Hľadáš si prácu? Tieto vysokoškolské odbory produkujú najviac nezamestnaných

  • Práce je dosť, ale ľudia študujú iné odbory
  • Toto určite neštudujte!
  • Prehľad fakúlt s najlepším uplatnením na trhu práce
cellular-education-classroom-159844
pixabay.com
  • Práce je dosť, ale ľudia študujú iné odbory
  • Toto určite neštudujte!
  • Prehľad fakúlt s najlepším uplatnením na trhu práce

Väčšina mladých ľudí od rodičov počúva „Musíš vyštudovať vysokú školu, inak budeš do konca života zametať ulice.“ Áno, vysoká škola sa zíde, ale nie každá a za každú cenu. V mnohých prípadoch je to pre človeka strata niekoľkých rokov života, bez perspektívy uplatniť sa. Keby si však vybral iný odbor, mohli by sa o neho firmy „biť.“

Nezamestnanosť na Slovensku podľa oficiálnych informácií tento rok klesla na 5,42 %. Z 2,7 milióna ekonomicky aktívnych Slovákov je teda nezamestnaných 179-tisíc ľudí. Úrady práce evidujú viac ako 15-tisíc pracovných inzerátov na vyše 75-tisíc pracovných miest. Skutočný počet miest je pravdepodobne ešte väčší, pretože mnohé firmy voľné miesta nehlásia.

V ideálnom prípade, keby boli nezamestnaní dosadení na všetky voľné pracovné pozície, miera nezamestnanosti by klesla pod 4%. To je však nemožné, pretože nezamestnaní nie sú schopní alebo vzdelaní pre konkrétne voľné pozície.

Tento problém pramení z toho, že vysoké školy produkujú absolventov, ktorých schopnosti na trhu práce nie sú potrebné a hlavne produkujú ich veľa. Potencionálna pracovná sila je tak presýtená odborníkmi na sociálne práce či právnikmi.

Ktoré školy produkujú najviac nezamestnaných?

Podľa štatistík Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny z decembra 2017 bolo bez práce 2 201 absolventov vysokých škôl, ktorí úspešne ukončili II. stupeň. Najhoršie sú na tom absolventi spoločenských vied, náuk a služieb, ktorý tvoria väčšinu – teda 1 370.

Zvyšok nezamestnaných tvorili absolventi technických, prírodných, poľnohospodársko-lesníckych, veterinárnych, farmaceutických, lekárskych, bezpečnostných, vojenských vied a náuk o umení. Posledný prieskum Profesie v roku 2016 ukázal, že 237 950 voľných pracovných pozícií bolo pre absolventov vhodných len 32,4%.

Najžiadanejšie pracovné pozície

Absolútne najžiadanejšími sú absolventi z odborov informatiky, strojárstva a ekonomiky. Ukázal to tradičný prieskum spoločnosti Profesia. Ak mladý človek uvažuje o tom, akú školu si vybrať z týchto odborov.

Podľa analýzy portálu Profesia.sk mali v rokoch 2015/2016 zamestnávatelia najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ekonómovia, účtovníci, či mzdoví pracovníci sa uživia v každej firme. Medzi fakultami mali najlepšie pracovné výhliadky absolventi informatiky a informačných technológií.

Počet vysokoškolských študentov v  rokoch 2017/2018 klesol, avšak môže za to demografický vývoj, nie trend medzi mladými. Výberu uplatnitelného odboru na trhu práce by určite prispela lepšia osveta. Možno však ľudí donútiť, čo ich má baviť?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech