Bude Kodiaq novou vlajkovou loďou Škody?

  • Škoda ohlásila veľké veci! Vstupuje do SUV segmentu a už čoskoro odhalí prvý sedemmiestny model Kodiaq, do roku 2019 sa navyše môžeme tešiť na novú generáciu modelu Yeti. Potom sa automobilka hodlá zamerať na hybridy a elektromobily.
koda-visoins-asdf532_0
  • Škoda ohlásila veľké veci! Vstupuje do SUV segmentu a už čoskoro odhalí prvý sedemmiestny model Kodiaq, do roku 2019 sa navyše môžeme tešiť na novú generáciu modelu Yeti. Potom sa automobilka hodlá zamerať na hybridy a elektromobily.

Oficiálne predstavenie nového SUVéčka Kodiaq sa uskutoční 1.septembra v Berlíne. Dovtedy nebudú zverejnené zábery. Máme však celkom podrobný opis, keďže Škoda zorganizovala odhalenie pre pár novinárov v Mladej Boleslavi s predstihom. Obrázok auta si teda môžeš jednoducho vytvoriť v hlave na základe tohto článku.

Kodiaq spredu pôsobí široko. Jeho výška ho však trochu opticky zužuje. Zboku vyzerá neskutočne dlhé, až tak, že sa človeku ani nechce veriť, že je len o 4cm dlhšie ako Octavia. Sedemmiestne SUV si zachovalo kompaktné rozmery. Pre autá značky Škoda je typický dostatočný vnútorný priestor a Kodiaq nebude výnimkou.

2404183_skoda

foto: autocar.co.uk

Pokiaľ ide o vzhľad, Škoda avizovala nové dizajnové smerovanie. Budeme tu môcť nájsť viac spoločných čŕt so súčasnými modelmi. Predné svetlá sú menej „prižmúrené“ ako u svojich predchodcov. Hneď pod nimi sú hranaté hmlové svetlá, podobné ako u VisionS. Kapota je typická, samotná predná maska je veľmi podobná Superbu a má rovnako dobre zamaskovaný prítomný radar.

Zboku prechod od kapoty po blatník mierne pripomína Range Rover Evoque a Suzuki Vitara. Dvere sú veľké, čiže zaručujú pohodlné nastupovanie ako sa na SUV patrí. Prekrývajú aj vnútorné prahy, čo je praktické proti zašpineniu pri nastupovaní a na ich hranách je mechanická plastická ochrana, aby majiteľ neobil susedné autá na parkovisku. Má 4 exteriérové parkovacie kamery.
Celkovo vonkajší vzhľad pripomína koncept VisionS. Čo sa ale interiéru týka, je všetko inak…

skodavisionS_2

foto: autoexpress.co.uk

Škoda stavila vo vnútri na luxus, ale nie vo futuristickom zmysle ako u VisionS. Samozrejme je nezameniteľne „škodovské“, ale zároveň sa odlišuje od svojich sestier nad očakávania. Iné sú napríklad budíky tachometra a otáčkomera. A tlačidlá pri dotykovom displeji sú nahradené ďalšími dotykovými plochami. Systém je prepojený s internetom, čo má nekonečné množstvo výhod (Google Earth, Street View, Info o cenách, dopravných zápchach, atď.)

Čo sa týka pohodlia a najmä dokúpiteľnej tretej rady sedadiel, zmestí sa sem človek, ktorý má aj cez 180cm bez toho, aby sa musel krčiť. Vystupovanie z tretieho radu sa snažili tiež uľahčiť na maximum. Sedadlá v druhom rade majú nastaviteľný sklon operadla a dajú sa posúvať dopredu a dozadu, na manipuláciu pritom stačí jeden dotyk.

A čo by to bolo za SUV bez Simply Clever riešení? Spomeniem len pár z nich – tradičná škrabka na okno ukrytá pod krytom palivovej nádrže, už spomínaná plastová ochrana na dverách, delené dvojité dno v kufri, otváranie a zatváranie piatych dverí iba prejdením nohy popod zadný nárazník, baterka vybavená magnetom, vyhrievaný volant, mikrofón v prednej časti.
rapid-spaceback-overview-6-simply-clever-detail

foto: finbarrgalvin.ie

Hmotnosť začína na hodnote 1550kg, s tým, že auto dokáže utiahnuť príves s hmotnosťou 2,5 tony. V ponuke budú 3 prevodovky – šesťstupňová manuálna a dvojspojková prevodovka DSG so 6 alebo 7 stupňami. O pohon sa postarajú dva naftové TDI a tri benzínové TSI motory.

Priprav sa skôr na luxus ako na terén. Síce okrem klasických režimov Normal, Comfort a Sport pribudol aj režim Snow pre jazdu na snehu, netreba ho priveľmi tlačiť do terénu. Je obmedzený dlhým rázvorom a tým pádom horším prechodovým uhlom.

Má Škoda Kodiaq potenciál stať sa novou vlajkovou loďou značky? Vzhľadom na výbavu sa zdá, že prekonáva súčasnú – Superb. Tak či onak má Škoda veľké plány do budúcna a my sa máme na čo tešiť. A ty už 1. Septembra budeš mať možnosť porovnať svoju predstavu s realitou.

zdroj: autocar.co.uk, zdroj titulnej fotografie-www.autocar.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech