Japonská televízia začala ako prvá vysielať v 8K rozlíšení!

  • NHK, verejná televízia krajiny vychádzajúceho slnka, ako prvá na svete získala toto privilégium.
8K, Super Hi-Vision, display at NHK on Aug. 19, 2015. Hodo-bu Murai reports. YOSHIAKI MIURA PHOTO
  • NHK, verejná televízia krajiny vychádzajúceho slnka, ako prvá na svete získala toto privilégium.

Testovaný kanál s názvom „Super Hi-Vision“ sa spustil v pondelok a má mix vysielania medzi 4K a 8K rozlíšením. Obraz s 7680×4320 pixelmi je 4-krát ostrejší ako 4K rozlíšenie a 16-krát ostrejší ako 1080p. Podporuje 22,2-channel audio zvuk.

8K program zahŕňa koncert japonskej pop star Kyary Pamyu Pamyu, highlighty z Londýnskych olympijských hier z roku 2012 a záznam koncertu známeho japonského dirigenta Seijiho Ozawu. Kanál vysiela od 10:00 ráno do 17:00 poobede, no keďže takmer žiadna domácnosť nemá dostatočné vybavenie, ktoré by zvládlo vysielanie, televízia NHK inštaluje verejne dostupné vysielacie stanice po celej krajine, na ktorých je možné sledovať vysielanie. Najnovšie sa budú premietať Letné olympijské hry z Ria.

camera8K

Pokiaľ rozmýšľaš nad tým, prečo vlastne táto japonská televízia vysiela v 8K rozlíšení v čase, keď väčšina ľudí nemá ani 4K televíziu, tak dôvod je ten, že NHK je pionierom vo svojej profesii. Spoločnosť v minulosti už raz urobila niečo podobné, keď začala vysielať v HD rozlíšení už v 80-tych rokoch 20. storočia. A správne, priemerný Slovák v tej dobe pojem HD vo svojom slovníku nemal.

camera

zdroj: theverge.com, zdroj fotogragií: sportsvideo.org, zdroj titulnej fotografie: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech