Hele vole! Čo všetko dnes môžeme závidieť bratom Čechom?!

  • Neraz si robíme výlety cez západnú hranicu, aby sme okúsili to, čo nám ponúkajú Čechy. Sme s nimi tak nejak prepojení. Niekedy aj závisťou, čo ponúka ich krajina, narozdiel od tej našej malebnej.
collage cz
  • Neraz si robíme výlety cez západnú hranicu, aby sme okúsili to, čo nám ponúkajú Čechy. Sme s nimi tak nejak prepojení. Niekedy aj závisťou, čo ponúka ich krajina, narozdiel od tej našej malebnej.

I keď sa často stávajú terčom posmechu, z dôvodu ponožiek v sandáloch a iných módnych kreácií, stále sa nájde niečo, čo v nás evokuje záujem. Či už je to perfektná česká komédia, výborné pivo, príroda alebo možnosť legálne okúsiť marihuanu. Prežili sme spolu necelých 68 rokov a pozri sa na to, o čo sme prišli, keď sme sa rozdelili.

Kráľovná Praha a dary jej nočného života

Každý, kto sa vyberie omrknúť pražský orloj nezabudne zažiť nočný život na vlastnej koži. To množstvo podnikov a veľkej interkultúrnej zložky v nás vyvoláva pocit, že sme ďaleko od domova a zároveň takisto blízko. Niekoho možno zaskočí otvorenosť národa k homosexualite, či dokonca k prostitúcii. Na Slovensku sme stále príliš skeptickí voči takýmto veciam.

prague-1504330_1920

Foto: pixabay.com

 

Karel Gott

Slovanský Elvis Presley, božský Kája. V 60. rokoch sa nenašiel jediný zlomyseľník a všetci ho vrúcne milovali tak, ako je tomu aj dnes.

maxresdefault

Foto: filmavideo.cz

 

Becherovka

Máme síce Demänovku alebo Tatranský čaj, ale tajnej receptúre Becherovky z roku 1807 sa nič nevyrovná. Je to vodkyňa bylinných opijátov.

portfolio-becherovka

Foto: becherovka.cz

 

Plzeň

Pri alkohole ostaneme. Pripomeň si chuť slávnej Plzne. Tie slovenské pivá sú taktiež výborné, ale  častejšie siahneme po českej Plzni. A pili ju aj v seriáli Priatelia, neraz ju môžeš vidieť na chladničke u Joeyho a Chandlera.

130412_Plzensky_Prazdroj_image

Foto: plzen.eu

 

Karlove Vary

Nielen Queen Latifah chcela stráviť (posledné) dni v Karlovych Varoch, ktoré niekedy slúžili len smotánke. Treba navštíviť a obzrieť si túto nádhernú kúpeľnú metropolu

kv

Foto: cestovanie.net

 

Škodovka

Schválne či vieš, čo znamená slovo „embéčka“. A vieš aj to, že väčšina z nich sa vyrába v Bratislave? Tak ako to je s tými českými autami?

black-grey-186543_1280

Foto: pixabay.com

 

Avast anivírus

Dám ruku do ohňa, že každý z nás ho aspoň raz nainštalovaný mal!

avast-free-antivirus-57-700x393

Foto: avast

 

Ferdo Mravec

Určitá generácia bola v detstve sprevádzaná týmto odvážnym mravcom a jeho kamošom Chrobákom Truhlíkom. Ja som ho milovala. Ty tiež?

ferdo-4

Foto: wiki

 

Knedlo-vepřo-zelo

Slovenská kuchyňa je výborná, ale aj tak ti potečie slinka pri pomyslení na tú českú. A hlavne na kúsok bravčového s kapustou a s knedľou.

dsc_9611

Foto: pinarosa.wordpress.com

 

Marihuana

Zaťiaľ, čo sa 30% slovenského národa ukrýva pri jej fajčení, u susedov ju dostaneš už aj v lekárni na lekársky predpis a za cigu z trávy, ťa už do basy nehodia.

cannabis-1458000_1920

Foto: pixabay.com

 

Socialbakers

Spoločnosť, ktorá ovládla trh analýz sociálnych médií. Pomáhajú s marektingom malým a stredným podnikom a na druhú stranu tvoria kľúčových partnerov spoločnostiam ako je Lenovo, ING, Nestlé, Toyota….

wersm-jan-rezab-e1432655989433-657x360

Foto: wersm

 

Česká koruna 

Tak závidieť, či nezávidieť? Mnoho ľudí tvrdí, že bolo chybou prijať európsku menu. Otvorilo nám to lepšie možnosti, ale aj tak sa nájdu dôvody, prečo bolo dobrým rozhodnutím Čechov, ponechať si svoju menu.

money-660246_1920

Foto: pixabay.com

 

České filmy

Kameňák a tie slávne klasiky, občas s nemeckou koprodukciou, ako je Popelka, si nikdy nenecháme ujsť. Avšak aj tie novodobejšie filmy stoja za to!

gympl

Foto: wikimedia

 

Michelin reštaurácie

Na Slovensku sa zatiaľ Michelinskou hviezdou nemôže pýšiť žiadna reštaurácia, ale ak túžiš po gastronomickom znovuzrodení, choď na západ. Tam nájdeš Paulusovu reštauráciu Alcron alebo známu kuchyňu v podaní La Degustation Bohême Bourgeoise.

46_la_rotonde-large

Foto: Alcron

 

Univerzita Karlova  

Od roku 1348 prerástla v univerzitu so 17 fakultami. V priemere ju navštevuje 55 000 študentov a jej kvalitu môžu slovenskí študenti len ticho závidieť. Schválne, koľko ľudí z tvojho okolia študuje v Česku?

UK-5162-version1-ivuk593version1graficka_podoba

Foto: Karlova Univerzita

 

Hviezdne koncerty

Na Slovensku sa občas môžeme tešiť návšteve hudobníkov svetového formátu, ako sú Robbie Wiliams, Katy Perry, One Republic a ďalší. V Česku o dobré koncerty nie je núdza.

concerts-1150042_1920

Foto: pixabay.com

Existuje veľa možností, ktoré by sme radi privítali aj my. Možno nás občas prepadne závisť, ale stále sa môžeme tešiť z krás, aké Slovensko ponúka. Tu si ich môžeš pripomenúť a zalepiť tak rany utrpené po prečítaní tohoto článku.

 

Kiwi.com

Bývalý Skypicker. Poznáš tie stránky, kde si vyhľadáš najlacnejšiu letenku, kedykoľvek, s kýmkoľvek, kamkoľvek? Tak vyskúšaj Kiwi. Ten je naj!

skypicker1

Foto: skypicker.com, zdroj titulnej foto: wiki/wersm

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech