teda zvyšuje zdola nahor  (1-2-4-8-18-32). Stačí, ak si spočítaš hodnoty z množstva svietiacich  LED bodov a zistíš aktuálny čas.

i_3476073

foto: handlova.sk

zdroj: handlova.sk, zdroj titulnej fotografie: nasaprievidza.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie