Holanďania navrhli veternú turbínu, v ktorej sa dá bývať

  • Neboj sa, žiadny hluk z rotujúcich lopatiek ťa v nej obťažovať nebude.
  • Neboj sa, žiadny hluk z rotujúcich lopatiek ťa v nej obťažovať nebude.

Predstav si výraz na tvárach ľudí, keby im povieš, že bývaš vo veternej turbíne. Dutch Windwheel je koncept udržateľnej budovy, ktorá vo svojom kruhovom ráme z ocele a skla ukrýva 72 bytov a zároveň slúži ako tichá veterná turbína bez pohyblivých častí. Okrem získavania energie z vetra má byť vybavená zariadeniami na zachytávanie dažďovej vody, recykláciu vody z kohútikov a tiež na produkovanie bioplynu z organického odpadu obyvateľov.

 

foto: dutchwindwheel.com

Windwheel sa skladá z dvoch prstencov postavených na podzemnej základni obkolesených mokraďami, aby budova vyzerala akoby plávala. Vo vonkajšom prstenci nájdeš 40 rotujúcich kabíniek, ktoré návštevníkov ponúknu dychberúce pohľady na Rotterdam, podobne ako známe Londýnske oko v Anglicku. Vo vnútornom prstenci sa nachádza 72 bytov, 160 hotelových izieb, komerčnú zónu a najvyššie je reštaurácia.

Asi najzaujímavejšou vlastnosťou budovy je, okrem vzhľadu, veterná turbína, ktorá vypĺňa jej vnútorný prstenec. Elektrostatický konvertor veternej energie (EWICON) je technológia vyvinutá v TU Delft, ktorá “pomocou štruktúry z oceľových trubiek mení veternú energiu na elektrinu a nemá pohyblivé časti.” To znamená žiadny hluk a oveľa ľahšiu údržbu.

foto: dutchwindwheel.com

Windwheel je tiež vybavený solárnymi panelmi a jeho fasáda je navrhnutá tak, aby čo najlepšie využil prírodné zdroje. Používanie vody v budove je starostlivo riadené, dažďová voda sa zachytáva na vrchu budovy a voda z vodovodu je vypúšťaná do mokradí, ktoré obkolesujú budovu. Odpad obyvateľov je využitý na výrobu bioplynu.

Návrhári projektu, konzorcium rotterdamských spoločností BLOC, DoepelStrijkers, Meysters a NBTC Holland Marketing chcú, aby budova bola “dynamickou ukážkou pre Dutch Clean Technology, ktorá poskytuje platformu pre demonštrovanie technických a technologických inovácií,” a zároveň vytvára veľmi moderného nasledovníka veterných mlynov, ktorými je Holandsko tak známe.

foto: dutchwindwheel.com

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech