Kam až povedie zhoršovanie obchodných vzťahov medzi USA a Čínou?

  • Čína aj USA podnikajú konkrétne kroky zhoršujúce ich vzájomné vzťahy.
  • Obchodná separácia nie je jednoduchá a poškodí obe strany.
  • Ak celá situácia vyeskaluje, zvýši sa riziko vojenského konflitku.
pxhere.com wikimedia.org
  • Čína aj USA podnikajú konkrétne kroky zhoršujúce ich vzájomné vzťahy.
  • Obchodná separácia nie je jednoduchá a poškodí obe strany.
  • Ak celá situácia vyeskaluje, zvýši sa riziko vojenského konflitku.

Ako to vyzerá, keď sa pokazia vzťahy medzi dvomi gigantmi svetovej ekonomiky? Čoskoro sa to možno dozvieme. Nepriateľský postoj, aký voči sebe zaujali prezident USA, Donald Trump, a prezident Čínskej ľudovej republiky, Si Ťin-pching, nie je prospešný ani pre jednu z týchto dvoch ekonomík.

Vždy je možné, že sa páni prezidenti ešte udobria a dohodnú. Je to však nepravdepodobné. Zatiaľ svoje hrozby dodržali vždy obe strany. Do budúcnosti to teda znamená významné obmedzenie obchodovania medzi Spojenými štátmi a Čínou. Obe strany už podnikajú konkrétne kroky zhoršujúce ich vzájomné vzťahy. Vo Washingtone dokonca dokončujú dokument špecificky určený na blokovanie Čínskych firiem.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: wikimedia.org

USA a Čína boli dlho na sebe navzájom závislí a ich ekonomiky boli vzájomne poprepletané. Separácia vôbec nie je jednoduchá a veľmi dobre si to uvedomujú. Niektorí veria, že celá spolupráca nikdy nemala vzniknúť. Mnoho obyvateľov Spojených štátov považuje Číňanov za nespoľahlivých obchodných partnerov, ktorí podvádzajú a kradnú. Podľa čínskych predstaviteľov zase vzťah s USA už naplnil svoj účel a nie je naďalej potrebný.

Prístup na americký trh v 80. rokoch minulého storočia bol významným hnacím motorom čínskeho rozvoja. Domáci trh Čínskej ľudovej republiky v medzičase významne narástol a krajina už nie je tak významne závislá na exporte. Ekonomika USA je však stále významne väčšia. Rozdiel je rovný hrubému domácemu produktu Brazílie, Francúzska a Indie dokopy.

Veľký kus toho, čo Čína exportuje do USA je zostavené na mieste za účelom doručovania hotových produktov (aj IPhonov) americkým spotrebiteľom. Obmedzený prístup na trh by prinútil spoločnosti hľadať alternatívne zásobovacie reťazce, čo by významne poškodilo čínsku produkciu.

Zhoršené vzťahy by uškodili aj Spojeným štátom. Odhaduje sa, že v roku 2030 bude 22% svetových spotrebiteľov strednej vrstvy pochádzať z Číny. Všetci títo potenciálni zákazníci by sa ale k žiadnym produktom z USA nedostali.

Najväčšou hrozbou nepriateľských vzťahov medzi Čínou a Spojenými štátmi nie je horšia ekonomická situácia, ale rastúce riziko vojenského konfliktu, ktorému by po obchodnej separácii krajín nič nebránilo.

zdroje: bloomberg.com lexology.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá