Kia šokuje trh modelom Stinger, ktorý má konkurovať aj BMW

  • Najrýchlejšie auto v histórii ázijskej automobilky mieri do najvyššej ligy.
kia2
  • Najrýchlejšie auto v histórii ázijskej automobilky mieri do najvyššej ligy.

Komu by pred desiatimi rokmi napadlo napríklad pri pohľade na Picanto, že Kia postaví prekrásny sedan, ktorého niekoľko sto koní dôkladne otestuje na Nürburgringu? Máme ho tu a volá sa Stinger. Nijako sa pritom netají tým, že ide po krku BMW rady 4 Gran Coupe, Audi A4, Lexus IS alebo aj Mercedesu CLS.

„Základná“ verzia je poháňaná preplňovaným dvojlitrovým štvorvalcom Theta II s výkonom približne 258 koní a s 353 Nm točivého momentu, dostupnými 1400 a 4000 otáčkami za minútu.

kia

zdroj fotografie:gearpatrol.com

Silnejšie prevedenie má pod kapotou vidlicový šesťvalec twin-turbo s objemom 3,3 litra, ktorý má dávať výkon 370 koní a disponovať točivým momentom 510 Nm. U silnejších prevedeniach Kia očakáva zrýchlenie na 100km/h za 5,1 sekundy a maximálnu rýchlosť 270 km/h. Pre porovnanie BMW 440i Gran Coupé má 326 koní a 450 Nm.

V dobách, kedy automobilky fantazírujú o elektromobiloch a sľubujú svetu, že vodiči už čoskoro zastúpia roboti, je novinka od Kie o to výraznejšia. Patrí tak k najžairivejším hviezdam autosalónu, ktorý sa koná v americkom Detroite.

kia5

zdroj fotografie:gearpatrol.com

Cesta k tejto novinke začala predstavením konceptu GT v roku 2011, automobilka vtedy rozhodla, že gran turismo pošle na cestu.

„Naozajstné gran turismo, teda vozidlo pre energickú jazdu, nespočíva prvoplánovo vo výkone, dynamike na hrane alebo surovému stvárneniu. Vždy je to na úkor luxusu, pohodlia a pôvabu,“ vysvetľuje Greorgy Guillaume, ktorý je šéfdizajnérom Kia Motors Europe.

kia6

zdroj fotografie:gearpatrol.com

„Cieľom Stingeru nie je prísť do cieľa ako prví, pri tomto vozidle je cieľom samotná cesta. Ide o nadšenie z jazdy.“

Aj v interiéri sa dajú nájsť celkom zaujímavé vychytávky. Ide o kombináciu digitálnych a analógových prístrojov, pričom na jednom z displejov sa napríklad zobrazí aj celkové preťaženie. Môžeš tu však nájsť aj luxusnú audio výbavu od Harman Kardon s výkonom 750 W a pätnásť reproduktorov. Zaujímavý je aj head-up displej, ktorý u kórejskej značky len tak ľahko neuvidíš. Tejto dlho očakávanej novinky by sme sa mali dočkať už v priebehu roka 2018.

zdroj:theverge.com zdroj titulnej fotografie:gearpatrol.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech