K nášmu územiu sa blíži „oklúzny front“. Na nepriaznivé počasie by sa mal pripraviť západ Slovenska

  • Slovensko čaká opäť plošné sneženie, v noci sa ale situácia výrazne zmení
  • Oklúzny front so sebou prinesie nebezpečné počasie
zima, mráz
Ilustračné foto, TASR/Sven Hoppe/dpa via AP, TASR/Daniel Veselský
  • Slovensko čaká opäť plošné sneženie, v noci sa ale situácia výrazne zmení
  • Oklúzny front so sebou prinesie nebezpečné počasie

Ako informuje Meteo Slovensko na sociálnej sieti, na západnom Slovensku dnes padá slabý sneh, ktorý zatiaľ nespôsobuje žiadne problémy.

V noci sa situácia zhorší, keďže príde nielen k sneženiu, ale aj k tvorbe ľadu. Tento nočný nápor počasia prinesie oklúzny front, ktorý zároveň spôsobí aj vyššie teploty. 

Na Slovensko mieri oklúzny front

V nedeľu (10. decembra) sa k nášmu územiu priblíži oklúzny front, čo spôsobí zvýšenie oblačnosti, vrátane horských oblastí. Počas druhej polovice dňa očakávajú meteorológovia slabé snehové prehánky, na juhu možno aj dážď. Ako uvádza portál Počasieradar.sk, toto počasie bude dôsledkom rozpadania oklúzneho frontu nad naším územím.

Maximálne teploty mierne stúpnu, pričom budú dosahovať približne -1 °C na severe až po +5 °C na juhozápade. Tento nárast teplôt bude akousi predzvesťou oteplenia v novom týždni, o ktorom sme ťa už informovali v našom článku.

Aktuálny oklúzny front nás síce neohrozuje, no situácia sa zmení počas noci. Ako sme už spomenuli vyššie, v nočných hodinách začne ďalší oklúzny front vplývať na počasie v našom regióne, čo prinesie rozsiahle zrážky. Tieto zrážky môžu na západnom Slovensku predstavovať vysoké riziko.

Nebezpečný mrznúci dážď bude padať aj na Slovensku

Ako uvádza portál iMeteo.sk, v ranných hodinách sa na západnom Slovensku očakáva veľmi nebezpečná situácia. Hoci by malo na začiatku snežiť, v celej oblasti severného a východného Rakúska predpovedajú intenzívny mrznúci dážď.

Mrznúci dážď by mohol doraziť aj na naše územie, pričom najviac ohrozené sú okresy Bratislava, Senica, Malacky a Dunajská Streda. Podľa mapy, kde mrznúci dážď zobrazujú červenou farbou, sa očakáva, že bude plošný. V oblastiach viac na východe by malo snežiť.

sneh
zdroj: Unsplash/Filip Bunkens

V noci sa tak situácia na našom území začne výrazne zhoršovať, preto meteorológovia odporúčajú hlavne na západnom Slovensku obmedziť jazdu až do nedeľného dopoludnia, kedy sa očakáva oteplenie.

El Niño dosahuje svoj vrchol

Ako sme ťa v našom článku informovali, El Niño, meteorologický jav, je práve na svojom vrchole, čo môže priniesť Európe veľmi chladné dni. Český meteorológ Petr Dvořák zdôrazňuje, že ku koncu roka bude na západe Európy výrazne chladnejšie.

Podľa Českého hydrometeorologického ústavu boli nedávne nízke teploty len mierne pod dlhodobým priemerom, čo naznačuje, že pravá zima sa ešte neukázala v plnej sile.

„El Niño je teraz silné. Dosahuje svoje vrcholné štádium,“ upozornil meteorológ Petr Dvořák.

Jeho vrcholná fáza môže spôsobiť, že ortuť v teplomeroch klesne výrazne nižšie.

„Štatisticky vychádza, že ku koncu roka bude na západe Európy výrazne chladnejšie,“ uviedol Dvořák. Ide však len o štatistiku, ktorá môže a nemusí vyjsť.

Počasie ovplyvnia aj iné faktory

Ako sme ťa informovali, podľa odborníkov tento rok významne ovplyvní snehovú sezónu na severnej pologuli jav El Niño, ktorý bude pretrvávať celú zimu a začiatok jari, kým postupne zoslabne. Ak bude dostatočne chladno, vplyv El Niña by mohol znamenať silné sneženie pre stredné a východné oblasti Spojených štátov.

Vplyv El Niña na počasie v Európe nie je taký jednoznačný, pretože tu ovplyvňuje počasie mnoho ďalších faktorov.

„Neexistuje dostatok spoľahlivých údajov, aby sme mohli spojiť sneženie v Európe s javom El Niño,“ upozorňuje Severe Weather Europe.

V súvislosti s El Niño sa tiež predpokladá teplá zima, keďže tento jav ohrieva povrchové vody Tichého oceánu. Podľa odborníkov je už teraz takmer isté, že tento rok bude patriť medzi najteplejšie v zaznamenanej histórii, ako informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na program EÚ pre klimatické zmeny Copernicus.

Zdroje: Počasieradar.sk, FB/Meteo Slovensko, iMeteo.sk, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá