„Je to cesta pokánia,“ povedal pápež František. Prosí o odpustenie za hrôzy, ktoré napáchali katolíci v Kanade

  • Vatikán hovorí o kajúcnej púti
  • Komisia volala po pápežskom ospravedlnení od roku 2015
  • Je to skúška pápežovho zdravia
pápež františek s domorodými obyvateľmi Kanady
TASR/AP Photo/Gregorio Borgia
  • Vatikán hovorí o kajúcnej púti
  • Komisia volala po pápežskom ospravedlnení od roku 2015
  • Je to skúška pápežovho zdravia

Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, je v poradí 266. pápežom v rámci Katolíckej cirkvi a do svojho úradu nastúpil v marci roku 2013, kedy nahradil Benedikta XVI., ktorý rezignoval na svoju funkciu.

Odvtedy je verejnosťou, aj tou nekresťanskou, vnímaný ako pápež s pomerne liberálnymi názormi. The Washington Post v tejto súvislosti uvádza niektoré z jeho vyhlásení, ktoré vyvolali medzi konzervatívcami v rámci kresťanskej cirkvi pohoršenie, napríklad návrh urýchlenia a zjednodušenia rozvodového procesu, odpustenie pre ženy, ktoré išli na potrat, či deklarovaním, že aj ateisti idú do neba.

CNN informuje, že tento 85-ročný rodák z argentínskeho Buenos Aires v nedeľu opustil Apeninský polostrov a odletel na týždeň do Kanady, kde sa chystá urobiť ďalší prelomový krok. 

Cesta pokánia, hovorí pápež

„Toto je cesta pokánia. Povedzme, že je to jej povaha,“ citoval pápeža Františka pred odletom z talianskeho Ríma britský The Guardian.

Primárnym cieľom jeho cesty má totiž byť ospravedlnenie v mene rímskokatolíckej cirkvi za zneužívanie, ktoré domorodé deti znášali v prevažne cirkevných internátnych školách.

ABC News podotýka, že v nedeľu pápeža privítali v Edmontone, hlavnom meste provincie Alberta, kanadský premiér Justin Trudeau, ako aj kanadská prvá domorodá generálna guvernérka Mary Simonová. Okrem Alberty má pápež v pláne navštíviť aj provinciu Quebec a  Nunavutu.   

V rámci katolíckej genocídy zomrelo viac ako 4-tisíc domorodých detí

Za čo sa presne pápež František chce ospravedlniť? Kanadská vláda priznala, že v štátom financovaných kresťanských školách, ktoré fungovali od roku 1881 do 1996, sa šírilo fyzické a sexuálne zneužívanie.

Viac ako 150 000 domorodých detí bolo odobraných z ich vlastných rodín a prinútených navštevovať školy v snahe asimilovať ich do kanadskej kresťanskej spoločnosti.

The Guardian v tejto súvislosti dopĺňa, že množstvo týchto detí bolo vyhladovaných, bitých a sexuálne zneužívaných v systéme, ktorý kanadská Komisia pre pravdu a zmierenie nazvala „kultúrnou genocídou“.

Podľa odhadov približne 6-tisíc detí v dôsledku tvrdého zaobchádzania v internátnych školách zomrelo, pričom asi 3/4 zo 130 internátnych škôl v tom čase prevádzkovala katolícka cirkev. 

„Cítim smútok a hanba za úlohu, ktorú mnohí katolíci, najmä tí s výchovnými úlohami, zohrali vo všetkých týchto záležitostiach, ktoré vás zranili, v zneužívaní, ktoré ste utrpeli, a v nedostatku úcty k vašej identite, kultúre a dokonca aj k vašim duchovným hodnotám,povedal v apríli tohto roka pápež František predstaviteľom domorodého obyvateľstva na ich návšteve Vatikánu, uvádza CNN.

Komisia volala po pápežovom ospravedlnení už od roku 2015

Vodcovia kanadských domorodcov už dlhý čas vyzývajú na pápežské ospravedlnenie za škody spôsobené predstaviteľmi katolíckej cirkvi. Kanadská Komisia pre pravdu a zmierenie vyzvala v roku 2015, aby sa pápež ospravedlnil na kanadskej pôde, píše ABC News.

Tieto hlasy ešte zosilneli minulý rok, pretože v areáli bývalých internátnych škôl v Britskej Kolumbii a Saskatchewane bolo objavených 215 neoznačených hrobov.

Agentúra Reuters však prízvukuje, že preživší a lídri kanadských domorodcov chcú viac ako ospravedlnenie. Volajú po finančnej kompenzácii, vráteniu artefaktov patriacich domorodému obyvateľstvu, sprístupnenie školských záznamov či podpore vydania obvineného násilníka.

Táto návšteva je dôležitá aj z iného hľadiska, pretože pôjde v podstate o test zdravia pápeža Františka. The New York Times kladie dôraz na to, že ide o prvú pápežskú cestu od apríla, kedy pápež na týždeň navštívil Maltu a volal po lepšom jednaní s migrantami.

Avšak v júli pápež odvolal dve cesty do Demokratickej republiky Kongo a Južného Sudánu z dôvodu pretrvávajúcich problémov s kolenom, ktoré mu sťažujú chôdzu. 

Je mi to ľúto, povedal

„Je mi to ľúto. Prosím o odpustenie najmä za spôsob, akým mnohí členovia cirkvi a náboženských spoločenstiev spolupracovali – v neposlednom rade aj svojou ľahostajnosťou – na projektoch kultúrnej deštrukcie a násilnej asimilácie,“ povedal pápež podľa agentúry AP pred davom príslušníkov pôvodných národov, inuitov a Métisov v meste Maskwacis v provincii Alberta.

Ako informovala agentúra AP, František prišiel na miesto bývalej internátnej školy v lokalite Maskwacis, ležiacej asi 100 kilometrov južne od Edmontonu, kde najskôr zavítal na miestny cintorín.

Potom sa na pozemku internátnej školy Ermineskin, ktorá je dnes z veľkej časti zbúraná, zvítal s náčelníkmi pôvodných kmeňov a s obeťami, ktoré prežili zneužívanie v školách, či ich pozostalými.

Štyria náčelníci, oblečení v tradičných odevoch, potom pápeža odprevadili na zhromaždenie tisícov pôvodných obyvateľov. Tam pápežovi na privítanie zahrali a zaspievali tradiční domorodí bubeníci.

Na zhromaždení v Maskwacise boli aj predstavitelia kanadskej vlády vrátane premiéra Justina Trudeaua.

V programe stretnutia v areáli Bear Park Pow-Wow v Maskwacise boli aj príhovory náčelníkov, spoločná modlitba Otče náš a požehnanie udelené pápežom.

Zdroje: Vox, The Washington Post, CNN, The Guardian, ABC News, Reuters, The New York Times, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá