Koľko kyslíka spotrebuje nemocnica kvôli koronavírusu? Lekár Visolajský ukázal hrozivú skutočnosť

  • Naša krajina je podľa odborníkov v takej kritickej situácii, že nám nemusí významne pomôcť už ani ľahší lockdown
  • Nemocnice sa už začali pripravovať na enormný tlak počas vianočných sviatkov
koronavirus
TASR/AP Photo, Petr David Josek, Pavel Golovkin
  • Naša krajina je podľa odborníkov v takej kritickej situácii, že nám nemusí významne pomôcť už ani ľahší lockdown
  • Nemocnice sa už začali pripravovať na enormný tlak počas vianočných sviatkov

Epidemiologická situácia sa zhoršila vo všetkých krajoch Slovenska a počet nových prípadov rastie rýchlym tempom. Svedčia o tom aj najnovšie údaje rezortu zdravotníctva.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 034 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 2 788 pozitívne testovaných antigennymi testami. Je to 18,66 % z 10 901 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 7,82 % z 35 635 antigénnych testov za včerajší deň. 

Slovenská pravda v číslach: Niektoré okresy sú na najtvrdší lockdown, za 14 dní prišlo o život 300 ľudí

Kritické Vianoce

V našich nemocniciach v uplynulých týždňoch pribudli vianočné stromčeky, no žiaľ aj stovky ďalších hospitalizovaných na COVID-19. V posledných dňoch rástol počet infikovaných, a preto je už teraz jasné, že počas Vianoc bude situácia v nemocniciach ešte horšia, ako je dnes. 

HOUSTON: máme problém!1️⃣ Pozrite si graf 📊 nižšie.2️⃣ Preložte si vetu:On 24, 25 and 26 December you may receive 3…

Posted by Dáta bez pátosu on Monday, December 14, 2020

Naše zdravotníctvo čaká pravdepodobne najväčšia skúška v novodobej histórii. V nemocniciach je hospitalizovaných 2 388 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 093 ľudí. Na JIS je 142 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 146 osôb. 

O kritickej situácii však už nevypovedajú len samotné čísla. Peter Visolajský z Fakultnej nemocnice Nitra, ktorý bol aj členom permanentného krízového štábu, poukazuje na smutnú skutočnosť.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Na sociálnej sieti zverejnil fotky zásobník kyslíka v nemocnici, v ktorej pracuje.  Objasňuje, že práve kyslík je základ liečby hospitalizovaných  pacientov s COVID-19. Ľuďom odkazuje, aby si na fotografiách všimli námrazu na zásobníkoch.

Toto je zásobník kyslíka v našej nemocnici. Kyslík je základ liečby hospitalizovaných pacientov s COVID-19. Tá …

Posted by Peter Visolajský on Monday, December 14, 2020

„Tá námraza vzniká keď kyslík odchádza zo zásobníka pacientom. Čím menej kyslíka odchádza, tým je námraza bližšie k bielemu zásobníku.  Mám to pred očami v práci roky.  Pred koronou, v tejto dobe býva námraza asi v úrovni prívodovej rúry (tam kde je šípka).  Keď som to asi pred mesiacom ukazoval pri rozhovore dánskej  televízií, námraza dosahovala polovicu prvej zvislej rúry nerezového chladiča,” konštatuje.

Dnes je však situácia celkom iná. Podľa Visolajského spotreba kyslíka každým dňom rastie, to znamená, že pribúda aj počet dusiacich sa pacientov. Slovensko je podľa jeho slov v takej závažnej situácii, že nám nemusí významne pomôcť už ani ľahší lockdown.  Napriek tomu zdôrazňuje, že situáciu vieme a môžeme zvrátiť.

Desatoro bezpečných Vianoc: Ak ich nebudeme dodržiavať, sú vládne opatrenia úplne zbytočné

Na to, aby netrpela naša ekonomika a aby na Slovensku zbytočne nezomierali ľudia, stačí podľa Visolajského pomerne málo – aby sme sa všetci správali zodpovedne. Tento boj nie je len na vláde, je hlavne na každom jednom z nás. Prosím, správajme sa zodpovedne,” dodáva.

Na ľudí a najmä tých neveriacich, ktorí vírus podceňujú, apeluje aj minister vnútra Roman Mikulec. „Sú tu stále ľudia, ktorí si neuvedomujú, že nejde o nič iné, ako o záchranu ľudských životov. Zdravotníci v nemocniciach sa snažia robiť všetko preto, aby zachránili ľudí, ktorí sa dostanú na pľúcne ventilácie alebo na kyslíkové lôžka. Ak ani toto nie je pre tých ľudí dostatočným mementom, aby boli spolupatriční, je to z ich strany absolútny hyenizmus,“ povedal Mikulec.

Svetielko nádeje

Infektológ  Peter Sabaka sa napriek všetkému snaží veci vidieť pozitívne. Podľa jeho slov si Slovensko v boji s koronavírusom nepočína žalostne zle a nepatríme ani medzi „lúzrov“ na okolí. Sabaka informuje o tom, že susednému Česku začína počet infikovaných opäť narastať a bude tu nutné opäť pristúpiť k sprísneniu.

„Favoriti dezinfo scény – Švédi na tom nie sú tiež ani z ďaleka dobre a Nemcom sa tiež veľmi nedarí. Stále bojujeme a aj keď sa naša fronta teraz trochu posunula v náš neprospech, s príchodom vakcín je víťazstvo naše. Len sa zatiaľ musíme snažiť, aby sme stratili čo najmenej životov,“ dodal.

Zdroje: Dáta bez pátosu, MZSR, Facebook/Peter Visolajský, Facebook/Peter Sabaka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech