HC Slovan dlhuje Bratislave takmer milión eur. Vallo zvažuje ako štadión efektívne využiť

  • Hokejový klub mestskej organizácii - (STaRZ) Správa telovýchovných a rekreačných zariadení dlhuje takmer 1 milión eur
  • Nové vedenie mesta sa preto musí zaoberať otázkou, ako ďalej s využívaním priestorov zimného štadióna
  • V hre je aj ukončenie nájmu s HC Slovan a využitie priestorov na iné podujatia
wal
Facebook/HC Slova, Pixabay, Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu
  • Hokejový klub mestskej organizácii - (STaRZ) Správa telovýchovných a rekreačných zariadení dlhuje takmer 1 milión eur
  • Nové vedenie mesta sa preto musí zaoberať otázkou, ako ďalej s využívaním priestorov zimného štadióna
  • V hre je aj ukončenie nájmu s HC Slovan a využitie priestorov na iné podujatia

Spoločnosť HC SLOVAN Bratislava a. s. dlhuje za nájomné, služby spojené s nájmom, zmluvné pokuty a úroky z omeškania mestskej organizácii STaRZ sumu 978 069,75 eur. Informáciu priniesol portál hlavného mesta bratislava.sk.

„Každodenne komunikujeme so zástupcami HC SLOVAN Bratislava a. s. vo veci úhrady záväzkov voči STaRZu. Upozorňujeme ich na to, že ekonomická situácia, v ktorej sa momentálne STaRZ nachádza, a kvôli ktorej nemá dostatok prostriedkov na vlastné fungovanie, si v blízkej budúcnosti môže vyžiadať opatrenia, ktorých výsledkom bude obmedzenie prevádzky Zimného štadióna O. Nepelu a obmedzenie možností jeho využitia zo strany HC SLOVAN. Napriek tomu, že sme boli ochotní hľadať mimosúdne možnosti riešenia úhrady dlhu HC SLOVAN, postoj zástupcov akciovej spoločnosti nás núti k súdnemu vymáhaniu,“ vyjadril sa riaditeľ STaRZu, Peter Vojtko.

Podľa finančného portálu Finstat sa spoločnosť HC SLOVAN Bratislava, a.s. v roku 2016 dostala do zisku z -1,886 mil. eur na 763 219 eur a tržby jej narástli o  21 % na 10,61 mil. eur. V roku 2017 v období od 1.5 do 31.12 zverejnila tržby 5,537 mil. eur so stratou -1,874 mil. eur.

Podľa mesta, v prípade, že HC Slovan v najbližšom období, ale najneskôr do začiatku novej hokejovej  sezóny svoj dlh neuhradí, jednou z možností je aj ukončenie všetkých nájomných zmlúv s HC Slovan a využitie priestorov na iné kultúrne a športové podujatia. Mesto sa však chce usilovať o to, aby sa situácia nijako nedotkla detí a mladých ľudí, ktorí na štadióne pravidelne športujú a učia sa hrať hokej v niektorom z 11 detských, resp. mládežníckych tímov.

„Od začiatku pôsobenia klubu v tejto aréne, či už po jej modernizácii v roku 2011, alebo ešte pred rokom 2009, HC Slovan svoje záväzky voči vlastníkovi arény vždy vyrovnal. Len od roku 2011 Slovan zaplatil do rozpočtu mesta niekoľko miliónov eur,“ uviedol pre TASR klub.

Vplyv vstupu HC Slovan do KHL na mesto Bratislava je takmer 4 milióny eur ročne

Vyplýva to zo štúdie Ekonomickej univerzity, ktorú realizovala dotazníkovým prieskumom počas 17 domácich zápasov Slovana v KHL osobným dotazovaním na štadióne prostredníctvom vyškolených anketárov.

Ukázalo sa, že pôsobenie Slovana v KHL prinieslo mestu a miestnym firmám dodatočné príjmy vo výške 3,8 mil. eur, na ktorých sa návštevníci z ostatných častí Slovenska podieľali sumou 2,7 mil. eur a zahraniční hostia sumou 1,1 mil. eur.

Zatiaľ čo priemerné výdavky hokejového diváka z Bratislavy boli necelých 32 eur, návštevníci z ostatných častí Slovenska minuli v súvislosti s hokejovým zápasom takmer 40 eur a návštevníci zo zahraničia dokonca 130 eur.

Celkovo minuli návštevníci v Bratislave v súvislosti so zápasom KHL na Slovane 10,3 mil. eur, z čoho Bratislavčania asi 4,6 mil. eur, návštevníci z ostatných častí Slovenska 2,8 mil. eur, návštevníci z okolia Bratislavy 1,6 mil. eur a zahraniční hostia 1,2 mil. eur. Najväčšou položkou boli výdavky na vstupenky na zápas, za nimi nasledujú výdavky na občerstvenie (1,9 mil. Eur), bary a kluby (0,8 mil. Eur) a pohonné hmoty (0,7 mil. Eur).

Rok 2019 si vyžiada ďalšie investície do štadióna 

Do Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave bude potrebné kvôli organizácii majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2019 investovať zhruba dva milióny eur. Takúto sumu podľa TASR odhaduje Bratislava po ukončenej kontrole mestského kontrolóra, priznáva však, že nemusí ísť o konečné číslo. Štadión pritom prešiel v roku 2011 rozsiahlou rekonštrukciou za viac ako 70 miliónov eur.

Je však dobré podotknúť, že nie len na Slovensku ale aj v zahraničí je vidieť, že športové kluby dokážu byť pre mesto skvelým predpokladom na ďalší rozvoj. To v prípade, ak sú ich aktivity efektívne zmenežované. Predsa len, športové zápasy vedia byť pre miestnych ale aj turistov veľkým lákadlo a majú potenciál zaplniť mestskú kasu. V neposlednom rade zlepšujú aj celkovú medzinárodnú viditeľnosť mesta. Veríme, že niečo podobné sa udeje aj vďaka tohtoročným MS v Hokeji v Bratislave a Košiciach.

zdroj: bratislava.sk,hcslovan.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech