Kilo cibule ich stojí celodennú výplatu. Pašujú ju ako kokaín

  • Dopyt po konkrétnom type zeleniny nabral nové kontúry
  • Cibuľu sa do krajiny snažia prepašovať rôznymi spôsobmi
cibuľa filipíny
Ilustračný obrázok, Unsplash/ Raphaël Menesclou, Dhivyaa Naraayani
  • Dopyt po konkrétnom type zeleniny nabral nové kontúry
  • Cibuľu sa do krajiny snažia prepašovať rôznymi spôsobmi

Ceny na trhoch sú oveľa vyššie

Odborníci a farmári cibuľovú krízu odôvodňujú nedostatkom chladiarní či rastúcim dopytom po skončení pandémie, pašovaním a vplyvom prírodných katastrof. 

Lanzona má podozrenie, že príčinou krízy je skôr distribúcia ako ponuka. Podľa jeho slov mnoho menších a stredných podnikov bolo počas pandémie zatvorených, čo potenciálne narušilo trh a poskytlo „väčším hráčom na trhu vyššiu moc“.

Marcos Jr. v minulosti kritizoval dovoz potravín, no na začiatku tohto mesiaca povolil dovoz 21 060 metrických ton cibule. Prvá zásielka na Filipíny dorazila pred pár dňami, avšak podľa farmárov ide o neskorú záchranu situácie. Cibuľa podľa nich príde až vtedy, keď budú miestni farmári zbierať úrodu. 

Zástupcovia farmárov tvrdia, že už teraz čelia obrovskému boju o to, aby sa udržali nad vodou. Jedna skupina dokonca spravodajskej stránke Rappler povedala, že ceny, ktoré sú za cibuľu účtované na manilských trhoch, sú oveľa vyššie, ako za ne platia farmári.

cibuľa
zdroj: Unsplash/Goh Rhy Yan

Prezident chce kombinovať dovoz a podporu domácich

Na nedávnom senátnom pojednávaní o tejto kríze jedna vdova opísala, ako si jej manžel vzal život po tom, čo im úrodu zničila invázia armádneho červa, čím sa rodina zadlžila. Vo farmárčení sa snažila pokračovať, no život jej znepríjemnili búrky. 

Filipínske Ministerstvo poľnohospodárstva chce minimalizovať dopad na miestnych farmárov obmedzeniami voči dovozu zo zahraničia. Prezident v rozhovore pre CNN Philippines povedal, že neexistuje iná možnosť ako dovážať, ale zameria sa aj na zlepšenie domácej výroby a potlačenie pašovania. 

Myslím si, že najlepším spôsobom, ako vyriešiť tento problém, je umožniť farmárom obchodovať priamo so spotrebiteľmi. Určite budú farmári niesť väčšinu bremena,“ hovorí Lanzona, ktorý zároveň dodal, že by sa mala vláda zamerať na poskytnutie technológie farmárom, aby sa mohli dostať na trh. 

Zdroje: The Guardian, CNN Philippines, Facebook/Philippine Star, Jpost

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá