Pápež František prijal Hegera po prvýkrát vo Vatikáne. Preberali inváziu na Ukrajine

  • Prítomnosť Svätého Otca bola pre našu krajinu historickým momentom, tvrdí Heger
  • Poďakoval mu aj za aktívny prístup cirkvi, ktorá na slovensko-ukrajinskej hranici pomáha ľuďom
pápež František Slovenska svätá omša Šaštín
TASR/Michal Svítok
  • Prítomnosť Svätého Otca bola pre našu krajinu historickým momentom, tvrdí Heger
  • Poďakoval mu aj za aktívny prístup cirkvi, ktorá na slovensko-ukrajinskej hranici pomáha ľuďom

Slovenského premiéra Eduarda Hegera prijal v pondelok na osobnej audiencii vo Vatikáne pápež František. Išlo o Hegerovu prvú oficiálnu návštevu vo Vatikáne. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Heger pápežovi poďakoval za návštevu Slovenska v septembri minulého roka. „Prítomnosť Svätého Otca bola pre našu krajinu historickým momentom. Veľmi si vážim, že jeho svätosť na Slovensko pricestovala v ťažkých časoch pandémie,“ uviedol premiér.

Obaja diskutovali aj o ruskej invázii na Ukrajinu. „Zhodli sme sa, že ľudstvo sa musí uberať cestou mieru, vzájomnej solidarity, úcty a nezištnej pomoci,“ povedal Heger, ktorý ocenil pápežove snahy o nastolenie mieru na Ukrajine. Poďakoval mu aj za aktívny prístup cirkvi, ktorá na slovensko-ukrajinskej hranici pomáha ľuďom utekajúcim pred vojnou.

V rámci návštevy Vatikánu sa Heger stretol aj so štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom. Podľa Hegerových slov sa zhodli na potrebe čo najskoršieho ukončenia násilia na Ukrajine.

„Odsúdili sme vojenský útok a násilný zásah do integrity Ukrajiny a vyjadrili sme podporu ukrajinskému ľudu v týchto ťažkých časoch,“ zdôraznil Heger.

Parolina informoval o krokoch Slovenska na pomoc vojnovým utečencom z Ukrajiny. „Skúsenosti z utečeneckej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine len potvrdili, že význam solidarity a európskej spolupatričnosti pri migračných tlakoch je nenahraditeľný,“ dodal Heger.

Zastavte tento masaker

Pápež František ostro odsúdil „barbarstvo“ zabíjania detí a iných bezbranných civilistov na Ukrajine a naliehal na zastavenie útokov, „skôr ako sa mestá zmenia na cintoríny“.

Približne 25-tisíc ľuďom na zvyčajnom nedeľňajšom zhromaždení na Námestí svätého Petra pápež povedal, že Mariupoľ, juhoukrajinské mesto, ktoré „nesie meno“ Panny Márie, sa „stalo mestom mučeným srdcervúcou vojnou, ktorá ničí Ukrajinu“.

„V mene Božom žiadam: Zastavte tento masaker,“ povedal František, čo na námestí vyvolalo potlesk pútnikov, turistov a obyvateľov Ríma, z ktorých niektorí mali ukrajinské vlajky. Pápež požiadal o ukončenie bombardovania a ďalších útokov aj o zaručenie, že humanitárne koridory „budú spoľahlivé a bezpečné“.

„Svätému Otcovi som vo Vatikáne daroval 15-kilogramový zvon odliaty z bronzu, na ktorom sú vyobrazení slovanskí vierozvestcovia, svätí Cyril a Metod,“ píše predseda vlády na sociálnej sieti.

Uvádza, že autorom zvonu je 22-ročný Slovák Jakub Vorobeľ, ktorého premiér v lete osobne navštívil. Heger približuje, že Jakub zvony vyrába tradičnou stredovekou technológiou, pričom nevyužíva moderné výrobné postupy.

Svet má kráčať cestou mieru

Eduard Heger v príspevku na Facebooku hovorí, že svoju audienciu u Svätého Otca využil aj na osobné poďakovanie za jeho apoštolskú návštevu, ktorá sa uskutočnila v septembri minulého roka. Premiér uviedol, že išlo o historický moment, ktorý Slovákov povzbudil v ťažkých časoch pandémie.

„Jeho posolstvá, ktoré nám odovzdal v nás rezonujú dodnes. Vieme z nich čerpať silu a odhodlanie aj pri ďalšej strašnej udalosti, akou je vojna na Ukrajine. Svätému Otcovi som hovoril o pomoci, ktorú sme zatiaľ nášmu susedovi poskytli a aj o našom srdečnom prijatí ľudí, ktorí utekajú pred vojnou,“ píše predseda vlády na sociálnej sieti.

ĽUDSTVO BY SA MALO UBERAŤ CESTOU MIERU, SOLIDARITY, ÚCTY A POMOCI Svoju dnešnú audienciu u Svätého Otca som využil na…

Posted by Eduard Heger – predseda vlády SR on Monday, March 14, 2022

S pápežom Františkom sa podľa jeho slov zhodli, že cesta, ktorou by sa mal svet uberať, je cesta mieru, vzájomnej solidarity, úcty a nezištnej pomoci. Sústrediť by sme sa tiež mali na ochranu našej planéty, ako aj na obnovu duchovných a morálnych hodnôt: „Počas stretnutia sme sa spoločne za mier v Európe aj pomodlili.“

Zdroje: TASR, SITA, FB/Eduard Heger

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá