Hygienici upozorňujú na nebezpečné krémy či šampóny. Túto kozmetiku má v kúpeľni mnoho Slovákov

  • Na zozname nebezpečnej kozmetiky sú sprchovacie krémy, farby na vlasy, mydlá, toaletné vody
  • Úrad verejného zdravotníctva potvrdil, že sa môžu nachádzať aj na Slovensku
kúpeľňa
pixabay
  • Na zozname nebezpečnej kozmetiky sú sprchovacie krémy, farby na vlasy, mydlá, toaletné vody
  • Úrad verejného zdravotníctva potvrdil, že sa môžu nachádzať aj na Slovensku

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dnes vydal upozornenie pred nebezpečenstvom určitých kozmetických výrobkov v Európskej únii. Tie nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX kontrolné orgány viacerých krajín. Ide o systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch.  

Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobkoch nachádza látka – Butylphenyl Methylpropional (2-(4-tert-butylbenzyl) propionaldehyde), čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch.

Ide o chemickú zlúčeninu bežne používanú ako parfum v kozmetických prípravkoch a pracích práškoch, často aj známu pod názvom Lilial. Medzi nebezpečnými výrobkami sú sprchovacie krémy, farby na vlasy, mydlá, toaletné vody, telové krémy či krémy na vlasy alebo aj pleťové tonikum. 

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ potvrdil úrad verejného zdravotníctva na svojej stránke, kde môžeš nájsť kompletný zoznam kozmetických výrobkov, ktoré sú nebezpečné. 

Niektoré z nich môžeš mať doma v kúpeľni 

Škodlivej látke dala Európska únia stopku ešte v roku 2022. Figuruje na zozname 26 najznámejších alergénov a môže mať u citlivejších osôb alergénny potenciál. Butylphenyl Methylpropional môže podľa úradu verejného zdravotníctva poškodiť reprodukčný systém a spôsobiť alergickú kontaktnú dermatitídu.

Na „čiernu listinu“ sa však dostali aj obľúbené kozmetické produkty Slovákov. Niektoré z nich máš doma v kúpeľni možno aj ty. Ide napríklad o krémovú hnedú farbu na vlasy značky L’Oreal Paris. V kartónovej škatuľke sa tiež nachádza tuba farbiaceho krému (60 ml), fľaštička s vyvíjacím roztokom (60 ml) a vrecúško balzamu (44 ml).

Farba na vlasy
zdroj: ÚVZ SR

Medzi kozmetickými výrobkami, na ktoré upozorňuje úrad verejného zdravotníctva sú aj šampón v plastovej fľaši značky Garnier (400 ml), telový krém proti celulitíde v plastovej tube značky Dove (200 ml) alebo aj známy hydratačný krém na tvár v bielom plastovom tégliku značky Nivea (200 ml).

krém Nivea
zdroj: ÚVZ SR

Kozmetiku, ktorú tiež môžeš mať doma je sprchový krém v plastovej fľaši značky Dove s objemom 250 ml. Aj v tejto značke našli hygienici škodlivú látku Butylphenyl Methylpropional.

sprchový gél
zdroj: ÚVZ SR

Rovnaký problém hygienici zaznamenali aj pri kondicionéri na vlasy značky Garnier. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza rovnaká škodlivá látka, ktorá môže spôsobiť problém. 

kondicionér
zdroj: ÚVZ SR

V minulosti mala problémy podobná kozmetika 

Ako sme už informovali, úrad verejného zdravotníctva identifikoval zdraviu škodlivé výrobky aj v predošlých mesiacoch. Išlo napríklad o sprchovací krém Creme soft značky Nivea (250 ml), tekuté mydlo na ruky Naturals od Palmolive (300 ml) alebo sprchovací gél Fa MEN (Erfrischendes Duschgel, Beach Edition, 250 ml).

Hygienici vtedy varovali aj pred súpravou detskej kozmetiky s názvom Glamour and Shine. Ide o laky na nechty, v ktorých však objavili zmes konzervačných látok – Methylisothiazolinone (MI) a Methylchloroisothiazolinone (MCI), ktoré neboli uvedené v zozname zložiek.

Uvedená zmes konzervačných látok je povolená len do zmývateľných výrobkov. Ďalej v žltom laku na nechty bola zistená aj prítomnosť látky 1,2-Benzisothiazolin-3-one, ktorá nebola uvedená v zozname zložiek. Výrobky nie sú v súlade s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá