ISIS-K túži po tvrdej vláde šaríe. Je horší ako Taliban, tvrdí odborník a vysvetľuje, čo sa bude diať v Afganistane

  • Islamský štát - Chorasán, operujúci v Afganistane, sa prihlásil k minulotýždňovému samovražednému útoku na kábulskom letisku
  • Vznik hnutia sa odhaduje na roky 2014 až 2015. Pri zrode ISIS-K zohrali úlohu veľké úspechy Islamského štátu v iných regiónoch
  • Matej Kandrík nám objasnil, čo je ISIS-K, akú taktiku používa, aké sú ich vzťahy s Talibanom a či sú hrozbou pre medzinárodné spoločenstvo
pjimage (24)
TASR/AP
  • Islamský štát - Chorasán, operujúci v Afganistane, sa prihlásil k minulotýždňovému samovražednému útoku na kábulskom letisku
  • Vznik hnutia sa odhaduje na roky 2014 až 2015. Pri zrode ISIS-K zohrali úlohu veľké úspechy Islamského štátu v iných regiónoch
  • Matej Kandrík nám objasnil, čo je ISIS-K, akú taktiku používa, aké sú ich vzťahy s Talibanom a či sú hrozbou pre medzinárodné spoločenstvo

Islamský štát – Chorasán operujúci na území Afganistanu, známy pod skratkami IS-K a ISIS-K, sa prihlásil k minulotýždňovému samovražednému útoku na kábulskom letisku.

Podľa amerických médií si vyžiadal viac ako 170 životov civilistov a 200 ľudí bolo zranených. Do tejto štatistiky nie sú zahrnutí 13 americkí vojaci a vojačky, ktorí položili život pri výkone služby.   

Pri zrode ISIS-K zohrali úlohu veľké úspechy Islamského štátu

Teroristická organizácia ISIS-K funguje už niekoľko rokov, no napriek tomu bola doteraz pre verejnosť pomerne neznáma.

Vznik hnutia sa odhaduje do rokov 2014 až 2015. Riaditeľ nezávislého think-tanku Stratpol Matej Kandrík uviedol, že časť skupiny sa vyčlenila z bojovníkov pakistanského Talibanu. Časť bojovníkov tiež sa v minulosti hlásila k al-Káide.

Pri zrode odnože Chorasán zohrali úlohu veľké úspechy Islamského štátu v roku 2015 v Sýrii a Iraku. „To bol veľký moment z hľadiska propagandy, keď sa Islamský štát vyprofiloval ako najznámejšia radikálna džihádistická organizácia. Islamský štát prebral pomyselné žezlo od al-Káidy.

Práve to urobilo Islamský štát veľmi atraktívnym aj pre iné skupiny, ktoré mali vlastnú históriu a ich členovia akoby naskočili na vlak popularity Islamského štátu, ku ktorému sa prihlásili a prisahali vernosť vtedajšej hlave Islamského štátu Abú Bakr al-Bagdádímu,“ uvádza Kandrík.

zdroj: TASR/AP, Militant Photo

Provincia Chorasán je veľmi starý historický názov pre oblasť severovýchodného Iránu, Turkmenistanu a Afganistanu. Riaditeľ Startpolu uvádza, že práve v tejto oblasti chcú vybudovať islamský štát.

Chcú nastoliť teokratický režim 

Podľa štúdie Centra pre strategické a medzinárodné štúdie z roku 2018 ISIS-K sídlil východne od Kábulu v provinciách Kunar a Nangarhár pri pakistanských hraniciach. Štúdia odhadovala vtedajší počet členov na 1 500 až 2 200 bojovníkov.

Ten sa pravdepodobne zmenil aj vďaka útokom aliančných vojsk, ktoré mierili na teroristov z ISIS-K. Kandrík tvrdí, že dnešný počet bojovníkov organizácie je ťažké odhadnúť.

Cieľom ISIS-K je vytvoriť takzvaný kalifát v oblasti Chorasánu. „Je to organizácia uznávajúca radikálny salifistický džíhadizmus. To znamená, že chcú nastoliť teokratický režim, teda islamskú vládu tak, ako si ho vykladajú oni. Vládu šaríe, kde nefiguruje žiadna svetská autorita, všetko sa riadi koránom a islamských právom,“ vysvetľuje Kandrík.  

Patrí k najsmrteľnejším teroristickým hnutiam 

ISIS-K patrí k najnebezpečnejším teroristickým organizáciám na svete. Globálny index terorizmu z roku 2019 zaradil ISIS-K do štvorice najviac smrtiacich teroristických organizácií na svete. Len za prvé štyri mesiace roku 2021 uskutočnili teroristi z ISIS-K 77 útokov, čo je nárast oproti 21 v rovnakom období minulého roku, ukazuje správa Bezpečnostnej rady OSN.

zdroj: SITA/AP, Wali Sabawoon

Riaditeľ Stratpolu uvádza, že ich taktikou sú hlavne teroristické útoky, či už na aliančné vojská alebo aj na militantné hnutie Taliban.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: UN, Politico, GTI, TASR, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá