Jeden z TOP 100 UK podnikateľov mentoruje slovenský startup!

  • Počas cesty k úspechu skúsený mentor príde určite vhod. Takýto človek vás môže nasmerovať na správne chodníčky, otvoriť vám správne dvere a pomôcť vám stabilne rásť na pevných základoch. A samozrejme, čím skúsenejší mentor, tým lepšie.
11206587_1586241128299032_6304096290214973062_o
  • Počas cesty k úspechu skúsený mentor príde určite vhod. Takýto človek vás môže nasmerovať na správne chodníčky, otvoriť vám správne dvere a pomôcť vám stabilne rásť na pevných základoch. A samozrejme, čím skúsenejší mentor, tým lepšie.

Chalanom z Localization Guru sa tentokrát podarilo chytiť naozaj veľkú rybu. Dalo by sa dokonca povedať, že ku sebe pritiahli samotného Moby Dicka – Adama M.H., ktorý sa minulý rok umiestnil v zozname Top 100 UK Entrepreneurs. Figuruje tam popri menách biznismenov ťažkého kalibru, ako napríklad Richard Branson alebo bývalej posh Spice a súčasnej módnej ikone Victórii Beckham.

Adam je pôvodom Austrálčan, pred niekoľkými mesiacmi úspešne exitol svoj SaaS security startup a momentálne pracuje na ďalšom projekte DealIndex. Tu spolu s jeho tímom poskytujú službu investorom tým, že pre nich normalizujú a sumarizujú informácie o startupoch z rôznych informačných platforiem a rôznych kútov sveta.

 

Ohľadom ich spolupráce som sa porozprával s oboma zúčastnenými stranami – s CEO Localization Guru Slavom ako aj s Adamom.

 

Slavo, ako ste sa v Localization Guru dostali k osobnosti akou je Adam? Už ťa nejaký ten piatok poznám, takže si dovolím tipnúť – bolo  to pri pive? ☺

Slavo: Stretol som Adama vo Viedni, kde som vtedy mentoroval v priestoroch Microsoftu na podujatí Lean Startup Machine. Stretli sme sa počas úvodnej sekcie. Ako mi je zvykom, mal som často „veľmi múdre“ poznámky počas mentorského tréningu. Adam dorazil na tréning trošku neskôr a hneď sa ku mne pripojil. Po tréningu som chcel ísť na pivo a spýtal som sa ostatných či sa chcú pripojiť. Adam dlho neváhal, takže nie si ďaleko od pravdy (smiech).

11154987_1574085932847885_4699503486865047058_o

Ako vám Adam pomáha? Inak povedané, ako vyzerá jeho mentorský vzťah s vami?

Slavo: Porovnal by som to s dobrým priateľstvom, náš vzťah určite nie je formálny. Voláme si niekoľkokrát týždenne a diskutujeme o našich výzvach. Adam nám tiež sprostredkováva jeho network, predstavuje nás relevantným ľuďom, a keďže je technicky veľmi zdatný, pomáha nám riešiť aj túto stránku nášho projektu.

 

Adam, v prvom rade ti chcem zagratulovať k umiestneniu na zozname Top 100 UK Entrepreneurs. Ako to vnímaš? Významný míľnik v tvojom živote alebo skôr ako formalita?

Adam: Ďakujem veľmi pekne. Je to pre mňa skôr formalitou. Aj napriek tomu, že to nijako nezmenilo môj život, toto umiestnenie je pre mňa obrovská pocta.

Ako začala tvoja spolupráca s Localization Guru? Prečo si sa rozhodol mentorovať práve tento startup?

Adam: Bol som pozvaný na Lean Startup Machine Viedeň ako mentor, kde som sa stretol so Slavom. Po niekoľkých dňoch spoločného mentorovania som cítil, že sa mi s ním spolupracuje veľmi dobre. Prišiel mi ako človek s otvorenou mysľou, ktorého bolo možné veľmi dobre koučovať. Každý úspešný biznis stojí na tíme a kultúre, ktorá v ňom panuje. Z týchto dôvodov som mu ponúkol svoju pomoc na jeho startupovej ceste.

11102866_1573661959556949_613600018378985562_n

Ako táto kooperácia zatiaľ prebieha? Vedel by si identifikovať nejaké silné alebo slabé stránky ich tímu?

Adam: Zakladatelia Localization Guru sú mladá ale veľmi zanietená partia. Myslím si, že ich najväčšia slabosť je zároveň ich najsilnejšiou stránkou: vedia, že toto je ich prvá spoločnosť a sú ochotní učiť sa z každej chyby, ktorú po ceste spravia. Ak má tím takýto mindset, je úprimný a plný vášne, je to preň obrovská výhoda.

S chalanmi teda spolupracuješ už niekoľko mesiacov. Ako vnímaš ich progres za túto dobu?

Adam: Ich posledný kvartál bol veľmi náročný. Veľa dobrého aj zlého, mali to naozaj ťažké. Museli sa spoliehať predovšetkým na seba a udržať vieru vo svoj produkt, nezastavovať a nevzdávať sa. Myslím si, že za posledné mesiace urobili skvelú prácu na svojej ceste po learning curve, počas ktorej toho museli veľa obetovať. Vyplácať sa im to začne veľmi skoro.

Možno ešte dôležitejšia otázka – čo očakávaš od Localization Guru v budúcnosti? Kde vidíš ich najväčší potenciál?

Adam: Keď sa pozriem na Localization Guru, vidím poskytovateľa služieb s dlhou dobou životnosti. Už generujú obraty a budú v tom pokračovať aj o 10 rokov. Myslím si, že budovanie sebestačného biznisu je hodnotnejšie ako honba za jednorožcami. Súčasný dopyt po prekladateľských službách hrá do kariet LG pri ich ceste ku klientom všetkých veľkostí. To umožní firme vybudovať si reputáciu počas nasledujúcich rokov a otvoriť si tak dvere ku cross-sellingu dodatočných služieb.

11165304_1586003824989429_7064982586315502436_n

Je niečo, čo by si rád odkázal startupovej komunite?

Adam: Startupové nápady su KRAVINY! Sú ako mokré sny, aby ste vybudovali reálny biznis, pripravte sa ísť s kožou na trh. Nikdy nezabudnite, že 98% úspechu je prevedenie a iba 2% je nápad.

Rozhodni sa, koľko chceš riskovať, uisti sa, že pracuješ so správnymi ľuďmi, bootstrapuj tak dlho ako to len ide, ver svojmu produktu a vždy ostávaj motivovaný, sústredený a optimistický. Bude to hrboľatá cesta ale bude stáť za to!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech