Jesenný akceleračný program Uplift pozná svojho víťaza

  • Po úspešnom jarnom vydaní sa druhé kolo akcelerátoru Uplift včera dostalo do finále
  • Víťazom sa stal start-up ParkTop, a to vďaka svojmu parkovaciemu riešeniu založenom na identifikácií voľných miest a vozidiel pomocou existujúcej infraštruktúry CCTV kamier
  • Súčasťou výhry je aj finančná odmena 5 000 eur
47241718_2055698371155995_4249774773938159616_o
Impact Hub Bratislava/Uplift: Demo day
  • Po úspešnom jarnom vydaní sa druhé kolo akcelerátoru Uplift včera dostalo do finále
  • Víťazom sa stal start-up ParkTop, a to vďaka svojmu parkovaciemu riešeniu založenom na identifikácií voľných miest a vozidiel pomocou existujúcej infraštruktúry CCTV kamier
  • Súčasťou výhry je aj finančná odmena 5 000 eur

Cenu poroty získal start-up Event Advisor, ktorý oslovil svojím riešením hodnotenia a odporúčania konferencií, ako aj svojim pokrokom a pracovným nasadením počas Upliftu. Jesenné kolo malo aj medzinárodný rozmer vďaka účasti projektov z Albánska a Českej republiky.

Start-upy v jesennej vlne Upliftu nezaháľali

Akcelerátor Uplift zobral počas jesenného kola pod svoje krídla early-stage startupy z oblasti Urban Innovation a Smart City. Zmenou oproti minulému ročníku bolo aj predĺženie trvania mentoringového programu zo 6 na 10 týždňov. Zároveň sa zvýšil aj počet mentorov, čo umožnilo vyššiu mieru individuálneho prístupu a pomoci. Celkovo absolvovali early-stage startupy 130 hodín workshopov a mentoringu s takmer 30 mentormi.

Do  záverečnej časti sa kvalifikovalo jedenásť startupov, ktoré zakončili svoju prácu na včerajšom dvojitom podujatí – Investors’ Hour a Demo Day – v priestoroch Impact Hub Bratislava. V prvej časti programu absolvovali ”speed-dating” stretnutia s investormi zo Slovenska, Maďarska a Rakúska. Počas individuálnych stretnutí získali mimoriadne kvalifikovaný feedback a prepojenie s relevantnými partnermi pre ďalší rozvoj ich biznisu.

Verejnú časť večera zahájil novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo príhovorom o smart mestách a budúcnosti smart technológií v Bratislave. Taktiež zdôraznil dôležitosť otvorenosti mesta inováciám. Následne, pred zaplneným publikom, start-upy prezentovali svoje podnikanie ako aj pokrok, ktorý dosiahli počas Upliftu.

Akcelerátory majú na Slovensku svoje miesto

Uplift vznikol zo spolupráce Neulogy a Impact HUB Bratislava s cieľom podporiť slovenské start-upy a začínajúcich inovatívnych podnikateľov. „Slovenský startupový ekosystém sa v poslednom období dynamicky rozvíja. Komplexný akceleračný program, ako je Uplift,  je cestou pre začínajúcich inovátorov, ako získať poradenstvo či kontakty, a zároveň sa vyhnúť chybám na ceste za komerčným úspechom svojho nápadu,” upresnil zámer programu Branislav Šmidt, managing director Impact HUB Bratislava.

Vypredaný Uplift Demo Day, na ktorom sa účastníci programu prezentovali investorom a širokej verejnosti, je dôkazom, že aj na Slovensku je možné zrealizovať profesionálny akceleračný program s pridanou hodnotou pre verejnosť ako aj celý ekosystém.

Organizátori Upliftu pôsobia v oblasti inovácií, pričom dlhodobo vnímajú nedostatok podobných mentorských programov na Slovensku. „Startupy čelia v prvých rokoch svojho podnikania zásadným výzvam, ako predaj a marketing produktu, nábor talentov do tímu alebo získanie investície na prevádzku a rozvoj. V zahraničí je bežné, že sú to práve akceleračné programy, ktoré pomáhajú startupom tieto problémy riešiť a preklenúť najnáročnejšie obdobie,“ vysvetľuje Peter Kolesár, CEO Neulogy.

Prínos akceleračných programov potvrdil aj Štefan Olešanský, zakladateľ a CEO víťazného startupu ParkTop. „Bez Upliftu by sme boli oveľa pomalší a namiesto konfrontovania sa s ťažkými otázkami  by sme ich pravdepodobne ignorovali,” vidí jeden z prínosov účasti v aktuálne ukončenom kole Upliftu. „Zároveň je dôležité nebáť sa zdieľať svoju myšlienku, no exekutíva je to, čo urobí rozdiel. Najväčší prínos Upliftu je teda reality-check. Program na nás vyvinul tlak, aby sme boli zodpovední sami pred sebou,“ dodáva Š. Olešanský.

Program pre začínajúcich inovatívnych podnikateľov sa uskutočnil vďaka spolupráci s Primer od InnoEnergy a podpore hlavných partnerov Západoslovenskej energetike, Slovak-American Foundation a Nadačného fondu Telekom.

Finalisti Uplift Jeseň 2018

Víťaz

ParkTop

ParkTop využíva štandardné bezpečnostné kamery v spojení s machine learning. Systém analyzuje a mapuje dostupnosť parkovacích miest bez nutnosti zásahov do mestskej infraštruktúry a dokáže dátami „kŕmiť“ už existujúce smart city systémy.

Víťaz Ceny poroty

Event Advisor

Event Advisor je jedinou platformou zameranou výhradne na business a start-up eventy, ktorá kombinuje systém recenzií návštevníkov podujatí s možnosťou predaja lístkov. Po Uplifte sa Event Advisor plánuje zamerať na získanie svojho primárneho trhu – San Francisca.

Finalisti

Agrobotix

Slovenská firma zameraná na CNC technológie prináša do poľnohospodárstva efektívne spôsoby pestovania bez ničenia životného prostredia. Robotické rameno operuje na princípe agrokruhu a dokáže pestovateľovi bio-potravín znížiť pracovnú záťaž až o 95%.

BrikkApp

Český projekt BrikkApp vytvoril platformu na crowdfundingové investovanie do realít. Agreguje hneď niekoľko platforiem, zbiera dáta a umožňuje užívateľom lepšie sa rozhodnúť vďaka systému verifikovaných recenzií.

Carrivederci

Slovenskí Carrivederci operujú na trhu už dlhšie. Na Carrivederci peer-to-peer web platforme môžu vlastníci aut prenajímať svoje vozidlá. Platforma zároveň integruje aj ponuku autopožičovní.

Fleximodo

Projekt spoločnosti GoSpace Tech cieli na problémy s parkovaním. Jeho riešenie na báze IoT (Internet of Things – Internet vecí) zahŕňa detektor obsadenosti parkovacieho miesta, používateľskú smart kartu umožňujúcu jeho využitie a cloudový softvér, bežiaci na pozadí.

Hungry Slovak

Cieľom aplikácie Hungry Slovak je znížiť podiel vyhodených potravín v reštauráciách na Slovensku. Reštaurácie či kaviarne na aplikáciu umiestnia svoje nepredané porcie a produkty, ktoré si zákazník môže kúpiť s podstatnou zľavou.

Hygge Homes

Cenovo dostupné bývanie v najvyššom ekologickom štandarde – Hygge Homes ponúka unikátny „rastúci“ pasívny drevodom. Dom nabitý smart technológiami je postavený od základov po strechu do troch mesiacov.

jaRealitka

Žilinský portál jaRealitka.sk umožňuje súkromným predávajúcim nielen inzerovať ich nehnuteľnosť, ale aj vyriešiť nevyhnutné právne záležitosti. Finančný model spočíva na jednom poplatku, nezávislom od ceny nehnuteľnosti.

Smart Mirror

Slovenský produkt od Smart Vikings, Smart Mirror, kombinuje dizajn a technológiu, aby pomohol ľuďom ušetriť ich čas a ukazuje im potrebné informácie ako počasie, dátum a novinky priamo na ich zrkadle. Taktiež dokáže pre business partnerov zbierať dáta, ukazovať ich produkty a robí marketing ľahším a dostupnejším.

Transmogul

Albánsky Transmogul vyvinul logistickú platformu určenú pre dopravných prepravcov. Aplikácia umožňuje sledovanie naplnenosti kamiónov v reálnom čase a teda maximalizovať využitie prepravného priestoru.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech