Ice is for pussies, real men takes Rice! – RiceBucketChallenge

  • Indická alternatíva úspešnej IceBucketChallenge vyzýva k darovaniu vedra ryže hladným a chudobným. Nik Vám však nebrání si ju vysypať aj na hlavu.
image_1409210021.jpeg
  • Indická alternatíva úspešnej IceBucketChallenge vyzýva k darovaniu vedra ryže hladným a chudobným. Nik Vám však nebrání si ju vysypať aj na hlavu.

 

V Indii, krajine, kde milióny ľudí stále trpia nedostatkom čistej pitnej vody,  sa polievanie vedrom plným ľadu  nejaví ako najlepší nápad.  Tento zjavný problém sa snaží vyriešiť práve  RiceBucketChallenge,  výzva šitá na mieru pre indický ľud a jeho potreby.  A tak už nič nebráni Indii v preťažení  sociálnych sieti. 

 Krajina, ktorá stále trpí problémom chudoby a nedostatku jedla pre svojich obyvateľov, je podľa štatistík The Global Hunger Index  jednou z troch krajín mimo oblasť subsaharskej Afriky, spolu s Haiti a Timor Leste, ktorej index hladu sa pohybuje v alarmujúcich hodnotách. 

 Hlavou iniciatívy  je  hyderabadský novinár Manji Latha Kalanidhi,  ktorého cieľom je nakŕmiť hladných a nenechať Indiu umrieť od smädu. Vítaným bonusom je dôkaz o ekologickej vyspelosti Indie v porovnaní s našou západniarskou kultúrou. 

 Princíp je podobný ako v „ľadovej“ verzii. Vezmite vedro ryže zo svojej kuchyne a darujte ju potrebnej osobe, zdieľajte fotografiu Vášho zaslúžilého činu a vyzvite svojich priateľov a príbuzných nech Vás napodobnia. 

 Za tri dni od počiatku kampane získali na svojej facebookovej stránke viac ako 26 000 likov a hashtag#RiceBucketChallenge sa na twiteri objavil viac ako 8000 krát. 

 Iniciatívu podporilo niekoľko indických politikov  a prinajmenšom jeden indický herec. Okrem vedier ryže kolujúcih po celej Indii spustila výzva prúd peňažných darov na medicínske účely, ryžu zadarmo nielen na indických uliciach ale aj v centre Toronta a  dary od kalifornskej potravinovej banky. 

 „Ak sa to uchytí, veľa chudobných bude mať tento mesiac čo jesť a my môžeme pociťovať satisfakciu z toho, že sme pomohli potrebným,“ vyhlásil na svojom facebookovom účte indicky politik Subrahmanian Swamy. 

 Pre Indiu však nejde len o jednorazové gesto, krajina má dlhú históriu darcovstva jedla, jednotlivci sa delia medzi sebou v rámci vlastnej komunity a  spoločností zriaďujú chrámy rozdávajúce nielen jedlo, ale aj lekársku pomoc a vzdelanie. 

 Hoci ťahať so sebou vedrá ryže rozhodne nie je taká zábava ako celebrity polievaj[ce sa ľadovou vodou, môžeme len hádať, či nový trend prenikne aj do slovenských ulíc. 

 

 Zdroj: telegraph.co.uk, independent.co.uk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK