Interpol spustil prvú masívnu a smutnú operáciu. Pomôcť môžeš aj ty

  • Európske krajiny hlásia 22 prípadov zabitých žien
  • Ich totožnosti sú neznáme a medzinárodná polícia spúšťa kampaň
  • Identifikuj obete násilia
22 neznámych žien. Interpol pátra po ich identite
Reprofoto: YouTube/INTERPOL
  • Európske krajiny hlásia 22 prípadov zabitých žien
  • Ich totožnosti sú neznáme a medzinárodná polícia spúšťa kampaň
  • Identifikuj obete násilia

Medzinárodná policajná organizácia Interpol spustila pátranie po identitách 22 zavraždených žien v troch rôznych európskych krajinách. Ich mená sú dodnes neznáme, a to aj napriek tomu, že táto séria záhadných úmrtí sa začala ešte v roku 1976, keď polícia objavila prvú zavraždenú. Vyšetrovacie zložky v Belgicku, Nemecku a Holandsku odvtedy až do roku 2019 nachádzali ďalšie ženské telá.

Ako uvádza BBC, krok Interpolu podnietila dodnes nevyriešená vražda ženy, ktorej telo našli v odpadkovom koši v rieke v Amsterdame.

Interpol teraz zvolil nezvyčajný prístup. Ide o vôbec prvý prípad, čo medzinárodná policajná skupina zverejnila zoznam neidentifikovaných obetí.

Tieto zoznamy obetí sa zvyčajne šíria len interne v rámci medzinárodných síl Interpolu. V súčasnosti sa však spúšťa operácia s názvom „Identifikuj ma“ a polícia sa obracia na pomoc bežných ľudí.

Interpol o kampani informuje na svojej oficiálnej webovej stránke.

Prípad z Amsterdamu

Pozostatky zavraždenej ženy z Amsterdamu našli ešte v roku 1999. Na tele mala strelné rany v oblasti hlavy a hrudníka. Prípad sa však nedarilo vyriešiť a v roku 2005 sa k vyšetrovateľom pridala forenzná detektívka Carina Van Leeuwenová. No k posunu sa stále neschyľuje.

Holandská polícia tvrdí, že prípad zvyčajne „vychladne“, keď zostane otvorený a nevyriešený po približne troch rokoch.

Po vyčerpaní všetkého úsilia sa detektívi spojili s kolegami u susedov v Nemecku či Belgicku. Dozvedeli sa tak o ďalších prípadoch vrážd žien, ktoré sa dodnes nepodarilo identifikovať.

Zoznam

Tri susedné krajiny následne zostavili zoznam 22 obetí, s ktorými sa obrátili na Interpol. Holandská polícia identifikuje celkovo deväť prípadov, belgická sedem a nemecká šesť.

Zväčša šlo o ženy vo veku od 15 do 30 rokov a autority netušia, ako sa volali, a nevedia vypátrať ich vrahov. Z toho dôvodu je podľa polície ťažké určiť okolnosti týchto úmrtí.

Na webovej stránke Interpolu je teraz dostupný kompletný zoznam, ktorý obsahuje podrobnosti o každom prípade. Medzinárodná polícia zobrazuje rekonštrukcie tvárí niektorých zavraždených žien či videá a fotografie predmetov, ktoré polícia objavila v blízkosti ich tiel. Zvyčajne šlo o šperky a kusy oblečenia.

Interpol aktuálne prezrádza aj charakteristiky obetí, ako odhadovaný vek, farba vlasov, farba očí a iné fyzické vlastnosti.

Detektívka van Leeuwenová v tejto súvislosti vysvetľuje dôležitosť hľadania odpovedí v takýchto prípadoch. „Ak nemáte meno, nemáte ani príbeh. Ste len číslo. Žiadny človek však nie je číslom,“ hovorí.

Operácia

Ľudia v modernej Európskej únii majú možnosť bez akýchkoľvek komplikácií prechádzať z krajiny do krajiny. Zvýšená globálna migrácia pomáha obchodovaniu s bielym mäsom, čo vedie k tomu, že je nahlásených čoraz viac nezvestných osôb. Tie sa môžu nachádzať aj mimo svojich národných hraníc, vysvetľuje doktorka Susan Hitchinová, odborníčka Interpolu.

Tento fenomén môže sťažiť identifikáciu tiel. Ženy sú podľa nej „neúmerne zasiahnuté rodovo podmieneným násilím vrátane domáceho násilia, sexuálnych útokov a obchodovania s ľuďmi“.

„Cieľom operácie je vrátiť týmto ženám ich mená,“ dodala.

Iniciatívu podporujú aj popredné herečky, speváčky a športovkyne zo zúčastnených krajín vrátane herečiek Carice van Houtenovej a Veerle Baetensovej, speváčok S10 a Axelle Red, šampiónky v boxe Reginy Halmichovej a športovej reportérky Katrin Müller-Hohensteinovej.

„Väčšina z 22 obetí zomrela násilne a niektoré boli pred smrťou týrané alebo vyhladované. Ženy pravdepodobne pochádzajú z iných krajín, než kde boli nájdené, a ich totožnosť čiastočne z toho dôvodu ešte nebola zistená. Je možné, že telá obetí nechali vrahovia v našich krajinách preto, aby bránili vyšetrovaniu ďalších trestných činov,“ zhodujú sa Carina van Leeuwenová a Martin de Wit z holandskej polície.

Zdroje: BBC, Interpol, YouTube/INTERPOL

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá