Ikonický domček Deduška Večerníčka opravia za desaťtisíce eur 

  • RTVS kompletne obnoví domček deduška Večerníčka a sprístupní ho verejnosti
  • Národná kultúrna pamiatka v Novej Sedlici je dlhé roky vo veľmi zlom stavebno-technickom stave
geta
RTVS
  • RTVS kompletne obnoví domček deduška Večerníčka a sprístupní ho verejnosti
  • Národná kultúrna pamiatka v Novej Sedlici je dlhé roky vo veľmi zlom stavebno-technickom stave

Ide o jeden z posledných objektov ľudovej architektúry tohto druhu na území Prešovského kraja, ktorý určite poznáš ako chalúpku deda Večerníčka. Keďže stojí na pozemku s nevysporiadanými vlastníckymi vzťahmi, RTVS koncom minulého roka kúpila od obce najskôr pozemok, kam stavbu premiestni a následne aj samotný domček.

„Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike vôbec. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Keď sme sa pred takmer dvomi rokmi dozvedeli, že predmetný domček je v dezolátnom stave, považovali sme za povinnosť zachrániť ho. Verím, že o nejaký čas v ňom otvoríme expozíciu televíznej rozprávky a podporíme tak cestovný a turistický ruch v tomto krásnom kúte Slovenska,“ poznamenal v tlačovej správe generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. 

zdroj: RTVS

Večerníčková zvučka mala premiéru pred 42 rokmi, kedy Československá televízia začala s pravidelným farebným vysielaním. Námet a scenár vytvorila Anna Minichová, pod výtvarné stvárnenie a réžiu sa podpísal Ladislav Čapek, hudbu Jaroslava Celbu interpretoval Filmový symfonický orchester. 

zdroj: RTVS

Do domčeka zatekalo a obec preto slamenú strechu prekryla nepremokavou celtou, na mnohých miestach je opadaná aj hlinená omietka. Zrub, ktorý je takmer vernou kópiou chalúpky z legendárnej večerníčkovej znelky, na budúci rok prejde kompletnou rekonštrukciou pod dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Vymení sa nielen strecha, ale tiež poškodené drevené hranoly, stropný krov, okenice a okná, dvere, drevené podlahy, vymuruje komín a nanovo zvonku i zvnútra omietne. Vo vynovenom domčeku dedka Večerníčka zriadi RTVS stálu expozíciu depozitára detských programov.

Na premiestnenie a rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky žiadala RTVS minulý rok financie z dotačného programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Ministerstvo koncom júla 2019 rozhodlo o pridelení 74,500 eur.

Ľudový dom v Novej Sedlici s rozlohou vyše 37 m2 postavili v prvej polovici 20. storočia. Od roku 1987 je národnou kultúrnou pamiatkou. V rokoch 1994 až 1996 prešiel komplexnou obnovou. Avšak bývalá majiteľka sa odsťahovala do Českej republiky, nehnuteľnosť začala chátrať a obec riešila krízové stavy svojpomocne. 

zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech