Je investovanie pre teba aj keď máš pod 30 a na účte len pár eur?

  • Nad sporením alebo investovaním už zrejme premýšľala väčšina mladých ľudí
  • Vďaka pravidelnému príjmu si môžeš vytvoriť príjemnú finančnú rezervu, z ktorej sa dá v budúcnosti čerpať
  • Vidina investovania sa však zväčša rozplynie, keď máme urobiť prvý krok
BeFunky-collage (8)
Pexels
  • Nad sporením alebo investovaním už zrejme premýšľala väčšina mladých ľudí
  • Vďaka pravidelnému príjmu si môžeš vytvoriť príjemnú finančnú rezervu, z ktorej sa dá v budúcnosti čerpať
  • Vidina investovania sa však zväčša rozplynie, keď máme urobiť prvý krok

Z každej strany sa na nás sypú investičné príležitosti, či už vo forme kryptomien, fondov, investovanie do stabilných realít, akcií alebo existuje alternatívne investovanie – napríklad investovanie do niekoľkoročnej whisky. Niet divu, že mladý človek jednoducho nevie, kde začať. Preto sme sa rozhodli predstaviť ti formu investovania, ktorá patrí medzi tie jednoduchšie. Okrem toho so sebou nesie investičné riziko v takej výške, aké si ty sám navolíš.

Nejde o žiadny príklad bleskového zárobku, kedy si už o mesiac kúpiš nové BMW z Nemecka. Ide skôr o predstavenie dlhodobej investičnej príležitosti, ktorá ti pri rozumnom nastavení dokáže zabezpečiť slušný kapitál v budúcnosti.

Investičná možnosť aj pre nováčikov

Machri v investovaní ich už určite dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi. Podielové fondy sú totiž jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa stať investorom s možnosťou zhodnotiť peniaze, zabezpečiť si základ na budúce bývanie či kvalitnejší život na dôchodku.

Pre porovnanie finančných produktov: Slovákmi obľúbený termínovaný vklad zarobí ročne v priemere 0,5%, zatiaľ čo investícia, napríklad do fondu nehnuteľností, môže dosiahnuť aj 3%. Dnes už možno povedať, že ľudia investovaniu do fondov dôverujú čoraz viac aj napriek existujúcim rizikám. Nie je tu síce garancia ochrany vkladov, ale ľudia si uvedomujú, že pri dodržaní odporúčaného investičného horizontu môžu získať vyšší výnos v porovnaní s bežnými bankovými produktmi.

Ako to funguje?

Fondy vo všeobecnosti tvorí spoločný majetok podielnikov zhromaždený a spravovaný správcovskou spoločnosťou. Pre tú pracuje tím skúsených investičných manažérov. Na túto pozíciu sa nedostanú 20-roční pseudo-manažéri, ale dlhoroční odborníci z praxe. Ich úlohou je spravovať zverené prostriedky efektívne, tak, aby prinášali čo najvyššiu výnosnosť a riziko investície bolo čo najnižšie.

Väčšina Slovákov je však v investovaní konzervatívna. Základnou “investíciou” je hypotéka, za ktorú si kúpia byt a čakajú, kým sa im peniaze vrátia. S ohľadom na nové sprísňovanie podmienok pri udeľovaní hypoték už zrejme nemusí ísť o tú najlepšiu voľbu.

Môžeš však investovať do stabilných realít. Napríklad do fondov nehnuteľností sa dá vstúpiť už s vkladom od stoviek eur a nemusíš sa zbytočne zadlžovať na 20 rokov, ako je tomu v prípade hypoték.

„Môže sa stať, že úrokové sadzby pôjdu nahor, hypotéky budú drahé, nebude dopyt po nehnuteľnostiach a ich hodnoty klesnú. Ľudia si v roku 2008 vzali hypotéky na drahé byty, prišla kríza a ich hodnota padla. Pre investora vo fonde nehnuteľností sa nič tragické nedeje,“ hovorí člen predstavenstva PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol, a.s. Vladimír Salkovič pre Forbes.

Výnos z fondu nehnuteľností plynie z nájmov. Z fondu sa postaví administratívne bizniscentrum či obchodný dom, kde nájomcovia platia a generujú pre investorov pravidelný výnos.

Aké by mali byť tvoje prvé kroky pred investovaním do fondov?

Povedzme, že si dvadsiatnik, ktorý má za sebou Work and Travel a na účte okolo 2-tisíc eur. Ak si rozhodnutý vstúpiť možno do svojej celkom prvej investície, podľa odborníkov je kľúčové jasne si stanoviť, na ako dlho chceš investovať – a teda určiť si tzv. investičný horizont, podľa ktorého si zvolíš druh investície.

Ak to vidíš len na jeden či dva roky, mal by si sa zamerať na takzvaný Fond krátkodobých investícií, pri ktorom sa bavíme o možnom zhodnotení financií vo výške okolo 2%.

Ak však vieš, že peniaze budeš potrebovať neskôr a ide ti o vyšší zárobok, potom by si sa mal orientovať na Zmiešané fondy v rámci strednodobého investovania. Priemerná ročná minulá výnosnosť zmiešaných fondov je 4 – 5%. Okrem dlhopisov ti v tomto prípade do portfólia v pomere 20-30% pribudnú aj akcie.

“Je to z toho dôvodu, že ak chceš dosahovať vyšší výnos je nutné podstúpiť aj vyššie riziko (spojené s akciami). Výkyvy investície budú pri snahe dosahovať vyššie zhodnotenie väčšie. Keď sa bavíme o strednodobom horizonte, pomer akcií by nemal presiahnuť 20 – 30%, lebo by sa mohlo stať, že namiesto zhodnotenia sa za strednodobé obdobie nedostanete do plusu, ale skôr do mínusu,” pre Startitup hovorí Matej Varga, vedúci riadenia investícií Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti.

Ak by si sa rozhodol investovať na dlhé obdobie a tieto peniaze majú predstavovať základ tvorby tvojho majetku, vtedy by si mal uvažovať o akciovom či dynamickom riešení.

“Keď sa bavíme čisto o dynamických investíciách, na to, aby bola eliminovaná nejaká pravdepodobnosť straty, je potrebné v dynamických investíciách zotrvať 5 a viac rokov. Po uplynutí tejto doby sa znižuje pravdepodobnosť toho, že budete v mínuse. Čím máte menej akciových a viac dlhopisových investícií (bezpečnejších v portfóliu), tým sa posúva riziko nižšie a skracuje sa aj minimálna doba držania investície” dopĺňa Matej Varga.

Všeobecne možno povedať, že najdôležitejšie pri investovaní do fondov je investovať dlhodobo a pravidelne. Pretože hlavným zmyslom je vytvorenie dostatočnej rezervy na obdobie neproduktívnej časti nášho života, kedy väčšina z nás už nebude schopná zabezpečiť si svoj príjem prácou. Pokiaľ sa nechceme spoliehať na štátom údajne „garantovaný“ dôchodkový systém a pasívne čakať na predlžujúci sa dôchodkový vek, potom nám logicky nezostáva nič iné, ako si svoj dôchodok zabezpečiť aktívne sami.

Dostatočne vysoké dôchodkové úspory nám dajú možnosť slobodne si určiť, kedy sa už necítime na každodenné vstávanie do práce a môžeme si užívať finančnú nezávislosť. Toto bol príklad  k investovaniu do fondov, ktorý je jedným, no zďaleka nie jediným spôsobom, ako sa k možnej finančnej nezávislosti prepracovať.

Článok vznikol v spolupráci s Prvou penzijnou správcovskou spoločnosťou

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá