Ilegálny obchod s exotickými zvieratami stále prekvitá. Trendom sú mláďatá geparda

  • Každý rok sa na svete predajú milióny zvierat
  • Ľudia ich umiestňujú do ako okrasu do záhrad a pivníc
pixabay
  • Každý rok sa na svete predajú milióny zvierat
  • Ľudia ich umiestňujú do ako okrasu do záhrad a pivníc

Ilegálny obchod so zvieratami je dnes ešte väčším problémom, než tomu bolo v minulosti a pašerákom sa v tomto smere stále darí. Hoci sú niektoré exotické druhy chované v zajatí, stále je veľa z nich odchytávaných priamo v divočine a ilegálne prevážané cez hranice.

V USA si najbohatší ľudia v súčasnosti kupujú mláďatá geparda, ktoré sú zväčša staré len niekoľko týždňov, informoval o tom spravodajský portál CNN potom, čo sa v Somalilande podarilo chytiť pašerákov s 32 mláďatami geparda. Somaliland sa nachádza v somálskom regióne a je hlavným zdrojom gepardov, ktoré končia na čiernom trhu.

 Týranie počas ilegálnych transportov

Trend nabral rozmery epidémie a podľa organizáciee CCF, ktorá sa sústreďuje na záchranu gepardov je len otázkou pár rokov, kým gepardy vo voľnej prírode vyhynú.

„Ak si to dobre zrátate, musí vám byť jasné, že o pár rokov vo voľnej prírode žiadne divoké gepardy nebudú,“ vyjadrila sa pre CNN Laurie Marker, ktorá je americkou biologičkou, riaditeľkou a zakladateľkou organizácie CCF. Organizácia o alarmujúcej situácii informovala v tlačovej správe. Pre gepardy, ktoré sa podarilo zachrániť vybudovala domovy záchrany.

„Za predchádzajúcich 45 dní sme zachytili desať mláďat geparda. Všetky boli držané v hrozných podmienkach. Štyria boli nájdené v Hargeise v lepenkovej krabici. Dvaja ďalší boli objavení vo vzdialenom regióne Somalilandu Erigavo. Mláďatá boli zviazané k sebe a pripútané o zem lanami, ktoré mali okolo krku. Predchádzajúce tri boli zatvorené v žltom plastovom koši bez jedla, vody a dostatočného množstva kyslíka. Posledné mláďa, ktoré sme zachránili bolo zachytené v Aynabu, pašovali ho priviazané v pickupe. Bolo vydesené a plné bĺch,“ uviedla Laurie Marker, ktorá priznala, že ich záchranné domy už praskajú vo švíkoch a obáva sa, čo bude ďalej.

Pašerákom ide v priebehu transportu o svoju bezpečnosť a zisk. Podmienky pre prevážané zviera nespĺňajú žiadne oficiálne ustanovenia, základné pokyny bezpečnosti a týranie je každodennou realitou a bežnou praxou. To často pokračuje aj v ich „novom domove“.

Hračky pre bohatých a výhodný biznis

Podľa CNN v súčasnosti obchod s mláďatami geparda prekvitá, čo vedie k ich rapídnemu úbytku vo voľnej prírode a vyhynutiu. Nákupcami sú najbohatší Američania, ktorí si z divokých šeliem robia domácich maznáčikov. Portál  Finance 101 pripravil rebríček najdrahších exotických zvierat sveta ešte pred rokom. Okrem „plyšových“ maznáčikov sa na ňom objavili aj hady, jašterice a chrobáky. Cena za mláďatko geparda sa pohybuje od 1000 do 2000 dolárov a je na mieste sa  donnievať, že na čiernom trhu je cena niekoľkonásobne vyššia. Výživové doplnky pre tento druh pritom stoja 50 000 dolárov ročne. Informácie z čierneho trhu uverjňuje portál Harvoscope.

WWF na svojej stránke uvádza, že za ilegálnym obchodovaním so zvieratami stoja veľké organizované kriminálne skupiny, ktoré majú prsty aj v obchodoch so zbraňami a drogami. Podľa portálu ide o veľký biznis a organizácia sa tieto ilegálne obchody snaží mapovať a bojovať proti nim, je jednou z jej najväčších priorít.

Pre bohatých sú umocnením statusu tak isto ako luxusné auto, alebo vila. Podľa magazínu National Geographic ľudia prejavovali záujem o vlastnenie exotických zvierat aj v minulosti, ale dopyt po jedinečných tvoroch v posledných rokoch prudko vzrástol. Istý podiel viny na tomto narastajúcom trende majú aj sociálne siete a webové stránky, ktoré tieto zvieratá ponúkajú. Umožnili pašerákom jednoduchú inzerciu, ktorá zvyšuje dopyt. Zvieratá propagujú aj pomocou videí, ktoré sú bežne zverejňované na youtube a ukazujú život exotických zvierat v zajatí. Tieto tipy videí sa rýchlo stávajú virálnymi.

Skutočného tigra si doprial raper Tyga a na exotické zvieratá si potrpí aj Justin Bieber, ktorý sa rovnako ako Paris Hilton, nedokáže postarať ani o tie, ktoré patria medzi bežné ako sú psy a mačky. U nás vlastnil v 90-tych rokoch tigre mafiánsky boss Mikuláš Černák.

 

Zdroje: CNN, CFF, National Geographic, Finance 101, Harvoscope, WWF,

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá