Kim Čong-un skúša brainwashing už na celý svet. Bizarné videá na YouTube sú ľuďom na smiech
- Despota Kim Čong-un si v posledných mesiacoch evidentne obľúbil YouTube
- Je to jeho nová „zbraň“, ktorou sa pokúša poblázniť svet, je ale na smiech
- Despota Kim Čong-un si v posledných mesiacoch evidentne obľúbil YouTube
- Je to jeho nová „zbraň“, ktorou sa pokúša poblázniť svet, je ale na smiech
Severná Kórea, oficiálne známa ako Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), je jednou z najzáhadnejších a najizolovanejších krajín na svete. Jej politický systém, založený na komunistických ideáloch a kulte osobnosti, spôsobuje, že informácie o situácii v krajine sú často ťažko dostupné a spoľahlivé.
Despota Kim Čong-un
Kim Čong-un, narodený 8. 1. 1983, je tretím z dynastie Kimovcov, ktorá vládne v Severnej Kórei. Vládu v krajine uchopil po smrti svojho otca, Kim Čong-ila, a súperiť o následníctvo musel s niekoľkými ďalšími súrodencami, najmä však so starším bratom.
Otvorene sa hovorí o tom, že niekoľko súrodencov a členov rodiny mal na ceste k moci nechať zlikvidovať. Moc mu má pomáhať udržiavať jeho sestra, ktorá má povesť ešte krutejšieho despotu, ako je sám Kim.
Portál The Famous People uvádza, že Kim je známy pre svoju neľútostnú povahu a absolutistický štýl vládnutia. Odkedy prevzal moc, zbavil sa množstva vysokopostavených lídrov, o ktorých mal pocit, že by ho mohli ohroziť, vrátane strýka a iných členov svojej rodiny.
Od roku 1993 do roku 2000 navštevoval švajčiarske školy, kde prebiehala výuka v anglickom jazyku.
V rámci propagandy o sebe v Severnej Kórei, tak ako jeho predchodcovia, rozšíril aj kopu bizarností, ako píše The Citizen:
- Keď sa narodil na posvätnej hore Baekdu, vznikla nová hviezda a osvetlila nočnú oblohu.
- Ročné obdobie sa zo zimy zmenilo na jar a zjavila sa dvojitá dúha.
- V roku 2010 hovorili severokórejské médiá o tom, že svet považuje Kima za módnu ikonu. Svet o tom ale nevedel.
- Vymyslel hamburger. Američania mu mali nápad na žemľu s mäsom ukradnúť.
- Nikdy nepoužíva záchod, teda nikdy nevykonáva ani malú, ani veľkú potrebu.
- Vyhlásil, že v roku 1919 Japonci Kórejcom počas okupácie ukradli čas. V roku 2015 si povedal dosť, a tak 15. augusta posunuli v celej krajine čas o polhodinu dozadu.
Odborníci z celého sveta sa domnievajú, že situácia v Severnej Kórei musela byť mimoriadne zlá počas pandémie koronavírusu. Z krajiny bol hlásený nedostatok liekov a základných potravín. Viac indícií k tomuto faktu ponúka podľa NBC News aj skutočnosť, že vodca Kim vtedy výrazne schudol, a to až dvadsať kilogramov.
Podľa Juhokórejskej tajnej služby je však stále zdravý a malo ísť len o pokus zlepšiť si fyzičku.
Situácia v KĽDR
Konflikt medzi Severnou a Južnou Kóreou siaha až do obdobia po druhej svetovej vojne, keď bol Japonskom okupovaný Kórejský polostrov rozdelený na dve okupačné zóny – sovietsku na severe a americkú na juhu.
V roku 1948 boli vyhlásené dva samostatné štáty – Severná Kórea pod vedením Kim Il-sunga a Južná Kórea pod vedením Syngmana Rheea. Obe strany si nárokovali celý polostrov a v roku 1950 začala Kórejská vojna, ktorá trvala až do roku 1953. Vojna skončila podpisom prímeria, ale nie mierovej zmluvy, čo znamená, že technicky sú obe krajiny stále vo vojnovom stave – a to je problém.
Startitup PREMIUM
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktoré severokórejské kanály sa ti na YouTube „oplatí“ sledovať
- Aké bizarnosti tu nájdeš
- Aké šialené pravidlá a zákony platia v KĽDR
- Aké oblečenie je tu zakázané, a naopak, čo je tu povinné
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom