Jedna osoba nad celé súdnictvo: Čaputová napadla paragraf 363 na Ústavnom súde

  • Prezidentka napadla paragraf 363 na Ústavnom súde
  • Momentálne znenie paragrafu má zasahovať do súdnej moci
Generálny prokurátor Maroš žilinka, Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Generálny prokurátor Maroš žilinka, Prezidentka SR Zuzana Čaputová, TASR/Martin Baumann TASR/Dano Veselský
  • Prezidentka napadla paragraf 363 na Ústavnom súde
  • Momentálne znenie paragrafu má zasahovať do súdnej moci

Ešte minulý týždeň sme ťa informovali, že Zuzana Čaputová, prezidentka SR, dá paragraf 363 na Ústavný súd SR, informovala o tom jej kancelária v stanovisku pre médiá, ktoré poskytol jej hovorca Martin Strižinec. 

Som presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu,“ uviedla prezidentka v stanovisku.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes tak aj vykonala. Vo štvrtok (26.1.) podala na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 Trestného poriadku s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Argumentuje, že terajšie znenie paragrafu a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

„Nezávislosť súdnej moci je potrebné strážiť. O to viac v mladej demokracii, akou je Slovensko. Zákonné dôvody relativizácie rozhodovacej činnosti súdov preto musia byť reštriktívne, jasné a vyvážené. V prípade terajšieho znenia paragrafu 363 takáto proporcionalita chýba,“ uvádza sa v prezidentkinom vyhlásení.

Oslabenie hlasu súdov rozhodujúcich v konkrétnych veciach tým, že iný orgán verejnej moci – generálny prokurátor – je oprávnený svojimi rozhodnutiami popierať význam rozhodovania súdov, má podľa prezidentky nezanedbateľný vplyv na kvalitu právneho štátu a ochranu práv občanov SR.

Poukázala na to, že rozhodnutie generálneho prokurátora podľa paragrafu 363 Trestného poriadku nie je preskúmateľné a toto ustanovenie neprimerane a nedôvodne preferuje nepreskúmateľný právny názor jednej osoby v reťazci oprávnených orgánov, teda súdov.

Žilinka a „jeho“ paragraf

Zuzana Čaputová sa tak rozhodla urobiť po tom, čo generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý týždeň opäť využil paragraf 363 a zrušil tak stíhanie poslanca Sme rodina Martina Borguľu pre podplácanie. Išlo teda o ďalšieho verejného činiteľa, ktorý je zbavený stíhania práve generálnym prokurátorom Žilinkom, napriek tomu, že prokurátori a vyšetrovatelia chceli Borguľu postaviť pred súd.

„Prosím, aby pozorne počúvali najmä tí, ktorí sústavne spochybňujú inštitút paragrafu 363. Aj z dnes prezentovaného prípadu bude celkom zrejmé, že nie paragraf 363 je kontroverzný, ale takou je práve rozhodovacia činnosť niektorých orgánov činných v trestnom konaní v konkrétnych veciach, ktorá je nezákonná,“ uviedol tvrdenie Žilinku Denník N.

Maroš Žilinka tak zrušil obvinenie vyšetrovateľa, dozorného prokurátora a taktiež špeciálneho prokurátora, ktorý Borguľovu sťažnosť voči vznesenému obvineniu zamietol.

Žilinka tvrdí, že neboli splnené podmienky na vznesenie obvinenia. Martin Borguľa bol podľa Žilinku najskôr poškodený a následne sa stal obvineným.

Martin Borguľa pre Startitup povedal, že rozhodnutie prokurátora prijíma s pokorou. „Pravda zvíťazila. V prípade som bol vedený ako poškodený, zhodou okolností pred vydaním Fica bolo moje postavenie zmenené na obvineného. Ale nebol zdokumentovaný skutok, za ktorý som mal dávať úplatok. Polícia trištvrte roka hľadala, ale nenašla žiadny skutok, za ktorý som mal dať úplatok.“

„Generálny prokurátor to prehodnotil a to niečo, za čo som mal ja dať úplatok, očividne neexistuje. Bol to podvod alebo vydieranie. Ja som nikdy nikoho neuplácal a rozhodnutie generálnej prokuratúry to len potvrdilo,“ povedal poslanec Sme rodina.

Zdroje: TASR, Facebook/Zuzana Čaputová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá