Havajský ostrov Kauai sa vďaka solárnej farme od Tesly zbaví energie z fosílnych palív

  • Tesla urobila ďalší krok, ktorý prispeje k naplneniu "Master plánu" Elona Muska.
ococ
facebook.com/hawaiionly/simple.wikipedia.org
  • Tesla urobila ďalší krok, ktorý prispeje k naplneniu "Master plánu" Elona Muska.

Ostrovy v Tichom oceáne patria medzi najideálnejšie miesta pre inštaláciu solárnych panelov. Je to najmä kvôli tomu, že na nich nejestvuje žiaden plynovod alebo železničná trať na prevoz uhlia. V minulosti sa obyvatelia ostrovov ako Kauai na Havaji museli spoliehať len na dieselové generátory.

V poslednej dobe však potreba spaľovacieho paliva rapídne klesá. Na ostrove si nainštalovala solárne panely toľko obyvateľov, že spotreba počas dňa je na minime. Prime time pre dieselové generátory nastáva až v noci. Spoločnosť Tesla je odhodlaná veci zmeniť pomocou obrovskej solárnej farmy, ktorá bude zároveň zásobárňou čistej energie.

zdroj fotografie:facebook.com/solarcity

Produkcia energie čistou cestou predstavuje naozaj kolísavý proces. V časoch, kedy generovanie energie dosahuje vrchol, dopyt je veľmi nízky. Tesla našťastie našla riešenie aj na tento problém. Už dávnejšie predstavila projekt Powerpack. Ide o masívnu batériu, ktorá je schopná ukladať elektrickú energiu v priebehu dňa a v noci ňou zásobovať obyvateľov ostrova.

Tento projekt vznikol na objednávku energetickej spoločnosti Kauai Island Utility Cooperative. Tá verí, že týmto krokom bude možné na ostrove znížiť spotrebu fosílnych palív o 1,6 miliónov galónov ročne.

zdroj fotografie:facebook.com/solarcity

Minulý rok už Tesla zrealizovala elektroinštaláciu svojich batérií a panelov aj po celom ostrove Ta´u v americkej súostroví Samoa. Prebehla tu inštaláciu Microgrid pozostávajúcich zo solárnych panelov a batérií, ktoré dodávajú takmer 100 % energie potrebnej pre chod celého ostrova. Podobne to bude fungovať aj na ostrove Kauai, kde sa využije batériový systém Powerpack 2 z produkcie Tesla Gigafactory v Nevade.

zdroj fotografie:facebook.com/solarcity

Zaujímavé je, že energetická spoločnosť od Tesly nezakúpila komplet solárne panely a batériový systém. Namiesto, toho spísali zmluvu na 20 rokov na základe, ktorej bude ostrov za kilowatthodnu platiť 13,9 centov. Od minuloročnej akvizície SolarCity za 2,6 miliardy dolárov je toto dôležitý krok v ďalšom vývoji solárnych projektoch Tesly.

Tesla sa vo svojom vyhlásení zaviazala k aktívnej spolupráci s dodávateľmi energie po celom svete. Spoločnosť je tak odhodlaná prekonať všetky prekážky na ceste budovania obnoviteľných zdrojov energie.

zdroj:theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech