Iba 1 z 5 Slovákov sa v peniazoch naozaj vyzná. Ukáž, že si finančne gramotný

  • Iba pätina Slovákov má dobrú úroveň finančnej gramotnosti
  • Za ostatnými štátmi Európskej únie Slovensko stále zaostáva
  • Otestuj svoje finančné schopnosti
kvíz
Ilustračný obrázok, Unsplash/Ibrahim Boran, Kraken Images
  • Iba pätina Slovákov má dobrú úroveň finančnej gramotnosti
  • Za ostatnými štátmi Európskej únie Slovensko stále zaostáva
  • Otestuj svoje finančné schopnosti

Podľa prieskumu Eurobarometer, ktorý zverejnila Európska komisia, len 18 % občanov Európskej únie má vysokú úroveň finančnej gramotnosti.

Ďalších 64 % občanov má strednú úroveň a zvyšných 18 % má nízku úroveň finančnej gramotnosti. Výsledky prieskumu zahŕňali finančné znalosti a finančné správanie, čo sa spoločne považuje za finančnú gramotnosť, píše SITA.

Vo finančnej gramotnosti majú Slováci čo doháňať

Európska komisia informovala o týchto výsledkoch prostredníctvom tlačovej správy na svojej webstránke a zdôraznila, že medzi jednotlivými členskými štátmi Európskej únie existujú veľké rozdiely. Len v štyroch členských štátoch, a to Holandsku, Švédsku, Dánsku a Slovinsku, dosiahlo viac ako 25 % obyvateľov vysokú úroveň finančnej gramotnosti.

Na Slovensku dosiahlo 20 % obyvateľov vysokú úroveň finančnej gramotnosti, 63 % má strednú úroveň a 17 % má nízku úroveň.

Komisia tiež poukazuje na potrebu finančného vzdelávania zameraného na špecifické skupiny obyvateľov, vrátane žien, mladších ľudí, ľudí s nižšími príjmami a ľudí s nižšou úrovňou vzdelania. Tieto skupiny sú v priemere menej finančne gramotné ako ostatné.

„Tento vôbec prvý prieskum Európskej únie o finančnej gramotnosti je pre nás a členské štáty výzvou: spoločne musíme urobiť viac pre zlepšenie úrovne finančnej gramotnosti v Európskej únii. Poskytnúť ľuďom sebadôveru a zručnosti, aby mohli prijímať informované rozhodnutia o svojich peniazoch, je v záujme všetkých. Má to pozitívny vplyv na osobnú a finančnú pohodu ľudí a ich odolnosť voči príjmovým šokom,“ vyjadrila sa k výsledkom eurokomisárka pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov Mairead McGuinness.

„Pomáha to tiež dosiahnuť ciele Únie kapitálových trhov – tým, že ľuďom umožňuje pochopiť výhody a riziká investovania a buduje dôveru v kapitálové trhy. Tento Eurobarometer je dôležitým príspevkom k nášmu chápaniu finančnej gramotnosti v Európskej únii a pomôže nám zamerať naše úsilie tam, kde je to najviac potrebné,“ dodala.

Ideálnym prístupom pre každého Slováka je mať osobný prístup k svojim financiám a rozhodovať sa o nich rozumne. Tento cieľ možno dosiahnuť tým, že si osvojíme základné finančné pojmy. Keď sa zorientujeme, uvedomíme si, čo nám najviac vyhovuje a či napríklad treba tretí pilier vôbec zakladať.

Po absolvovaní tohto kvízu zistíš, ako si na tom s finančnými pojmami a či ešte máš na čom pracovať, alebo si finančne gramotný a máš všetko v malíčku.

Vieš, čo je to inflácia?

Bankovky eur v peňaženke
Medziročná inflácia dosiahla v októbri 14,5 %.
Ukáž nápovedu
Správne! Nesprávne!

Inflácia je všeobecný rast cien tovarov a služieb, čo znamená, že za jedno euro sa toho nedá už dnes kúpiť toľko ako včera. Inflácia v podstate znižuje hodnotu meny v priebehu času.

Čo sú to kryptomeny?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

Kryptomena alebo aj virtuálna mena – virtuálne platidlo je digitálne platidlo, ktoré je určené na on-line obchodovanie a je to novodobý druh meny, peňazí. Ich používanie je legálne. Prvá kryptomena, s ktorou sa začalo obchodovať, bol Bitcoin, a to v roku 2009.

Kto je veriteľ alebo jeho ekvivalent kreditor?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

Veriteľ alebo kreditor je fyzická či právnická osoba, ktorá má pohľadávku (napríklad peňažnú pohľadávku). Za pohľadávku sa považuje „právo na plnenie“, ktoré patrí osobe – veriteľovi, voči inej osobe – dlžníkovi.

Je vstup do III. dôchodkového piliera dobrovoľný?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

3. pilier alebo aj doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľné pre všetkých okrem zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce. Pre nich je príspevok povinný. Príspevky do 3. piliera sú oslobodené od dane a sociálnych odvodov, a to až do výšky 6 % hrubej mzdy zamestnanca. Takže príspevok do 3. piliera namiesto vyplatenia časti mzdy je práve preto výhodnejší pre zamestnanca a rovnako aj pre zamestnávateľa.

Vieš, čo znamená pojem marža?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

S pojmom marža sa môžeš stretnúť pri kúpnej a predajnej cene, je to totiž rozdiel medzi cenou obstarania a cenou predaja, takže rozdiel medzi cenou kúpnou a cenou predajnou. Alebo inak povedané, marža vyjadruje to, aký je percentuálny podiel zisku na predajnej cene.

Je úroková sadzba to isté ako úrok?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

Úrok je cena peňazí, ktorá je určená za požičanie si peňazí na dohodnuté obdobie, kdežto úroková sadzba je úrok vyjadrený v percentách z požičiavanej istiny, teda z požičanej sumy peňazí. To značí, že ak je moja úroková sadzba 1 percento ročne, k sume, ktorú mám požičanú, zaplatím ešte o 1 percento navyše za každý rok z aktuálneho zostatku požičanej, ešte nesplatenej sumy.

Čo znamená bezúročné obdobie na kreditnej karte?

Kreditná karta
Správne! Nesprávne!

Je to teda obdobie, počas ktorého môžeš využívať svoju kreditnú kartu, ktorú ti banka poskytla na tvoje platby online či platby v kamenných predajniach, ale za „požičané“ peniaze neplatíš žiaden úrok. Bezúročné obdobie sa momentálne na slovenskom trhu takzvaných kreditiek pohybuje cca. od 40 do 60 dní podľa typu karty a jej zriaďovateľa, teda banky.

Čo rozumieš pod pojmom poistná suma?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

Poistná suma je peňažná suma, ktorá predstavuje vrchný limit poistného medzi poisťovňou a poistníkom. Suma je neskôr podľa druhu poistenia vyplatená poistenému alebo poškodenému. Poistení je viacero, no medzi tie základné sa radí životné a neživotné poistenie, pod ktoré spadajú ďalšie subdisciplíny.

Ako sa volá karta, ktorú ti banka vydá k tvojmu účtu?

Karty v peňaženke
Správne! Nesprávne!

Debetná karta je práve tá karta, ktorá sa bežne dostáva k bankovému účtu. Vďaka nej máš prístup k svojim peniazom, ktoré sú na tvojom účte. Takže keď zaplatíš debetnou kartou, platíš svojimi finančnými prostriedkami.

Čo vyjadruje skratka SRBI, ktorej účastníkmi môžu byť všetky banky pôsobiace na našom trhu ?

Banky
Správne! Nesprávne!

Je to skratka pre „Spoločný register bankových informácií“, ktorý zhromažďuje dáta o platobnej histórii zákazníkov všetkých bánk buď s aktívnym, alebo nedávno splateným, ukončeným úverom. Táto slovenská databáza tak pomáha rýchlejšiemu posúdeniu dôveryhodnosti klienta v prípade, že žiada o úver.

Vieš, kto je veriteľ a čo rozumieme pod pojmom poistná suma? Over si, či si finančne gramotný a vyznáš sa vo finančnom svete
Skvelé! Vo finančných pojmoch si majster

Ilustračná foto

Vo financiách a ich pojmoch sa skutočne vyznáš, si špecialista. S vlastnými financiami zaobchádzaš dobre a môžeš to odporučiť aj svojim kamarátom. Banky ťa len tak ľahko neoklamú.
Tvoja znalosť je na priemernej úrovni, no môže to byť aj lepšie, len tak ďalej

Ilustračná foto

Na základe tvojich výsledkov usudzujeme, že tvoje znalosti sú na priemernej úrovni, no stále máš medzery. To však neznamená, že sa vo financiách nevyznáš, práve naopak, si určite na dobrej ceste.
Ešte sa máš čo doučiť

Ilustračná foto

Tvoje znalosti nepriniesli veľa úspechu, to však neznamená, že si na tom najhoršie. Keď sa o pojmoch naučíš viac a budeš im lepšie rozumieť, tvoja peňaženka sa ti poďakuje.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá