Húsenica požierajúca plasty môže spôsobiť revolúciu v spracovaní odpadu

  • Tie najlepšie objavy sú často dielom úplnej náhody.
collage
César Hernández/CSIC/Paolo Bombelli
  • Tie najlepšie objavy sú často dielom úplnej náhody.

Španielski vedci zistili, že húsenice vijačky voskovej, ktoré sú známe tým, že požierajú vosk vo včelieho úľa, sú schopné zožrať a biologicky odbúrať polyetylén. Húsenice tento plast premenia na formu alkoholu, ktorú nájdeš v nemrznúcej zmesi. Federica Bertocchini, vedkyňa z Inštitútu biomedicíny a biotechnológie v Cantabrii objavila túto schopnosť húseníc úplnou náhodou. Jeden zo včelích úľov, ktoré má doma, napadli húsenice, preto sa ho snažila od nich vyčistiť. Húsenice povyberala z úľa, dala ich do sáčku, zaviazala a sáčok položila doma. Keď sa neskôr vrátila, našla len prázdny sáčok. Húsenice si prehrýzli cestu von zo sáčku a ušli.

foto: César Hernández/CSIC

V novej vedeckej práci publikovanej v Current Biology opisuje ako 100 takýchto húseníc dokáže za 40 minút rozhrýzť igelitku. Spočiatku Bertocchini a jej kolegovia predpokladali, že húsenice sa chcú jednoducho prehrýzť cez plast. Ale potom urobili zaujímavý krok. Húsenice rozpučili a výslednú pastu nechali v kontakte s plastom.

Výsledok tohto experimentu bol prekvapivý. Po 14 hodinách kontaktu s pastou z húseníc sa 13% plastu rozpustilo a rozložilo na etylénglykol, ktorý je hlavnou súčasťou nemrznúcej kvapaliny. Namiesto toho, aby húsenice len rozžuli plast ústami, sa ukázalo, že niektorá zlúčenina v ich tráviacom systéme dokáže rozložiť a stráviť tento materiál. Už dávnejšie sme tu mali pokusy o odbúranie plastu za použitia húb a baktérií, ale žiadny z týchto experimentov nepriniesol výsledky v priebehu niekoľkých hodín.

foto: Paolo Bombelli

Plast požierajúce húsenice môžu spôsobiť revolúciu v spôsobe, ako v súčasnosti nakladáme s odpadom. Skládky po celom svete sú prepchaté igelitkami, ktorým trvá 100 až 400 rokov, kým sa rozložia. Ak sa výskumníkom podarí izolovať enzým, ktorý húsenice používajú na trávenie, mohol by byť použitý na likvidáciu plastového odpadu.

 

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie