HalmiSpace – Kreatívne coworkingové centrum, kde si vychutnáš kávu, vegánsku kuchyňu aj koncert pod dáždnikmi

  • „Ako kreatívne centrum s vintage kaviarňou sme miestom plným kontrastov. Atmosféru a podstatu HalmiSpace je ťažké opísať slovami, treba ju zažiť!“
collageh
  • „Ako kreatívne centrum s vintage kaviarňou sme miestom plným kontrastov. Atmosféru a podstatu HalmiSpace je ťažké opísať slovami, treba ju zažiť!“

Komplexné centrum HalmiSpace sídli v priestoroch Halmiho dvora, národnej kultúrnej pamiatky, v Košiciach. Toto coworkingové centrum je ideálnym miestom pre prácu, zábavu i oddych. Okrem kvalitnej kávy vám na tomto starobylom mieste ponúknu aj zdravé vegánske jedlá. Vo večerných hodinách sa HalmiSpace stáva galériou vernisáží, prednášok, kvízov či koncertov.

O tom, ako vznikal jeho koncept a ako ho Košičania prijali som sa porozprávala s Jurajom Karlíkom, jedným zo zakladateľov HalmiSpace. Juraj mi prezradil, že HalmiSpace čakajú zmeny v podobe rekonštrukcie priestorov, ale aj v podobe nových podujatí ako cestovateľské prednášky HalmiTrippin’ alebo besedy s inšpiratívnymi ľuďmi vo formáte HalmiBusiness.

Čo ďalšie plánuje HalmiSpace sa dočítaš v rozhovore.

Fungujete ako coworkingové centrum, vintage kaviareň a vegánska reštaurácia zároveň. Vo večerných hodinách usporadúvate koncerty, vernisáže, kvízy a iné akcie. Ako vznikal a ako sa rozvíjal koncept HalmiSpace v Košiciach?

Na úplnom začiatku bola myšlienka vytvoriť kreatívny coworkingový priestor HalmiSpace s kaviarňou. A to sa nám podarilo aj napriek tomu, že sme v Košiciach známi skôr ako kaviareň HalmiCaffe. Neskôr, po dvoch rokoch fungovania, sa našou súčasťou stala vegánska kuchyňa bývalej čajovne Amana. V súčasnosti sme miestom, ktoré žije dobrou kávou, zdravým bezlepkovým jedlom, koncertami, workshopmi a vďaka coworkingu a kreatívnym aktivitám aj skvelými ľuďmi. A tých vecí je oveľa viac. Atmosféru a podstatu HalmiSpace je ťažké opísať slovami, treba ju zažiť!

coworking-13

foto: archív Juraj Karlík

Návštevníci sa u vás nielen občerstvia, ale odnesú si aj atmosféru z rôznych podujatí. Zhrň mi, čo všetko sa v HalmiCaffe organizuje?

Ako kreatívne coworkingové centrum s kaviarňou organizujeme podujatia, ktoré nás aj našich návštevníkov posúvajú vpred. Zameriame na vzdelávacie prednášky a workshopy pod hlavičkou nášho formátu HalmiBusiness, ktorý vzdeláva predovšetkým freelancerov, začínajúcich podnikateľov a podnikaniachtivých študentov. Od septembra u  nás bežia napr. aj veľmi obľúbené cestovateľské prednášky, v rámci ktorých spúšťame nový formát HalmiTrippin’, niekoľko koncertov a vlastných formátov, ktoré ešte nebudeme prezrádzať. V HalmiSpace sa toho dá zažiť naozaj veľa, pretože škála našich podujatí je veľmi široká. Návštevníci u nás môžu navštíviť vernisáže, filmové večery ako je napr. HalmiFest či množstvo zaujímavých koncertov. Stačí si vybrať.

Je niekto, koho by ste chceli vo vašom podniku uviesť? Podľa čoho vyberáte hosťujúcich interprétov?

V prvom rade sa snažíme prinášať našim návštevníkom kvalitu, a to v akejkoľvek podobe, či už ide o kvalitné jedlo, kávu, kvalitné prednášky, koncerty a iné podujatia. V súčasnosti vytvárame napr. projekt Džemovačka, v rámci ktorého u nás improvizujú talentovaní hudobníci vždy v inej hudobnej zostave. Tu vidíme veľký priestor na oslovovanie ďalších kvalitných hostí zo slovenskej hudobnej scény.

Čo sa týka vzdelávania, máme rozbehnutý vlastný formát HalmiBusiness a v budúcnosti pripravujeme napr. aj večery s inšpiratívnymi osobnosťami. V rámci týchto projektov by sme okrem známych osobností oslovili aj menej známych, no rovnako inšpiratívnych hostí. Radi totiž hľadáme alternatívy, hodnoty a obsah aj tam, kde ich iní na prvý pohľad nevidia.

jura2

foto: archív Juraj Karlík

HalmiSpace sídli v nádherných priestoroch mestského paláca Halmiho dvor a je zariadené naozaj útulne. Kto držal taktovku nad výberom priestorov a dizajnom kaviarne?

Priestor som ja spolu s Petrom Szemanom, ďalším zakladateľom, objavil takpovediac náhodou, no bola to láska na prvý pohľad. Vzhľadom na povahu národnej kultúrnej pamiatky však boli úpravy priestorov pomerne komplikované a obmedzené. Práve to bolo dôvodom, prečo sme sa rozhodli ponechať vintage atmosféru celého priestoru. S jeho dizajnom nám pomáhali viacerí umelci a dá sa povedať, že sa vyvíjal dlhodobo a postupne. Aby sme vás však opäť trochu navnadili, priestory HalmiSpace prejdú onedlho rozsiahlejšou rekonštrukciou a redesignom, ktorý zvýrazní kontrast medzi pôvodným a historickým “Halmi” a modernou a neustále sa rozvíjajúcou časťou “Space”. Ale o tom až nabudúce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

foto: archív Juraj Karlík

Láka vegánske menu v centre mesta Košičanov alebo turistov?

Spočiatku sme si mysleli, že našu kuchyňu vyhľadávajú len vegáni, no výsledky našich prieskumov nás veľmi milo prekvapili. Našimi zákazníkmi sú predovšetkým nevegáni, ktorí klasické obedové menu radi vymenia za zdravú a pritom stále chutnú alternatívu. Poväčšine sú to domáci Košičania, raz za čas k nám však zavítajú aj zahraniční študenti či zvedaví turisti.

Odkiaľ beriete suroviny na dennú prípravu jedál a čo netypické sa u vás dá

ochutnať?

Každé naše jedlo je svojim spôsobom netypické, pretože búra stereotypy zdravej stravy a ukazuje ľuďom, že aj vegánska a zdravá kuchyňa vôbec, môže byť rozmanitá a veľmi chutná.

Snažíme sa variť z kvalitných surovín, no o lokálnych dodávateľov čerstvých produktov je stále núdza. S vegánskymi a bezlepkovými surovinami je to navyše dosť zložité, pretože pri nich musíme rátať so sezónnosťou. Avšak ľahšie sa uskladňujú a sú menej náchylné na pokazenie ako živočíšne suroviny. Takže sa to vyvažuje.

koncert-vo-dvore-girls-from-the-moon

koncert Girls From The Moon, foto: archív Juraj Karlík

Aké podujatia sú pre návštevníkov najlákavejšie?

Najlákavejšími podujatiami sú jednoznačne cestovateľské prednášky, tie sa nám vypredávajú jedna radosť. Vzhľadom na kapacitu našich priestoroch ide o podujatia, pri ktorých záujem verejnosti prevyšuje naše možnosti. Mesačne preto organizujeme viacero cestovateľských prednášok, aby si mali naši náštevníci z čoho vybrať. Záleží už len na tom, aká krajina ich zaujíma, resp. do akej krajiny by chceli vycestovať. Od septembra sme spustili nový cestovateľský formát HalmiTrippin’. Okrem už tradičnej ochutnávky jedál, čakajú na našich návštevníkov cestovateľské zážitky ďalších vášnivých cestovateľov a dobrodruhov.

Kto by mal HalmiSpace určite navštíviť?

HalmiSpace navštevujú prevažne mladí a aktívni ľudia, čo je pre naše ďalšie fungovanie veľkou výzvou. Vytvorili sme im komplexný priestor, ktorý každým dňom využívajú čoraz častejšie. HalmiSpace je miestom, kde radi oddychujú, pijú kávičku, obedujú, večerajú, pracujú na svojich projektoch, učia sa do školy, cvičia, vzdelávajú sa a zabávajú na našich podujatiach a mnoho iného. Náš ideálny zákazník využíva všetky tieto možnosti.

halmi-quiz-open-air-78

HalmiQuiz open air, foto: archív Juraj Karlík

Ak človek hľadá HalmiSpace, musí vojsť do nenápadného podchodu z Hlavnej ulice v Košiciach. Z hľadiska viditeľnosti je problém nájsť vás. Riešite svoju viditeľnosť inak – na nete, cez marketing či reklamu?

Čo sa týka našej viditeľnosti z Hlavnej ulice, plne si uvedomujeme jej zlý stav. Riešenie tejto situácie je však pre nás dosť obtiažne, keďže sídlime v historickej pamiatke Halmiho dvor a všetky zmeny a nápady musíme konzultovať s pamiatkármi. Snažíme sa preto, aby sa k nám zákazníci vždy radi vracali a aby nás odporúčali svojim známym. Podľa nášho nedávneho prieskumu k nám na základe odporúčaní prišlo až 65% z opýtaných. Fungujeme však samozrejme aj na sociálnych sieťach, predovšetkým na Facebooku a Instagrame. O novinkách a zaujímavých podujatiach informujeme našich fanúšikov, napr. aj prostredníctvom blogu na našej webstránke. Tu zverejňujeme na želanie našich fanúšikov aj niektoré naše recepty z bezlepkovej vegánskej kuchyne. Každopádne, na našej vonkajšej viditeľnosti naďalej pracujeme a spolu s pamiatkármi hľadáme adekvátne riešenie – také, ktoré bude alternatívou hodnou nášho mena a vízie.

Skús mi opísať ducha HalmiSpace, aká atmosféra u vás vládne?

Ako kreatívne centrum s vintage kaviarňou sme miestom plným kontrastov. Spája sa tu všadeprítomná história mestského paláca s inovatívnou víziou a modernosťou. Atmosféru a podstatu HalmiSpace je preto ťažké opísať slovami, keďže sme v Košiciach vyhľadávaným miestom na oddych, zábavu i prácu. Po produktívnych coworkingových ránach prichádza pomerne rušná atmosféra obedov, za ňou pravá kaviarenská pohodička a v závere večera uvoľnená a poväčšine veselá atmosféra, v závislosti od organizovaného podujatia.

14055149_1516468475045956_3589536409378516186_n

foto: Gustáv Boszorményi

Máte pripravené novinky do budúcna?

Naše priestory by sme vo veľkej miere radi využili na organizovanie kvalitnejších a to viac osobnejších podujatí, či už ide o oblasť vzdelávania alebo hudby. Pod formátom „Komornejšie už to nejde“ sme napr. organizovali úspešný koncert Katky Koščovej v sprievode klaviristu Daniela Špinera. A takýchto podujatí plánujeme v budúcnosti oveľa viac. Zmeny a novinky nás čakajú aj v dizajne našich priestorov. Našim zámerom je prepojiť tradičné ponímanie priestoru, prezentácií a podujatí s modernými technológiami. V konečnom dôsledku pôjde o súhru zaujímavého vizuálu, hodnotného obsahu a neopakovateľného zážitku.

freelanceclub_13

freelance club, foto: archív Juraj Karlík

zdroj titulnej foto: foto: archív Juraj Karlík

Ďakujem za rozhovor.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech