Kim predviedol svoje „monštrum“. Experti sa obávajú, že bude chcieť uspieť tam, kde starý otec zlyhal

  • Kim Čong-un sa zúčastnil vojenskej prehliadky, kde predviedol aj viaceré balistické rakety
  • Odborníci sa obávajú, že toľko zbraní nepotrebuje na obranu
Kim monštrum
SITA/AP, Korea News Service
  • Kim Čong-un sa zúčastnil vojenskej prehliadky, kde predviedol aj viaceré balistické rakety
  • Odborníci sa obávajú, že toľko zbraní nepotrebuje na obranu

V pondelok sa v Severnej Kórei konala vojenská prehliadka pri príležitosti 90. výročia založenia kórejskej ľudovej revolučnej armády (KPRA). Vodca KĽDR Kim Čong-Un na nej vystúpil s príhovorom, v ktorom uviedol, že jeho krajina bude naďalej „posilňovať a vyvíjať“ jadrové kapacity svojej krajiny.

„Budeme pokračovať v podnikaní krokov na posilnenie a rozvoj nukleárnych kapacít našej krajiny čo najrýchlejším spôsobom,“ povedal Kim podľa severokórejskej oficiálnej tlačovej agentúry KCNA, na ktorú sa odvoláva TASR.

Počas Kimových slov sa na prehliadke v centre Pchjongjangu premávali najvyspelejšie zbrane komunistického režimu KĽDR, ktoré sa darí rozvíjať aj napriek sankciám. Medzi zbraňami nechýbali viaceré obrie raketomety či balistická raketa, ktorú možno odpáliť z ponorky. 

Hlavným pútačom ale bola medzikontinentálna raketa (ICBM) Hwasong-17 prezývaná ako „monštrum“. Práve táto raketa by podľa odborníkov dokázala zasiahnuť ciele na celom území Spojených štátov.

Hwansong-17

Hwasong-17 bol prvýkrát odhalený na vojenskej prehliadke v októbri 2020, prvýkrát bol testovaný počas tohto marca.

„Ak by bol vypustený v normálnej trajektórii, doletel by na celé kontinentálne Spojené štáty s určitým odstupom,“ povedal pre Deutsche Welle Ankit Panda, expert na jadrové zbrane z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier.

Monštrum
zdroj: SITA/AP, Korea News Service

„Monštrum“ je pritom riadená strela navrhnutá tak, aby zasiahla ciele s jadrovými hlavicami na vzdialenosť 5 500 až 16 000 kilometrov.

Na jej odpálenie slúži nosič Tansporter Erector Launcher (TEL), čínskej výroby. Podľa analytika Panda je Hwasong-17 pravdepodobne najväčšou raketou na kvapalné palivo, aká bola kedy odpálená z cestného nosiča.

Kim túži po ICBM na tuhé palivo 

Experti pre CNN uviedli, že prehliadka a Kimov prejav veľa vypovedali o ambíciách krajiny, ale i samotného vodcu krajiny.

KĽDR sa podľa nich snaží vyvinúť ICBM na tuhé palivo, ktoré je oveľa ťažšie vystopovateľné ako rakety na kvapalné palivo, pretože sa dajú rýchlo prepravovať. Panda uviedol, že na prehliadke boli prítomné tri zatiaľ nevyskúšané rakety na tuhé palivo.

Jeffrey Lewis, odborník na zbrane a profesor na Middlebury Institute of International Studies, povedal, že vodca KĽDR má dlhý zoznam zbraní, ktorý chce modernizovať.

„(Kim) povedal, že toto sú všetky veci, ktoré sa Severná Kórea chystá urobiť a ktoré zahŕňali ICBM s viacerými hlavicami, ICBM na tuhé palivo, vypustenie vojenského satelitu a dokonca vypustenie ponorky s jadrovým pohonom na more,“ povedal Lewis

Kim v uniforme
zdroj: SITA/AP, Korea News Service

„Nemyslím si, že sa zastaví, kým nebude zoznam dokončený,“ dodal.

I Kimove oblečenie vo vojenskej uniforme mohlo byť symbolické a ukazovať, že sa nedá zastrašiť.

Profesor na Univerzite severokórejských štúdií Yang Moo-jin tvrdí, že Kimova rétorika na prehliadke bola pomerne mierna.

„Nebola tam žiadna priama zmienka o Južnej Kórei alebo Spojených štátoch a aj keď je tam zmienka o jadrovej sile, nie je tam žiadny extrémny výraz, takže sa zdá, že Severná Kórea sa tentokrát pokúsila zvládnuť úroveň intenzity,“ povedal Yang.

Kim prehliadka
zdroj: SITA/AP, Korea News Service

Toľko zbraní na obranu nepotrebujú, tvrdia odborníci 

Niektorí odborníci sa ale obávajú, že KĽDR nemusí zbrane použiť len čisto na obranné účely, uvádza Financial Times.

„Severokórejský jadrový program bol spočiatku čisto obranný. Správne sa báli, že bez jadrových zbraní budú napadnutí,“ povedal pre Fiancial Times expert na KĽDR Andrej Lankov.

„Ale teraz je to z defenzívneho hľadiska jednoznačne prehnané. V skutočnosti nepotrebujú medzikontinentálne balistické rakety a v skutočnosti nepotrebujú termonukleárne zariadenie. To ma silne vedie k podozreniu, že ich konečným snom je presadiť svoju kontrolu nad Južnou Kóreou,“ uviedol Lankov, ktorý je profesorom histórie na Kookminovej univerzite v Soule.

Práve zakladateľ KĽDR Kim Ir-sen viedol aj partizánske jednotky, ktoré sa stali modernou armádou. Kimov starý otec spustil v roku 1950 inváziu do susednej Južnej Kórey. Neúspešná vojna sa skončila o tri roky neskôr.

monštrum2
zdroj: SITA/AP, Korea News Service

Niektorí pozorovatelia Severnej Kórey sa obávajú, že mladší Kim dúfa, že uspeje tam, kde starý otec zlyhal. Podľa nich to potvrdzujú slová vyrieknuté na prehliadke, že severokórejské jadrové zbrane majú „sekundárnu misiu“ nad rámec „primárnej misie“ predchádzania vojne.

Podľa expertov by nemuselo ísť nevyhnutne o inváziu, ale napríklad o dosadenie veľvyslanca, ktorý by mal právo vetovať politiku Južnej Kórei. Ideálnu šancu by mali vtedy, keď by sa Biely dom zaoberal inou krízou. Tiež keby v Oválnej pracovni sedel slabý prezident.

„Severokórejčania by vyvolali krízu, rozmiestnili svoje ICBM a udržali Američanov (mimo Kórejského polostrovu) s tým, že by ich prinútili vybrať si medzi obetovaním San Francisca alebo Soulu,“ uviedol Lankov.

Kim Čong-Un nemusí plánovať „zjednotenie“ Kórey v nasledujúcich rokoch, ale môže to byť jeho dlhodobá vízia, keďže vodca KĽDR je pomerne mladý.

Zdroje: TASR, Deutsche Welle, CNN, Financial Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá