„Intrigy mu neboli cudzie.“ Exminister Galko mal väčšie príjmy ako Matovič. Prehovoril o comebacku

  • Exminister Ľubomír Galko bol dlho pilierom SaS
  • Dnes má lukratívny post v štátnej sfére
  • Pre Startitup prezradil, či sa plánuje vrátiť do politiky
Ľubomír Galko, Richard Sulík
Ilustračné foto, TASR/Pavel Zachar, TASR/Dušan Hein
  • Exminister Ľubomír Galko bol dlho pilierom SaS
  • Dnes má lukratívny post v štátnej sfére
  • Pre Startitup prezradil, či sa plánuje vrátiť do politiky

SaS aktuálne podľa svojej kampane „mení hru“. „Áno, my naozaj meníme hru. Ideme do boja,“ vyhlásil nedávno predseda strany Richard Sulík na margo septembrových predčasných volieb.

Avšak pamätáme si časy, keď sa „menila hra“ a boje prebiehali nielen s inými politickými subjektmi, ale aj vo vnútri samotnej strany. S týmto bojom v strane sa spája najmä meno exministra obrany Ľubomíra Galka.

Galko mal väčšie príjmy než Sulík či Matovič

Niekdajší saskár mal byť vtedy jedným zo strojcov rozkolu u liberálov, ktorý viedol k odchodu množstva známych tvárí zo strany. S menom exministra sa však spája aj viacero káuz. Za všetky môžeme spomenúť údajné nelegálne odpočúvanie, ktoré sa malo odohrať práve v čase, keď bol Galko ministrom obrany.

V posledných rokoch sa exminister stiahol z očí verejnosti. Po odchode z aktívnej politiky mu do rúk prišiel lukratívny job v štátnej sfére. Zastáva totiž pozíciu riaditeľa Leteckých opravovní Trenčín. 

Ľubomír Galko v národnej rade gestikuluje
zdroj: TASR/Ľubomír Galko

Podľa majetkového priznania za rok 2021 mal Galko príjmy viac než 66-tisíc eur. Tie sú na stránke Národnej rady vyčíslené ako 8 962 eur (z výkonu verejnej funkcie), 57 152 eur (iné). Na Galkove príjmy ako prvé upozornili Hospodárske noviny.

Ak si to porovnáme napríklad s jeho bývalým straníckym šéfom Sulíkom, Galko ho predbehol viac ako o 6-tisíc eur. Sulík za rok 2021 podľa majetkového priznania zarobil niečo nad 60-tisíc eur. Galko mal dokonca za daný rok väčšie príjmy ako expremiér Igor Matovič (OĽANO). Ten podľa majetkového priznania zarobil niečo nad 63-tisíc eur.

Galkove pôsobenie na ministerstve obrany sa začalo po voľbách v apríli 2020. Neskôr, po získaní bezpečnostnej previerky, ho v auguste 2020 minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) poveril riadením Leteckých opravovní Trenčín (LOTN).

Toto rozhodnutie v tom čase vyvolalo rôzne reakcie. Napríklad podpredseda opozičného Smeru-SD Richard Raši na sociálnej sieti označil menovanie Galka za šéfa za pomstu vtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽANO) koaličnému partnerovi Richardovi Sulíkovi (SaS), v ktorého strane Galko pôsobil až do roku 2019. 

Galka a súčasného ministra obrany Jaroslava Naďa zároveň spája dlhoročná história. Naď totiž svojho času na ministerstve obrany šéfoval oddeleniu multilaterálnych vzťahov pre oblasť NATO a EÚ, taktiež bol zástupcom riaditeľa odboru medzinárodných vzťahov. Ministrom obrany vo vláde Ivety Radičovej bol práve vtedy Ľubomír Galko.

„Každý týždeň sme ráno o šiestej hrávali futbal,“ prezradil pred časom pre Startitup Galko. Zápasov sa mal zúčastňovať aj Naď, ale aj ďalší riaditelia vedúcich sekcií či dokonca radoví zamestnanci. „Tam som sa s viacerými ľuďmi zblížil. Bolo jedno, či to bol riaditeľ alebo nejaký referent,“ opísal bývalý minister obrany.

Aféra odpočúvania. „Nikdy sa nemal stať ministrom“, odkazuje exsaskár

Galko, rodák z obce Klieština, ktorá leží v okrese Považská Bystrica, sa do vysokej politiky dostal v roku 2010. Predtým pôsobil ako manažér siete supermarketov. Po voľbách pred trinástimi rokmi sa strana SaS dostala do vládnej koalície a Galko vo vláde Ivety Radičovej získal lukratívny post ministra obrany. Pre stranu, ktorá vznikla iba rok pred voľbami, to bol vskutku raketový štart.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: NR SR, NR SR, NR SR, Plus 7 Dní, Nový Čas, Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá