Historicky prvá aplikácia svojho druhu na Slovensku propaguje film z povojnového Československa

  • Do naších kín o chvíľu zavíta film Toman
  • Na jeho propagáciu vytvorili špeciálnu aplikáciu
  • Ukazuje ti situáciu v povojnovom Československu
Luknár ,Macháček, foto Bára Trojanová
ArtCODE
  • Do naších kín o chvíľu zavíta film Toman
  • Na jeho propagáciu vytvorili špeciálnu aplikáciu
  • Ukazuje ti situáciu v povojnovom Československu

Pre západné filmy nič nezvyčajné, keď sa snažia propagovať film tvorbou sprievodnej aplikácie, ktorá ťa má na film navnadiť. U nás sa na takéto marketingové aktivity nevynakladá veľká námaha a väčšinou si vystačia s tradičnými spôsobmi propagácie. Na Slovensku sa o to úplne prvýkrát pokúša aplikácia, ktorá ma propagovať rovnomenný film Toman.

Film hrou, zoznám sa s postavami

Už z úvodu je jasné, že developeri si dali záležať na tom, aby bola aplikácia verná dobe, ktorú sa snaží odzrkadliť. Font písma, ktorý si vybrali má navodiť pocit, že čítaš spis, ktorý bol napísaný pomocou písacieho stroja. Tú istú taktiku vybrali aj pri predstavovaní kľúčových postáv z filmu. Na čiernobielych fotkách sú zobrazené historické postavy a herci, ktorí ich vo filme stvárňujú, sú zobrazení farebne. Ak o postavách túžiš zistiť viac, informácie sú zobrazené na papieri, ktorý vyzerá ako keby bol vytrhnutý z tajného spisu. 

Posuňme sa však ďalej. Celá aplikácia pozostáva zo 6 hier, ktoré odzrkadľujú ako fungovala tajná služba v tých rokoch. Hra sa snaží navodiť atmosféru filmu aj napríklad hudbou v pozadí. Čo sa týka hier samotných, tak ťa stavia do úlohy špióna, ktorý sa snaží pomôcť postavám z filmu dosiahnuť ich ciele.

Pri prvej hre s názvom identita si vytváraš dokumenty, ktorá ti umožnia prístup do priestorov, do ktorých majú prístup iba zamestnanci spravodajskej služby. Nie je to nič zložité  a je to príjmená zmena od zaužívaných spôsobov tvorby profilov v hrách. Prestrihové scény, ak sa to tak dá nazvať, majú formu komiksov a tie ti vysvetlia, aká je tvoja úloha v danej hre. 

Odomkni trezor, rozlúšti kód, pošli správu

Ďalšia hra, ktorá ťa čaká, je trezor. Musím povedať, že pri testovaní som sa nejedenkrát zapotil, pripomenulo mi to časy, keď boli hry robené, aby boli výzvou a nielen na to, aby si to čo najľahšie prešiel. Mechanizmus hrania je vo svojej podstate jednoduchý, musíš otáčať mechanickým zámkom, aby si zistil, aký je správny kód na jeho odomknutie.

Moje odporúčanie je obrniť sa pevnými nervami a slúchadlami. Obtiažnosť sa postupne zvyšuje, čo tiež hodnotím ako pozitívny krok, keďže hra potom nepôsobí ako povinná jazda, ale chce, aby sa hráč aj trochu potrápil. 

Tretia hra je odpočúvanie, kde je tvojou úlohou “odpočúvať” telefonáty podozrivej osoby a ná základe týchto telefonátov zistiť odpoveď na veľmi jednoduchú otázku. Osobne som si najmä cenil, že vytáčanie čísel bolo simulované cez vytáčací telefón. Ako to bolo aj s predošlou hrou, budeš musieť zapojiť mozgové bunky a použiť svoje schopnosti dedukcie, aby si zistil správnu odpoveď. 

Morzeovka má navodiť časy komunizmu, keď sa ešte takto posielali šifrované správy. Hra je pomerne jednoduchá a veľmi sa pri nej nenatrápiš. Potrebuješ mať však presné prsty. V tejto hre je tvojou úlohou dešifrovať správu z Londýna, ktorá môže zmeniť celý tok dejín. Cieľom developerov bolo, aby si hráč skúsil historický spôsob posielania textových správ, a tým pádom vzbudiť záujem o obdobie, v ktorom sa film Toman odohráva. 

Praktiky rozviedky ti navodia husiu kožu

Drátofon je z hľadiska celej aplikácie asi najzaujímavejšia hra. Si v role špióna, ktorý odpočúva domácnosť v povojnových rokoch. Osobne mi hra navodila nepríjemný pocit, že niekomu zasahujem do súkromia. Samotný autori hry vyjadrili poľutovanie nad tým, že aj také situácie sa stávali. “Smutné je, že práve takýto nástroj pomohol budúcemu režimu beztrestne narúšať osobné súkromie svojich obyvateľov.” Pri tejto hre sa musíš plne sústrediť, aby si zachytil tie najdôležitejšie informácie, indície sú rozhádzané a budeš musieť ich hľadať a vyvádzať z nich logické závery. 

Na záver bude tvojou úlohou sfalšovať doklady totožnosti. Hra je zábavná, zároveň jednoduchá a  úsmevná. Môžeš si vyskúšať manipuláciu s identikitom či vymýšľanie rôznych mien. 

Hraj a môžeš sa stretnúť s tvorcami filmu!

Ako marketingový ťah to hodnotíme pozitívne a myslíme si, že má potenciál zaujať nejedného diváka. Hlavne mu dovolí aspoň na chvíľu nazrieť za kulisu povojnového Československa a v akých časoch žili naši starí rodičia. A to nie je všetko, všetci úspešní hráči majú šancu stretnúť s tvorcami filmu na slávnostnej premiére. Stačí ti vyhrať, respektíve vyriešiť aspoň jednu hru a následne sa zapojiť do lotérie, z ktorej sa budú vyberať výhercovia. Formulár na prihlásenie sa do lotérie nájdeš v menu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK