Hearth.net: „Kľúčové je nebáť sa robiť chyby“

  • Dnešným startupom je Hearth.net, kde sme vyspovedali Pavla.
image_1407692292.jpeg
  • Dnešným startupom je Hearth.net, kde sme vyspovedali Pavla.

Čo Hearth.net robí?

Vyvíjame a prevádzkujeme webovú aplikáciu prepájajúcu ľudí, ktorí robia to, čo ich baví, napĺňa a sú v tom dobrí. Druhým to ponúkajú darom a naopak od ostatných môžu dostať to, čo potrebujú oni sami.

Ako Vás napadlo rozbehnúť Hearth.net? Čo bola Vaša inšpirácia?

Projekt je veľmi starý, jeho koncept sme začali rozpracovávať už v roku 2009, vtedy ešte v drese LMC, prevádzkovateľa pracovných portálov jobs.cz a prace.cz, keď došlo v dôsledku krízy k prepadu trhu práce a rastu nezamestnanosti. Začali sme premýšľať, či a prípadne ako by išiel „trh práce“, resp. trh zručností jeho účastníkov, organizovať inak … Uvažovali sme o barteri, časových bankách, lokálnych menách … a skončili sme u čistého daru, ktorý stojí nad všetkým, v podstate aj nad peňažnými vzťahmi.

Podelíte sa s nami o nejaké informácie zo zákulisia Hearth.net?

Asi to nie je zákulisie, pretože to je vidieť na prvý pohľad:-) … ale prvá verzia Hearth.net sa nám nepodarila – bola užívateľsky kostrbatá a komplikovaná, … Vnútorne nás veľa štvalo, že sa za vlastný produkt nemôžeme s čistým srdcom postaviť a odrazilo sa to v demotivácii celého tímu.

Čo považujete za najväčší Hearth.net?

Že sa nám podarilo nájsť silu k tomu začať vývoj znova od nuly, nastaviť tvorivú spoluprácu vo vývoji, nájsť spoločnú reč v rámci tímu. A vo finále pripraviť minimálny produkt, ku ktorému sa môžeme hrdo prihlásiť a tešiť sa na jeho ďalší rozvoj.

Čo chystáte nové?

Začiatkom septembra spúšťame novú verziu a rozbiehame komunikačnú kampaň, podarilo sa nám zorganizovať diskusný stôl v rámci Fora2000 na tému ekonómia daru a pozvať naň inšpiratívne osobnosti a máme veľa produktových plánov do budúcna. Vedľa toho dúfam, že nám prevádzka novej verzie dá ďalšiu inšpiráciu, ako by sme mohli Hearth.net robiť lepšie.

Kto všetko za Hearth.net stojí? Aké typy ľudí hľadáte do svojho tímu?

Podarilo sa nám vytvoriť veľmi rôznorodý tím, preto je dôležitá otvorená komunikácia, aby sme boli schopní nachádzať spoločný priesečník. Takže hľadáme otvorených ľudí, ktorí sa neboja pustiť fantáziu na špacír a vedia si predstaviť, že by to raz všetko mohlo fungovať inak, trebárs bez peňazí … Za projektom tak stojí každý člen tímu a vizionárske a finančné zázemie nám poskytuje Libor Malý, bývalý majiteľ LMC , ktorý tak rozvíja myšlienku a projekt, ktoré sme vykopli ešte v LMC.

Je práca u vás v niečom iná ako v ostatných firmách?

Sme taký nestartupový startup, pretože vzhľadom na víziu projektu fungujeme ako občianske združenie a aj do budúcna plánujeme financovania len z darov. Pokúšame sa tak skĺbiť startupový oheň a energiu s tým, že nemáme definovaný exit, ale ide nám o dlhodobé úspešné plynutie.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí uvažujú o práci v startupe?

Základom je otvorenosť, komunikácia a kľúčové je nebáť sa robiť chyby a vykročiť za hranice svojho komfortu. S ohľadom na čerstvé startupové skúsenosti ma napadajú ešte ďalšie dva odkazy – „slon sa je po kúskoch“ a „na eskalátor je dobré nastúpiť na začiatku a ísť po smere jazdy“.

Nejaké ďalšie tipy / odporúčanie / odkaz?

Je zaujímavé si občas prejsť, čo človek ostatným dáva a čo od nich prijíma, a zamyslieť sa, čo by ostatným dávať mohol a chcel. Môže sa tým otvoriť úplne nová dimenzia života … nové vzťahy, nový smer.

Zdroj: startupjobs.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK