Heger: Vojaci NATO by mali na Slovensko prísť s technikou v hodnote miliardy eur

  • Eduard Heger, predseda vlády, sa v diskusnej relácii RTVS vyjadril k ruskej invázii na Ukrajine
  • Vladimir Putin nespomaľuje, má svoj premyslený plán, ako dobyť Ukrajinu. Na krajiny NATO nie je pripravený, tvrdí Heger
heger eu
TASR/Pavol Zachar
  • Eduard Heger, predseda vlády, sa v diskusnej relácii RTVS vyjadril k ruskej invázii na Ukrajine
  • Vladimir Putin nespomaľuje, má svoj premyslený plán, ako dobyť Ukrajinu. Na krajiny NATO nie je pripravený, tvrdí Heger

Vojaci NATO by mali na Slovensko prísť s technikou v hodnote miliardy eur. Povedal to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko. Ide o techniku, ktorú by Slovensko muselo obstarávať niekoľko rokov.

Na Slovensku by mala vzniknúť predsunutá prítomnosť jednotiek NATO. Prísť by malo približne 1 200 vojakov z Nemecka, Holandska, Českej republiky, Poľska či Slovinska. Na Slovensko by mohli prísť aj americké jednotky, ak USA poskytne systém Sentinel. Nemeckí a holandskí vojaci by mali na Slovensko priniesť systém protivzdušnej obrany Patriot a českí vojaci by mohli pomáhať s kybernetickou bezpečnosťou.

Vývoj nie je dobrý

Eduard Heger sa v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko vyjadril k situácii na Ukrajine. Ako tiež prezradil, vývoj nie je dobrý, na stole sú ďalšie sankcie.

„Ešte stále čerpáme suroviny z Ruska, je to oblasť, do ktorej sa dá ísť, ak sa na nej dohodneme,” objasnil. Slovensko by to podľa neho bez ruského plynu a ropy zvládlo minimálne do ďalšej zimy.

ONLINE: Rusi zneužívajú pokoj zbraní, tvrdia Ukrajinci. Mariupoľ je stále pod paľbou

„Štyridsať percent plynu, ktorý spotrebuje Európa, ide priamo z Ruska. Takže áno, toto je na stole a budeme sa o tom baviť aj v najbližších dňoch v rámci európskych lídrov,“ zdôraznil Heger s tým, že Slovensko by zvládlo zastavenie dodávok plynu a sú pripravené alternatívne plány. O tejto téme diskutoval aj s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Ďalej predseda vlády dodal, že budúci týždeň sa uskutoční samit lídrov EÚ v Paríži. „Diskusia sa uberá skôr z hľadiska strategickej závislosti a je úplne jasné, že ju budeme musieť zmeniť, a potom otázka zabezpečenia ďalšej zimy. Do zimy sme úplne v pohode,” povedal premiér.

Jasný signál Putinovi

Heger však uviedol, že už schválené sankcie majú „dobeh“. „Vidíme, že prudko klesá rubeľ, zmrazujú sa a konfiškujú sa majetky. To všetko sa bude teraz len stupňovať po zavedení sankcií,“ povedal premiér.

Pri sankciách ide podľa Hegera o vyslanie silného signálu Vladimírovi Putinovi, že ho bude musieť západ ekonomicky izolovať.

To, že ruská armáda zabíja civilistov a teraz neumožňuje evakuáciu civilistov, je veľmi zlé a musíme na to tlačiť. „Je to, žiaľ, veľké vytriezvenie,“ povedal Heger, podľa ktorého Ukrajinci zažívajú hrôzu.

Podľa predsedu vlády ale „vôbec nie sme bezmocní” a sme na správnej strane dejín. „Vidíme, že Putin vôbec neustupuje a nespomaľuje, má premyslený plán, ako dobyť Ukrajinu a budeme musieť pokračovať v rokovaniach.”

Putin podľa neho používa nebezpečné, ale aj psychologické zbrane. Snaží sa rozleptať ľudí. „Snaží sa v nás vyvolať strach, lebo vieme, že nepriateľa potrebuje rozložiť aj zvnútra,” konštatuje Heger.

Eduard Heger
zdroj: TASR/ Martin Baumann

Putin si na krajiny NATO netrúfne, my sme však pripravení

Ochranu našej východnej hranice podľa premiéra posilnilo zaktivizovanie členských štátov NATO do plnej pohotovosti. Posunuli sa rokovania v súvislosti s predsunutou prítomnosťou vojsk na našom území. Heger súhlasí, že SR v minulosti podcenila financovanie obrany, v dôsledku čoho nemáme zmodernizovanú techniku.

Ukrajina potrebovala silný politický signál na svoju požiadavku vstúpiť do EÚ. Teraz ide podľa premiéra o to, ako ho pretaviť do konkrétnych krokov. „Intenzívne sa na tom pracuje v rámci členských štátov EÚ a Európskej komisie. Len čo to budeme mať, predstavíme to,“ povedal.

V súvislosti so zdržanlivosťou NATO pri zriadení bezletovej zóny nad Ukrajinou premiér povedal, že „na stole je všetko“. Treba však podľa neho hovoriť o postupnosti krokov. Dodal, že zriadenie bezletovej zóny je predposledný krok. „Pretože vieme, že krajiny NATO by sa museli priamo zapojiť do konfliktu,“ priblížil s tým, že sa eskalujú politicko-ekonomické sankcie.

Heger si však nemyslí, že by si Putin trúfol na krajiny NATO. Nie je podľa neho na to ani pripravený. „My sme tak vysoko pripravení, že by sme ho odrazili za niekoľko dní. Súdržnosť nebola nikdy taká citeľná, ako je teraz,” povedal premiér.

Podľa predsedu vlády bolo chybou celého vyspelého sveta, že bol laxný k Putinovi, keď anektoval Krym a keď naviezol vojská na ukrajinské hranice. „Nikto z nás si nemyslel, že to naozaj urobí a on to naozaj urobil. To je veľké ponaučenie, nikdy viac.”

Analytik Duleba: Toto je jedno veľké šialenstvo, ktoré Rusko zničí, a výsledok nebude žiadny

Emócie sú vybičované

Heger tvrdí, že agresiu musíme zastaviť a nemáme na výber. „Zriadenie bezletovej zóny je predposledný krok, lebo potom by sa krajiny automaticky zapojili do vojnového konfliktu.”

Premiér tiež uviedol, že nemáme právo vstupovať do mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom. „Toto musíme nechať na ukrajinských občanoch, aby sa rozhodli, čo urobia,“ povedal s tým, že treba vytvárať tlak, aby mierové rokovania nastali. Vidí nádej, že sa obe strany budú vedieť dohodnúť, no nebude to ľahké vzhľadom na veľké odhodlanie Putina.

V reakcii na natretie bratislavského vojenského pamätníka Slavín modrou a žltou farbou povedal, že „takéto veci určite nie je potrebné robiť“. Ťažko podľa neho povedať, či išlo o nejakú iniciatívu alebo cieľavedomú provokáciu.

„Emócie sú vybičované, netreba na každú emóciu hneď prehnane reagovať, treba to dať do poriadku,“ povedal s tým, že sa treba sústrediť na pomoc Ukrajine.

Zdroje: RTVS, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá