Ikea predstavila revolučný záves, ktorý sa postará o to, aby si dýchal len ten najčistejší vzduch

  • Čistota vzduchu je kľúčovým faktorom pre naše zdravie, čo si často neuvedomujeme
  • Čo ak by sa o čistotu vzduchu postaral bytový doplnok, ktorý má doma asi každý?
  • Ikea predstavila revolučnú textíliu, ktorá zbavuje vzduch znečisťujúcich látok
youtube.com
  • Čistota vzduchu je kľúčovým faktorom pre naše zdravie, čo si často neuvedomujeme
  • Čo ak by sa o čistotu vzduchu postaral bytový doplnok, ktorý má doma asi každý?
  • Ikea predstavila revolučnú textíliu, ktorá zbavuje vzduch znečisťujúcich látok

Ikea predstavila záves, ktorý zbaví vzduch všetkých nečistôt vďaka vrstve minerálov na jej povrchu, ktoré rozkladajú bežné sa vyskytujúce látky znečisťujúce ovzdušie. Povrch závesu je ošetrený tzv. minerálnou fotokatalýzou, ktorá v momente, keď na ňu zasvieti slnko rozkladá látky znečisťujúce vzduch, vďaka čomu budeš mať vo svojej izbe aj pri otvorenom okne čerstvý a čistý vzduch.

Technológia funguje podobne ako fotosyntéza – prirodzený proces, ktorý rastliny a niektoré ďalšie organizmy používajú na premenu oxidu uhličitého a vody na potravu, a to všetko pomocou svetla. Ikea vyvíjala túto technológiu niekoľko rokov v spolupráci s univerzitnými inštitúciami v Európe a v Ázií. Skvelou správou po rokoch úsilia je fakt, že to naozaj funguje, a dokonca nie len s prirodzeným, ale aj s umelým svetlom.

Je dôležité pracovať na produktoch, ktoré riešia aktuálne problémy a sú dôležité pre ľudí. Textilné výrobky sa používajú vo všetkých domácnostiach a s predstavením závesov čistiacich vzduch vytvárame cenovo dostupné a priestorovo úsporné riešenie pre čistenie vzduchu, ktoré zároveň spraví tvoj dom krásnym.“ uviedol Mauricio Affonso, Ikea product developer.

Závesy sa do obchodov dostanú budúcu sezónu. Podľa údajov OSN sa očakáva, že do roku 2050 bude až 68% svetovej populácie žiť v mestských oblastiach, kde je kvalita a čistota vzduchu častokrát na výrazne nízkej úrovni.

Toto tvrdenie potvrdzuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá uviedla, že aj v súčasnosti žije takmer 91% svetovej populácie v oblastiach, kde znečistenie ovzdušia prekračuje optimálne hodnoty podľa smerníc WHO. Účinky znečisteného vzduchu zabijú podľa odhadov každoročne neuveriteľných 7 miliónov ľudí na celom svete.

Okrem toho, že ľudia budú v domácnostiach dýchať lepší vzduch, dúfame, že GUNRID zvýši povedomie ľudí o znečistení ovzdušia v interiéry, inšpirujúc zmeny správania sa, ktoré prispejú k svetu s čistejším svetom.“ povedala vedúca pre udržateľnosť Lena Pripp-Kovac

GUNRID je prvým produktom, ktorý využíva túto technológiu, ale vývoj nám dáva príležitosti pre budúce použitie aj na iných textilných výrobkoch.“ dodala na záver Lena Pripp-Kovac.

Reklama na nový revolučný produkt sa objavila aj na oficiálnom Youtube kanále IKEA Slovensko. My dúfame, že sa produkt bude predávať aj v rámci Slovenska a zároveň veríme v prijateľnú cenu, pretože tento produkt môže pomôcť mnohým ľuďom žijúcim v mestách, v ktorých je vzduch, aj keď si to mnohí neuvedomujú, veľmi znečistený.

zdroj: ikea.com; dezeen.com; youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech