Impérium dobročinnosti Billa Gatesa a Melindy Gatesovej sa rozpadá

  • Buffett dosiahol polovicu zo svojho cieľu rozdať celý svoj majetok, oznámil vo vyhlásení
  • Zároveň dodal, že opúšťa kreslo správcu v nadácii Gatesovcov
  • Krok Buffeta priniesol ešte väčšiu neistotu a obavy o budúcnosť nadácie
  • Nadácia pomáha už viac ako 20 rokov v 135 krajinách sveta a v rôznych oblastiach
Buffett Gates
TASR/AP, Nati Harnik
  • Buffett dosiahol polovicu zo svojho cieľu rozdať celý svoj majetok, oznámil vo vyhlásení
  • Zároveň dodal, že opúšťa kreslo správcu v nadácii Gatesovcov
  • Krok Buffeta priniesol ešte väčšiu neistotu a obavy o budúcnosť nadácie
  • Nadácia pomáha už viac ako 20 rokov v 135 krajinách sveta a v rôznych oblastiach

Miliardár Warren Buffett v stredu oznámil, že je v polovici svojho plánu rozdať svoj celý majetok. „Je to pre mňa míľnik,“ uvádza Buffett vo vyhlásení. „V roku 2006 som sa zaviazal, že všetky svoje akcie Berkshire Hathaway – viac ako 99% môjho čistého imania – rozdelím na filantropiu. S dnešnou distribúciou 4,1 miliárd dolárov som už na pol ceste.“

Akcie, vily a autá za 146 miliárd. Gatesovci sa rozvádzajú po 27 rokoch, začína sa obrovské delenie majetku

Zároveň 90-ročný miliardár oznámil, že odchádza zo stoličky správcu nadácie Gatesovcov. „Roky som správcom – v tom čase neaktívnym správcom – iba jedného príjemcu mojich prostriedkov, Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov (BMG). Teraz z tejto funkcie rezignujem, rovnako ako som to urobil vo všetkých správnych radách iných ako Berkshire’s,“ uviedol Buffett.

Neistota aj nervozita

Rozhodnutie podnikateľa prichádza v čase, keď charitatívna organizácia čelí neistej budúcnosti kvôli rozvodu jej zakladateľov. Manželia Gatesovci minulý mesiac oznámili rozhodnutie, že sa ich spoločná cesta končí.

Od oznámenia o rozvode sa začali špekulácie, čo to bude pre organizáciu znamenať a aký vplyv to bude mať na jej budúcnosť. Po Buffettovom vyhlásení tieto špekulácie nabrali spád a otvorene sa hovorí o neistej budúcnosti organizácie.

Denník New York Times uvádza, že nervozita panuje aj u zamestnancov organizácie, ktorí tiež pociťujú neistotu.

Výkonný riaditeľ nadácie Mark Suzman mal v e-maile zamestnancom potvrdiť, že „odchod Warrena vyvoláva otázky týkajúce sa riadenia nadácie“.

Warren Buffett USA bohatstvo
zdroj: TASR/AP

Nadácia má iba troch správcov, a to Buffetta, Billa Gatesa a Melindu Gates. V budúcnosti by sa ale mohla vytvoriť dozorná rada, ktorá by nahradila správcov.

Suzman poďakoval Buffettovi za jeho filantropiu a v príspevku na blogu napísal: „Dopad jeho úžasnej štedrosti sa dá len ťažko vyčísliť.“

Slová vďaky nechýbali ani od Gatesovcov. „Hodnota Warrenovho daru ide nad rámec všetkého, čo sa dá zmerať,“ uviedol vo vyhlásení Bill Gates, ktorý je zároveň Buffettovým dobrým priateľom.

Melinda Gates, ktorá začala používať aj svoje rodné meno French, ocenila Buffettovu „neochvejnú vieru, že si každý zaslúži žiť zdravý a plnohodnotný život“.

Gatesovcov inšpiroval novinový článok o smrti detí

Organizácia pomáha ľudom po celom svete už viac ako 20 rokov. Ku vzniku nadácie mala Gatesovcov inšpirovať novinová správa o tom, ako v chudobnejších krajinách každoročne zomierajú milióny detí na choroby, ktorým sa dalo predísť.

Gatesovci uviedli, že sa ich ako čerstvých rodičov správa nesmierne dotkla. Novinový článok neskôr zaslali Billovmu otcovi s poznámkou: „Oci, možno s tým niečo urobíme,“ uvádza webová stránka nadácie Gatesovcov.

Bill sa postupne vzdal svojich pozícii v spoločnosti Microsoft, aby sa sústredil na charitu. Melinda na pozícii spolupredsedníčky pomáhala formovať smerovanie organizácie s osobitným záujmom o posilnenie postavenia žien a dievčat, uvádza BBC.

zdroj: TASR/AFP/ Nicholas Kamm

Nadácia Gatesovcov patrí medzi najväčšie charitatívne organizácie na svete. Má viac ako 1 600 zamestnancov. Každoročne vyplatí granty v hodnote 5 miliárd dolárov do 135 krajín. Nadácia poskytuje granty v oblastiach od rodovej rovnosti i boja proti rasizmu cez zelenú energiu po globálny rozvoj.

Dobre známe sú jej projekty na potlačenie malárie alebo jej vakcinačné programy od vakcín na detskú obrnu po vakcíny proti koronavírusu v rámci programu COVAX. Na boj s koronavírusom vynaložila nadácia viac ako 1,8 miliárd dolárov, ktoré slúžili na testovanie, liečbu a samotné vakcíny.

„Gatesova nadácia je najdôležitejšou filantropickou inštitúciou na svete a je to ďalší znak toho, že existuje, že pravdepodobne prejde zásadnou premenou v tom, ako sa bude riadiť,“ uviedol na Buffetov odchod Benjamin Soskis, vedúci vedecký pracovník Centra pre neziskové organizácie a filantropiu v Urban Institute pre New York Times.

Gates aj Buffett čelia škandálom 

Gatesovu povesť ako dobročinného filantropa pošramotili obvinenia žien, že sa mal k ním správať nevhodne, dokonca ich prenasledovať a predkladať im sexuálne návrhy. Kontroverzie budia aj jeho schôdzky so sexuálnym delikventom Jeffreym Epsteinom. Gates tvrdí, že stretnutia boli výhradne o filantropii.

Warren Buffett
zdroj: TASR/AP Photo/ Mustafa Quraishi, file

Buffett zas čelí škandálu s nízkymi daňami. Miliardár patrí k zástancom väčšieho zdaňovania milionárov, sám pritom platil nízku daň, ukazuje analýza neziskovej organizácie Pro Publica. Buffett  od roku 2014 do roku 2018 zaznamenal rast majetku o viac ako 24 miliárd dolárov (19,7 miliárd eur). Skutočnú daňovú sadzbu však zaplatil len vo výške 0,1 %.

Za dané obdobie vykázal príjem iba 125 miliónov dolárov (102,7 miliónov eur). Keďže si Buffett sám vypláca minimálny plat, väčšina jeho príjmov je vo forme nižšie zdanených kapitálových ziskov.

Zdroje: CNBC, New York Times, BBC, Pro Publica

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá