Hyundai predstavil elektrickú kolobežku, ktorú pohodlne poskladáš a nabiješ priamo v aute 

  • Hyundai Motor Group vyvinul nový prototyp elektrickej kolobežky
  • S 10,5 Ah lítiovou batériou má dojazd 20 km a dosiahne maximálnu rýchlosť 20 km/h
babke
Hyundai Media kit
  • Hyundai Motor Group vyvinul nový prototyp elektrickej kolobežky
  • S 10,5 Ah lítiovou batériou má dojazd 20 km a dosiahne maximálnu rýchlosť 20 km/h

Pochváliť sa môže pohonom zadných kolies, vysoko výkonnou lítiovou batériou a štýlovým predným a zadným svetlom, informuje Hyundai.

Osobná elektrická kolobežka, ktorá môže byť v budúcnosti súčasťou výbavy vozidiel Hyundai a Kia, má ľuďom zabezpečovať absolútnu mobilitu v meste. Po pripevnení na vozidlo sa kolobežka nabíja automaticky pomocou elektriny vyrobenej počas jazdy, čo zaisťuje, že môžeš hladko dokončiť svoju cestu.

zdroj: Hyundai

Kolobežka vychádza z konceptu, ktorý bol predstavený na podujatí CES 2017 v Las Vegas. V porovnaní s ním však najnovší model kolobežky presúva pohon z predných na zadné kolesá, čím zvyšuje bezpečnosť a stabilitu, pretože ťažisko umiestni bližšie k zadnej časti. Inžinieri skupiny Hyundai Motor Group navyše pridali odpruženie predného kolesa, aby zaistili plynulejšiu jazdu aj na drsnejších povrchoch.  

zdroj: Hyundai

Toto je osobná kolobežka namontovaná na vozidle, ktorá by mohla byť súčasťou budúcich vozidiel skupiny Hyundai Motor Group. Chceme, aby životy našich zákazníkov boli čo najjednoduchšie a najpríjemnejšie. Naša osobná elektrická kolobežka robí radosť z jazdy na prvej a poslednej míli a zároveň pomáha znižovať dopravné zápchy a emisie v centrách miest,povedal vedúci robotického tímu spoločnosti Hyundai Motor Group Dong Jin Hyun.

Najnovšia verzia elektrickej kolobežky Hyundai Motor Group obsahuje 10,5 Ah lítiovú batériu. Tá umožňuje kolobežke dosiahnuť najvyššiu rýchlosť 20 km za hodinu a je postačujúca na dosiahnutie dojazdu 20 kilometrov na jedno nabitie.  

zdroj: Hyundai

S hmotnosťou približne 7,7 kilogramov je kolobežka ľahko prenosná a skladateľná. Je tiež vybavená digitálnym displejom, ktorý zobrazuje stav batérie a rýchlosť. Pre nočné jazdenie je kolobežka vybavená dvoma štýlovo zakrivenými prednými LED svetlometmi a dvoma zadnými koncovými svetlami. V budúcnosti vidí Hyundai potenciál v rekuperatívnom brzdovom systéme, ktorý môže zvýšiť dojazd kolobežiek o ďalších 7 %. 

Pokračujúce úsilie poskytovať zákazníkom prepravu na poslednú míľu je v súlade s trendami zdôraznenými vo výskumoch globálnej poradenskej spoločnosti McKinsey & Company. Ukázalo sa, že trh s tzv. „Last mile mobility“ v USA, Európe a Číne by mal do roku 2030 narásť na 500 miliárd USD.  

Nové video od skupiny Hyundai Motor Group ukazuje elektrickú kolobežku v prevádzke a naznačuje, ako by sa náš život mohol zmeniť v nadchádzajúcej ére mobility.

Elektrokolobežky zažívajú boom, v predaji predbehli elektrické bicykle

V kategórii elektrovozidiel sa tento rok najviac darí elektrickým kolobežkám. Tvoria až 80 % celkového predaja elektrických vozidiel v sieti DATART. V počte predaných kusov predbehli aj elektrobicykle.

Hlavná sezóna predaja elektrokolobežiek nastupuje začiatkom mája a končí v polovici júla. Druhá vlna opäť štartuje v predvianočnom období.

,,Tento rok sme zaznamenali mimoriadny záujem o elektrické kolobežky. Predaj v top sezóne vzrástol o 300 percent v porovnaní s ostatnými mesiacmi. V rámci našej ponuky elektrovozidiel tvoria kolobežky až 80 percent celkového predaja“ prezradil pre Startitup produktový manažér značky DATART Martin Foltýn.

Na trhu je dnes niekoľko výrobcov elektrických kolobežiek a medzi najpredávanejšie značky patria Xiaomi, Blaupunkt, Inmotion a Denver. Priemerná cena predanej elektrokolobežky v sieti DATART je 350 eur. 

zdroj: hyundainews.com, DATART

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK