Keď chce mladý Slovák bývať, musí sa zadĺžiť, tvrdí investičný riaditeľ úspešného startupu

  • Kým priemerný Európan má v akciách okolo tretiny svojho majetku, či už priamo alebo cez fondy, Slovák len zhruba 8%
  • Na to, aby si dnes začal efektívne investovať, nemusíš mať podľa odborníkov vysokú školu
cellll
archív Finax, pexels.com
  • Kým priemerný Európan má v akciách okolo tretiny svojho majetku, či už priamo alebo cez fondy, Slovák len zhruba 8%
  • Na to, aby si dnes začal efektívne investovať, nemusíš mať podľa odborníkov vysokú školu

Radoslav Kasík má diplom z finančného manažmentu podnikových financií Ekonomickej univerzity v Bratislave a 9 rokov pôsobil v Across Wealth Mangement, najmä ako portfólio manažér. Spolu s Jurajom Hrbatým stoja za slovenským startupom Finax, ktorý nedávno získal investíciu 1,5 milióna eur.

Finax sa dnes snaží sprístupňovať a rozširovať inteligentné investovanie aj na Slovensku. Jedným z hlavných cieľov spoločnosti je práve zvýšenie finančnej gramotnosti Slovákov a snaha naučiť ich pár základných pravidiel – ako správne investovať, ako zvýšiť príjmy z úspor, finančne plánovať a neplatiť dane tam, kde nemusia. My sme sa Rada pýtali aj na to, ako je to s investovaním mladých ľudí na Slovensku, čo by mali o investovaní určite vedieť a čomu by sa mali určite vyhnúť.

Kedy by mal podľa vás začať človek investovať?

Čím skôr, tým lepšie. Ideálne s prvým príjmom. Ešte ideálnejšie, keď deťom začnú sporiť rodičia. Čas je najlepším priateľom úspešných investícií. Čím viac času im dáte, tým menšie riziko podstupujete a väčší výnos dosiahnete, lebo dáte viac priestoru prejaviť sa zázraku zvanému zložené úročenie. Preto najhoršie, čo môžete spraviť, je odkladať začiatok investovania.

zdroj: archív Finax

Spravte z investovania samozrejmú súčasť života a v budúcnosti. Keď budete rozbiehať vlastný startup, podnikanie, keď si budete kupovať byt, keď sa vám narodí dieťa, keď budete chcieť ísť cestovať alebo keď pôjdete na dôchodok, mi za túto radu poďakujete. Majetok je najlepšou poistkou, zábezpekou, slobodou a pasívnym zdrojom príjmu. Čím skôr ho začnete budovať, tým viac ho budete mať.

Aké sú momentálne trendy v investovaní?

Tých trendov je množstvo. Každý sa snaží zarobiť čo najviac pri čo najnižšom riziku. Ale ide o boj s veternými mlynmi. Výnos a riziko idú spolu ruka v ruke a nikto zatiaľ tento vzťah zásadnejšie nerozbil. Najsilnejším trendom dnes je predsa len pasívne investovanie, ktoré sme na Slovensko vo veľmi príjemnej a jednoduchej forme priniesli aj my.

zdroj: archív Finax

Pasívny prístup investuje do celého trhu. Cez indexy nakupuje obrovský počet akcií alebo dlhopisov a snaží sa kopírovať trhové výnosy, ktoré predstavujú maximum, čo môžu investori dosiahnuť. Pravdepodobnosť, že zarobíte viac iným spôsobom, je menej ako 5 %. Pasívne investovanie je hlavne podstatne lacnejšie, jeho náklady sú polovičné až štvrtinové oproti iným formám investovania. Riziko je nižšie vďaka širokej diverzifikácii, výnosy vyššie a na Slovensku po roku oslobodené od dane. Preto jeho popularita prudko narastá.

Môže si v dnešnej dobe mladý človek na Slovensku zaobstarať napríklad bývanie bez toho, aby sa zadĺžil na desiatky rokov?

Môže nastať taký prípad, ale odpovedal by som nie, pokiaľ nemá silnejšie zázemie, prípadne pokiaľ rodičia dostatočne dopredu nemysleli na jeho budúcnosť, alebo nie je enormne šikovný, čo je skôr extrémna výnimka. Našetriť si niekoľko desiatok tisíc, v prípade väčších miest viac ako 100 tisíc eur pri súčasných mzdách do 10 rokov, nie je veľmi reálne. Nikto nechce čakať s bývaním do 40-ky alebo 50-ky. Preto sa musíme zadĺžiť, ak chceme bývať. No aj s hypotékou sa dá pracovať. Osobne sa na ňu nepozerám tragicky. Ide o najlacnejší dlh. Čas pomáha aj dlžníkom vďaka inflácii, ktorá reálnu hodnotu dlhu znižuje. Príjmy dlžníka rastú a rovnako cena nehnuteľnosti. Ak ste disciplinovaný a popri hypotéke odkladáte peniaze a investujete, viete sa jej zbaviť podstatne rýchlejšie.

zdroj: archív Finax

Aká je najnižšia odporúčaná suma, ktorú musí mať človek na účte, ak chce investovať cez Finax?

Naším cieľom je investovanie sprístupniť širokej verejnosti, čo najväčšiemu počtu domácností. Investovanie považujeme za veľmi racionálne a každý rozumný a zodpovedný človek by mal investovať. Neexistuje jeden pádny argument proti investovaniu. Aj z tohto dôvodu je minimálna suma potrebná na investovanie u nás 20 eur. Ideálne, aby sa človek postupne naučil odkladať 20% svojho príjmu. Tieto peniaze nemajú ísť všetky len do investícií, ale aj likvidnej rezervy, ktorá je základom zdravých osobných financií. Potom prichádzajú na rad strednodobé a dlhodobé ciele, ktoré sa ošetrujú investovaním.

Ak je človek ochotný každý mesiac investovať napríklad len 50 eur, koľko eur si môže približne zarobiť a za aký čas?

Ak si začnete odkladať 50 eur mesačne pri 8 % ročnom výnose v 40-ke, pri odchode na dôchodok budete mať 45 tisíc eur (horizont 25 rokov, vklady 15 tisíc eur), no ak začnete v 20ke, budete mať 240 tisíc eur (horizont 45 rokov, vklady 27 tisíc). To je zložené úročenie a jeho efekt ako podstata investovania. Historický priemerný výnos svetových akciových trhov je okolo 9 % ročne. Ten dosahuje dlhodobo aj naše 100 % akciové portfólio. Najdôležitejšie je pri investovaní dať investícii naozaj dostatok času. Ak chcete vysoký výnos pri čo najnižšom riziku, musíte sa naučiť časť peňazí odložiť dlhodobo. Inak to nejde, skratky neexistujú. Krátkodobé uloženie peňazí je špekulácia.

Aké najčastejšie chyby robia Slováci pri investovaní?

Najrozšírenejšou základnou chybou je, že neinvestujú. Potom zbytočne hľadajú riešenia tam, kde nie sú. Nevedia sa stotožniť s faktami spomínanými vyššie. Nedokážu peniazom a investíciám dať čas, ktorý potrebujú. Často reagujú na pofidérne ponuky s vidinou rýchlych ziskov. Buď sú veľmi konzervatívni, alebo chcú byť zajtra milionári a podstupujú až extrémne riziko.

zdroj: archív Finax

Nič medzi týmito dvoma pólmi nepoznajú, alebo neprijímajú. A práve to uprostred je skutočné, ideálne, reálne a správne z pohľadu rizika a výnosov. Svetová ekonomika umožňuje zarobiť v priemere okolo 10 % ročne. Všetko nad nesie podstatne vyššie riziko. V neposlednom rade sa veľmi málo všeobecne zaujímajú o financie, nemajú dostatočné znalosti, v dôsledku čoho robia chybné rozhodnutia. Veci netreba komplikovať. V investovaní fungujú jednoduché riešenia najlepšie. Trvalo mi pár rokov, kým som to pochopil.

Kto sú klienti Finaxu? Investujú cez Finax aj nejaké známe osobnosti či podnikatelia?

Tým, že náš produkt je naozaj určený pre každého a oplýva množstvom nepopierateľných výhod, aj škála súčasných klientov je široká. Spravidla zatiaľ vďaka online ponuke služieb prevládajú mladí ľudia a pravidelní investori. Dve tretiny klientov sú vo veku 25 až 40 rokov. Medzi inteligentnými investormi nájdeme mnoho zástupcov manažmentu väčších firiem, podnikateľov, živnostníkov, ale aj bežných zamestnancov, ktorých príjmy sa nepohybujú nad priemernou mzdou. Klientmi Finaxu sú všetci, ktorým záleží na peniazoch a ktorí si uvedomujú benefity, ktoré sme na Slovensko priniesli.

Sú Slováci v porovnaní s občanmi iných krajín v oblasti investovania konzervatívnejší?

Určite áno, aspoň podľa skladby portfólií. Kým priemerný Európan má v akciách okolo tretiny svojho majetku, či už priamo alebo cez fondy, Slovák len zhruba 8 %. Osobne si však na základe mojich skúseností, napríklad aj s Finaxom a našimi klientmi, nemyslím, že by boli Slováci až natoľko konzervatívni, ako sa tento fakt prezentuje. Ľudí často konzervatívnymi robia banky, finanční poradcovia, ale aj štát. Ide skôr o dôsledok nízkej finančnej gramotnosti a nepoznania základných finančných pravidiel.

zdroj: archív Finax/ Juraj Hrbatý, Jaroslav Kasík

Ak ste napr. uplynulých 10 rokov držali úspory na účte v banke, v priemere ste stratili zhruba 2 % ročne z ich hodnoty. Dnes si za tieto peniaze vplyvom inflácie kúpite o 18 % menej tovarov. Myslíte si, že ste konzervatívny a držíte peniaze v bezpečí, no reálne si vedome garantujete len stratu. Investíciou do akcií by ste za toto obdobie v priemere zarobili 12 % ročne po zohľadnení inflácie. Čo je teda väčším rizikom pre vaše úspory? Podstúpenie trhového rizika je podmienkou a cenou za vyššie výnosy a rast majetku. Netreba sa ho vôbec báť, čas ho vždy eliminuje. Peniaze nerastú na stromoch a neexistuje nič také ako obed zadarmo. Peniaze sa musia zarobiť.

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorých láka investovanie, no nevedia, kde začať?

Na to, aby ste dnes začali efektívne investovať, nemusíte vyštudovať vysokú školu. Účinné investovanie je jednoduché, nie je to jadrová fyzika. Nepotrebujete na to ani preniknúť do jeho tajov a všetkých zákutí. Uľahčiť ľuďom cestu k efektívnemu investovaniu bol náš hlavný cieľ pri založení Finaxu. V tomto smere sme skutočne veľmi nápomocní. Otvoriť si účet a výnosne umiestňovať úspory nikdy nebolo na Slovensku jednoduchšie. Za 15 minút vyklikáte registráciu a máte istotu, že z pohľadu rizika získavate portfólio presne napasované vaším vlastnostiam, cieľom a možnostiam. Okamžite investujete lacno, výnosne s dostatočne rozloženým rizikom a bez platenia daní. Nepotrebujete k tomu žiadne znalosti, len odpovedať na pár otázok. Viac vám netreba, aby ste svoje peniaze uložil efektívne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech