Inteligentných domácností je na Slovensku stále viac, smart home už nie je len nafúknutou bublinou

  • Ak aj ty patríš medzi generáciu, ktorá vyrástla na kultovom filme Back to The future alebo rozprávke o Jetsonovcoch, určite si už dlho pripravený na dom ako z budúcnosti.
smarthome
pinterest.com/archív:startitup
  • Ak aj ty patríš medzi generáciu, ktorá vyrástla na kultovom filme Back to The future alebo rozprávke o Jetsonovcoch, určite si už dlho pripravený na dom ako z budúcnosti.

Ešte pred pár rokmi sme mohli pracovať s futuristickými prístrojmi a gadgetmi len v našich predstavách. Dnes si však za cenu jednej večere môžeš vybaviť domácnosť technikou, vďaka ktorej bude tvoj dom alebo byt žiť vlastným životom.

 

foto:archív:startitup

Pravdou je, že na Slovensku sa v poslednej dobe priam pretrhlo vrece s technológiami, ktoré sľubujú automatizáciu našich životov.  Ako to už na Slovensku chodí, smart novinky mnoho ľudí, ešte pred ich prvým otestovaním, odsúdilo. Avšak reakcie takzvaných „early adapters“, teda ľudí, čo sa chytia každej novej tech vychytávky, potvrdzujú, že smart home nie je len ďalšia nafuknutá bublina.

 

foto:pinterest.com

V online, ale aj offline sa objavila ponuka hneď od niekoľkých výrobcov sľubujúcich  premenu slovenských domácnosti na oázy plné pokrokových technológií.  Ak sa dnes opýtaš človeka na ponuku smart home, tou najznámejšou je zrejme tá od ZSE s názvom ZEON.

 

foto:archív:startitup

Ich ceny sa pohybujú na úrovni 9,90 eur mesačne pri základnom balíku, ktorý ti poskytne všetko potrebné. Tento balík je tak ideálnym starter-packom pre tých, ktorí si chcú na vlastnej koži užiť a otestovať výdobytky 21. storočia.

foto:pinterest.com

Ak sa ti po dlhom pracovnom dni nebude chcieť ani postaviť a vypnúť nočnú lampu v spálni, jednoducho to vybav pomocou smartfónu, z pohodlia postele. Ide o detaily, ktoré však vedia naozaj potešiť.

 

foto:archív:startitup

Smart home však nie je len o pohodlí. Vďaka jednotlivým smart produktom ťa síce nebudú každé ráno čakať raňajky na stole, no výrazne sa zlepší celková efektivita tvojej domácnosti.

foto:archív:startitup

Možno si hovoríš, že nové inteligentné produkty nepotrebuješ, no prijal by si, aby tie aktuálne boli o trochu viac smart. Ani táto myšlienka nepatrí medzi sci-fi. Medzi úplné základy inteligentnej domácnosti patrí smart zásuvka, vďaka ktorej budeš mať absolútnu kontrolu nad jednotlivými spotrebičmi, a teda aj nad spotrebou energie v domácnosti.

V tvojom mobile tak budeš mať všetky dáta, z ktorých vyčítaš historickú spotrebu jednotlivých spotrebičov, čo umožňuje ich efektívne využívanie.

foto:archív:startitup

Pomocou free aplikácie nebudeš mat pod kontrolou len techniku, ale aj vlhkosť, teplotu, či bezpečnosť tvojho bytu, domu alebo chaty. Kdekoľvek budeš, vždy sa pomocou notifikácie dozvieš, či si niekde nenechal otvorené okno, zapnutú kanvicu, alebo či sa ti v kuchyni nepripaľuje večera.

foto:archív:startitup

Celý systém funguje na základe jednej mini centrály, ktorá  pomocou Wi-Fi signálu komunikuje so smart produktami, ktoré si si vybral do svojho balíčku.

Inteligentná domácnosť už zďaleka nie je doménou len IT-čkárov a geekov. Profitovať z nej môže každá slovenská domácnosť, ktorej záleží na pohodlí, šetrení energie a bezpečnosti domácnosti.

Viac o smart produktoch a dostupných možnostiach nájdeš tu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK