Invazívne komáre útočia na Európu, šíria nebezpečné choroby: V pozore je už niekoľko krajín

  • Nebezpečné komáre sú už na západe Európy
  • Invazívne druhy komárov prenášajú život ohrozujúce ochorenia
Komár tigrovaný sedí na pokožke človeka
Ilustračné foto, Freepik/@jcomp
  • Nebezpečné komáre sú už na západe Európy
  • Invazívne druhy komárov prenášajú život ohrozujúce ochorenia

Európu sužujú klimatické zmeny a extrémne poveternostné udalosti. Podľa odborníkov by mohli byť začiatkom ďalšieho obrovského problému. V Európe sa totiž postupne začali šíriť nebezpečné druhy komárov, ktoré prenášajú život ohrozujúce ochorenia.

Ako uvádza portál France24, ideálne podmienky na život komára tigrovaného vytvára globálne otepľovanie. Tento invazívny druh komára môže rozšíriť v Európe nebezpečné ochorenia ako chikungunya, dengue a zika, a to rýchlešie ako kedykoľvek predtým.

Kritická situácia vo Francúzsku a Taliansku

Čierno-biely pruhovaný hmyz sa objavil po prvýkrát vo Francúzsku už počas roku 2004 a rozšírený je už na väčšine územia krajiny. Viaceré oblasti už uviedli zdravotnícke úrady do stavu najvyššej pohotovosti.

V júli tohto roka bola situácia vo Francúzsku už taká kritická, že francúzsky politik François Piquemal vyzval vládu, aby začala v tejto veci konať.

V rámci Európy je najviac zamorenou krajinou Taliansko, kde tento druh hmyzu úplne kolonizovali talianske provincie za 10 rokov. Situáciu sa snažia riešiť mnohí odborníci. 

Odporúčania pre ľudí

Prítomnosť tigrích komárov vo Francúzsku je rovnako obrovská. Úrady dokonca vyzvali obyvateľov, aby uskutočnili potrebné kroky k zmierneniu šírenia tohto nebezpečného druhu hmyzu. Odporučili im vyprázdniť a prevrátiť vedrá, misky a iné nádoby, kde by sa mohla nachádzať stojatá voda. 

Okrem toho francúzske úrady upozornili obyvateľov na dôležitosť používania repelentov. Francúzi môžu prítomnosť tigrích komárov nahlásiť aj pomocou vyhradenej platformy.

Podľa odborníkov už nemusí proti týmto nebezpečným komárom účinkovať dokonca ani striekanie insekticídov. Účinné môžu byť iba vyššie dávky, ktoré sú ale pre životné prostredie už toxické. 

komár tigrovaný
zdroj: Pixabay/WikiImages

Okrem Talianska a Francúzska majú problém s týmto nebezpečným druhom hmyzu aj v Bangladéši či v Holandsku. 

Na horúčku dengue zaznamenali tento rok v Bangladéši rekordný počet úmrtí. Ochorenie sa v husto osídlenej krajine rozšírilo extrémne rýchlo a nakazilo asi 61 500 ľudí, z ktorých celkom 293 zomrelo. 

Odolné komáre

Komáre, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v Európe, si vyvinuli silnú odolnosť voči insekticídom. Na novú štúdiu Inštitútu tropickej medicíny v Antverpách (ITG) upozornila v pondelok agentúra Belga, informuje spravodajca TASR.

Štúdia ITG upozorňuje, že odolnosť vyvinutá u druhu komár piskľavý (Culex pipiens) nie je bez následkov pre širokú verejnosť, pretože bude brániť napríklad v boji proti šíreniu západonílskej horúčky.

Niekoľko krajín v regióne Stredozemného mora už zaznamenalo takéto prípady rezistencie komárov, ale ITG si to overil vlastným výskumom. Ten potvrdil odolnosť komára piskľavého voči rôznym bežným insekticídom, ako je permetrín, deltametrín, malatión, bendiokarb a dokonca aj DDT.

Komáre skúmané v laboratóriách ITG boli vystavené týmto insekticídom na 24 hodín a menej ako 90 percent z nich po tomto čase uhynulo, čo vedcom umožňuje hovoriť o rezistencii.

Toto zistenie je zlou správou pre verejnosť, pretože poštípanie komárom môže preniesť na človeka niekoľko chorôb.

„V snahe čeliť rizikám infikovania, najmä šíreniu západonílskej horúčky, je častou reakciou postrek insekticídmi. Ale s nadobudnutou rezistenciou už tento spôsob kontroly nebude alternatívou a ľudia budú zraniteľnejší,“ uvádza sa v správe ITG.

Vedci teraz využívajú biodiverzitu a umelú inteligenciu na vývoj nových ekologických nástrojov na boj proti chorobám prenášaným komármi.

Prípadov západonílskej horúčky v posledných rokoch v Európe pribúda. Vírus postihuje najmä vtáky a kone, ale bolo hlásených aj niekoľko prípadov u ľudí. U malej časti infikovaných sa objavia príznaky podobné chrípke, ktoré v zriedkavých prípadoch môžu viesť až k smrti.

Zdroje: France24, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá