Japonci vypustia do Tichého oceánu rádioaktívnu vodu z Fukušimy. Rybári s plánmi nesúhlasia

  • Japonská vláda sa rozhodla zlikvidovať upravenú, no stále rádioaktívnu vodu
  • Plánujú ju vypustiť do Tichého oceánu
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, commons.wikimedia/ IAEA Imagebank, flickr/ IAEA Imagebank
  • Japonská vláda sa rozhodla zlikvidovať upravenú, no stále rádioaktívnu vodu
  • Plánujú ju vypustiť do Tichého oceánu

Japonská vláda sa rozhodla vypustiť do oceánu rádioaktívnu vodu z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima. Spraviť tak chcú aj napriek protestom miestnych rybárov. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra Kjódó s odvolaním sa na zdroj oboznámený s touto záležitosťou.

Rybári s návrhom nesúhlasia

Washington Post uvádza, že predseda vlády Jošihide Suga v stredu najvyšším predstaviteľom rybárskych združení oznámil, že jeho vláda zastáva názor, že vypustenie rádioaktívnej vody do mora je najrealistickejšou možnosťou.

Konečné rozhodnutie vraj ale bude prijaté až v priebehu niekoľkých dní. Konkrétne sa povráva, že padnúť by malo už na utorkovom stretnutí príslušných ministrov. AP v súvislosti s rybármi tiež píše, že predseda japonských rybárskych družstiev Hiroshi Kishi uviedol, že s navrhovaným plánom súvisiacim s vypustením vody do Tichého oceánu nesúhlasí.

Požaduje tiež od vlády vysvetlenie, ako bude riešiť škody, ktoré by mohol utrpieť rybársky priemysel. Vláda uviedla, že urobí všetko pre podporu miestneho rybolovu a prípadné škody sa vraj pokúsi nahradiť.

Fukušima
zdroj: commons.wikimedia/ IAEA Imagebank

Dlhodobý vplyv je neznámy

AP spomína na poškodenie chladiacich systémov elektrárne Fukušima a roztavenie troch jadier reaktora. Od havárie v jadrovej elektrárni uplynulo 10 rokov, počas ktorých neustále unikala chladiaca voda z poškodených primárnych zadržovacích nádob do suterénov budov reaktorov.

Aby sa vyrovnali straty, bola do reaktorov načerpaná ďalšia voda na ochladenie roztaveného paliva, ktoré v nich zostalo. Voda sa tiež odčerpáva a upravuje. Časť sa recykluje ako chladiaca voda a zvyšok sa skladuje v asi 1 000 nádržiach v závode.

Spoločnosť TEPCO bojuje s približne 1,24 miliónmi ton rádioaktívnej vody. TEPCO a vládni úradníci tiež tvrdia, že trícium, ktoré je pre ľudí škodlivé iba vo veľmi vysokých dávkach, sa z vody nedá odstrániť. Všetky ostatné rádionuklidy sa podarilo odfiltrovať.

Niektorí vedci však tvrdia, že dlhodobý vplyv vystavenia takého veľkého množstva vody na morský život je neznámy.

Fukušima
zdroj: flickr/ IAEA Imagebank

Pokúšajú sa o dôveru verejnosti

Prevádzkovateľ tvrdí, že skladovacia kapacita tankov s objemom 1,37 milióna ton bude v roku 2022 plná, a že bude nutné vyprázdniť nádrže.

Japonsko sa snaží zapojiť Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu do previerok a monitorovania bezpečnosti, aby tak zvýšili transparentnosť a dôveru verejnosti.

Zdroje: Washington post, AP News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá