India postavila najväčšiu solárnu farmu sveta

  • India sa ukazuje ako veľký hráč aj v oblasti čistej energetiky.
covin
  • India sa ukazuje ako veľký hráč aj v oblasti čistej energetiky.

Po nepretržitých 8 mesiacoch výstavby sa India môže pochváliť najväčšou solárnou elektrárňou sveta. Vzhľadom na výkon predbehla aj doterajšieho víťaza, solárnu farmu s názvom Topaz Solar Fam postavenú v slnečnej Kalifornii. Tá disponuje obdivuhodným výkonom 550 MW avšak indická novinka ju predbieha s jej 648 MW. India je druhou najľudnatejšou krajinou sveta, v ktorej chýba približne 300 miliónom ľuďom prístup k elektrickej energii. Celkovému stavu životného prostredia neprispieva ani spaľovanie lacného uhlia v ich tepelných elektrárňach.

vb

zdroj fotografie:adaniinfra.com

Cieľom vlády je, aby krajina už v roku 2030 bola schopná vyrábať 40 % energetických zdrojov bez použitia fosílnych palív. Do roku 2022 je pritom v pláne napojiť na čistý zdroj energie až 60 miliónov indických domácností. Budúcnosť sa však javí optimistickejšie a veci by sa mali pomaly meniť k lepšiemu. Solárna komplex postavený v indickom štáte Tamil Nadu má totiž ambíciu zásobovať energiou až 150 000 domácností. Aj vďaka solárnej farme s názvom Kamuthi, môže čistá forma energie získať v Indii významné postavenie.

tt

zdroj fotografie:evwind.es 

Toto je veľmi významná udalosť pre Tamil Nadu, rovnako ako aj pre celú našu krajinu. Solárna farma takých rozmerov nás posúva bližšie k naplneniu našej ambície stať sa jedným z popredných výrobcov čistej energie na celom svete.“ – vyjadril sa Gautam Adani, šéf spoločnosti AdaniGroup, ktorá stojí za celou výstavbou

Dobrou správou je, že solárna energia sa nestáva kľúčovým zdrojom len v krajinách ako je Nemecko alebo Japonsko. Držať ekologický krok so svetom sa snaží popri Indii aj Čína, tá je svetovou jednotkou v produkcii fotovoltaických článkov a vo svojich solárnych elektrárňach má výkon s hodnotou 43 GW. Zdá sa, že Čína nemá problém s ničím a už čoskoro by rada postavila solárnu elektráreň, ktorá svojou veľkosťou posunie do úzadia všetky ostatné. V oblasti Černobyľu chce totiž vybudovať komplex na území 60 km2 s výkonom až 1 GW. Zrejme už čoskoro sa tak môžeme tešiť na nového rekordmana.

zdroj:thenextweb.com/ibtimes.com zdroj titulnej fotografie:intouchhealth.com/metrovaartha.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech