Holandsko symbolicky pri spomienke zostrelenia letu MH 17 daruje Ukrajine stíhačky

  • Holandsko si pripomína zostrelenie letu Malaysia Airlines ruskými separatistami
  • Pri tejto príležitosti daruje Ukrajine stíhačky
malaysialet
Ilustračný obrázok, let Malaysia Airlines, Zelenskyj a Rutte, Wikimedia commons/ Pieter van Marion, AP Photo/Peter Dejong
  • Holandsko si pripomína zostrelenie letu Malaysia Airlines ruskými separatistami
  • Pri tejto príležitosti daruje Ukrajine stíhačky

Nedávno uplynulo 9 rokov od smutnej udalosti. V Eindhovene si ľudia totiž pripomenuli repatriáciu prvých tiel cestujúcich v lietadle letu MH17, ktoré bolo zostrelené ruskými separatistami nad ukrajinským územím ovládaným ruskými separatistami.

Zomrelo všetkých 298 osôb na palube vrátane 196 holandských občanov.

Na rovnakom letisku, tento mesiac, presne 20. augusta holandský premiér Mark Rutte povedal, že udelil povolenie na zaslanie stíhačiek F-16 na Ukrajinu po tom, čo to povolilo USA, informuje agentúra Reuters. Má ísť pritom o symbolické gesto v súvislosti s katastrofou z roku 2014.

„Od zostrelenia letu MH17 v Holandsku vieme, že spravodlivosť neprichádza automaticky,“ povedal holandský premiér Mark Rutte na spoločnej tlačovej konferencii pri príležitosti návštevy prezidenta Volodymyra Zelenského v Holandsku. 

Rutte dodal, že bez ohľadu na dĺžku trvania a ťažkostí Holandsko urobí všetko, čo je v jeho silách, aby zabezpečilo spravodlivosť pre Ukrajinu.

Let Malaysia Airlines 17 (MH17) bol medzinárodný let prevádzkovaný spoločnosťou Malaysia Airlines. Dňa 17. júla 2014 bolo lietadlo Boeing zostrelené nad východnou Ukrajinou, kde už vtedy prebiehali ozbrojené konflikty medzi ukrajinskými silami a separatistami podporovanými Ruskom.

Let MH17 malo 298 osôb na palube, z toho 283 cestujúcich a 15 členov posádky. Všetci ľudia na palube zahynuli. Let mal byť medzi Amsterdamom a Kuala Lumpur.

Podľa vyšetrovania bola príčinou pádu lietadla strela z raketového systému Buk, ktorý bol používaný v bojoch na východe Ukrajiny. Ukrajina a západné krajiny obviňovali povstaleckých separatistov podporovaných Ruskom, zatiaľ čo Rusko obviňovalo ukrajinské sily.

Ešte v roku 2019 vyšetrovací tím oficiálne oznámil trestné konanie proti 4 mužom, ktorí sa momentálne nachádzajú na ruskom území.

Výcvik pilotov

Dánsko začalo s výcvikom ôsmich ukrajinských pilotov na ovládanie stíhacích lietadiel typu F-16 v rámci svojho záväzku darovať tieto stroje Ukrajine. Informovali o tom v utorok dánske ozbrojené sily, ktoré cituje tlačová agentúra Reuters.

Dánsko a Holandsko sa zaviazali darovať Ukrajine stíhacie lietadlá F-16, čím splnili dlhodobé želanie Kyjeva, ktorý tvrdí, že to pomôže posilniť protivzdušnú obranu krajiny a pomôže jej v bojoch proti ruským silám.

Osem pilotov dorazilo na dánsku vojenskú leteckú základňu Skrydstrup spolu so 65 členmi personálu, ktorí sa budú školiť v údržbe a servise týchto stíhacích lietadiel, uviedli dánske ozbrojené sily vo vyhlásení.

Na výcviku pilotov ukrajinského letectva na stíhačky F-16 sa bude podieľať aj Grécko, uviedol v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dánsko dodá Ukrajine 19 stíhačiek F-16, pričom prvých šesť príde okolo Nového roka. Holandsko, ktoré má vo svojej výzbroji 42 lietadiel F-16, sa ešte nerozhodlo, koľko strojov dodá Ukrajine.

Nie je jasný presný počet

Dánsko má v súčasnosti 43 stíhačiek F-16, ale z bezpečnostných dôvodov nezverejní, koľko z nich je aktívnych, uvádza sa vo vyhlásení Kodane. Súhlas na to, aby Dánsko a Holandsko darovali tieto lietadlá Ukrajine, museli udeliť súhlas Spojené štáty, pretože stroje sú americkej výroby.

Veliteľ vzdušných síl USA v Európe, James Hecker, vyhlásil, že tieto lietadlá zásadne nezmenia vojnu v prospech Ukrajiny. Mať letky stíhačiek F-16 pripravené na boj môže podľa neho trvať „štyri až päť rokov“. Stále nie je jasné ani to, aký druh zbraní budú môcť stíhačky F-16 niesť a ako sa bude robiť údržba týchto lietadiel na Ukrajine.

Ukrajinské ozbrojené sily disponujú iba lietadlami zo sovietskych čias. Postup proti ruským pozíciám je bez leteckej podpory veľký hendikep.

Zdroje: TASR, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá