Slovenská pravda v číslach: Niektoré okresy sú na najtvrdší lockdown, za 14 dní prišlo o život 300 ľudí

  • Počet prípadov koronavírusu strmo rastie a súčasné opatrenia vôbec nijako nezaberajú
  • Pribúdajú pacienti v nemocniciach, nakazení, ale aj obete
  • Analytici upozorňujú, že konať bolo treba už týždne dozadu
koronavírus, masky, testovanie
TASR/Henrich Mišovič, AP /Michael Probst
  • Počet prípadov koronavírusu strmo rastie a súčasné opatrenia vôbec nijako nezaberajú
  • Pribúdajú pacienti v nemocniciach, nakazení, ale aj obete
  • Analytici upozorňujú, že konať bolo treba už týždne dozadu

Čísla o počte nakazených a hospitalizovaných sú hrozivé, no neukazujú celú skutočnosť. Tá je ešte horšia. Ako upozorňujú analytici z projektu Dáta bez pátosu, počet prípadov exponenciálne rastie a zastaviť sa nechystá. Máme regióny, ktoré sú takmer bez nákazy, no v ďalších horí a nedarí sa to zastaviť. Navyše, tento trend bol badateľný už v polovici novembra a výrazný začal byť tri týždne dozadu. 

Analytici oceňujú, že počet vykonaných PCR testov stúpa. Zlou správou je, že podiel pozitívnych testov v pomere k celkovým vykonaným je stále veľmi vysoký, minulý týždeň dokonca atakoval hranicu 20 percent. Lepšie to nie je ani pri antigénových testoch, ktoré síce nezachytia úplne všetkých infekčných, no zachytia pomerne veľkú časť, a to 70 až 90 percent. Tu bola miera pozitivity v nedeľu vyše siedmich percent.

Efekt plošného októbrového testovania dávno vyprchal. 90% okresov zaznamenalo zhoršenie. Oproti minulému týždňu narástol v niektorých z nich počet nakazených aj o viac ako polovicu.

V Trenčianskom oproti minulému týždňu zistili o 777 prípadov viac (+41%), v Žilinskom o 630 prípadov viac (+54%), v Prešovskom o 620 prípadov viac (+39%), v Banskobystrickom o 547 prípadov viac (+46%), rovnako tak v Košickom kraji o 547 prípadov viac (+51%), v Bratislavskom o 518 nových prípadov viac (+40%), v Nitrianskom o 469 viac (+36%) a v Trnavskom kraji o 395 prípadov viac (+30%),“ uvádzajú analytici.

Analytici oceňujú to, čo oceňovali už dávno. Teda antigénové testovanie v najviac zamorených oblastiach. Za ostatných sedem dní sa prišlo dobrovoľne otestovať 200 000 ľudí a to najmä v okresoch s vysokou pozitivitou. Aj dáta z validácie antigénových testov ukazujú, že tento typ testovania má veľký význam v regiónoch s veľkým počtom nakazených a najmä, na dobrovoľnej báze.

Nechajte rozhodnutie na ľudí. Behaviorálna teória hovorí, že ľudia nie sú ovce a prídu sa testovať, lebo cítia nebezpečenstvo. Postupne prídu tí, ktorí budú vo veľkej miere pozitívni. 6-7% pozitivita je veľa a nižšie to nepôjde. Ľudia prídu domov, povedia susedom, rodine, kolegom, pôjdu aj tí. Všetci chcú mať Vianoce,“ dodávajú Dáta bez pátosu na Facebooku.

V týchto siedmich zamorených okresoch je situácia neúnosná. Pravidlá sa tu menia, hygienici sprísňujú opatrenia

Úmrtia pribúdajú v stovkách

Úplnou katastrofou sú ale hospitalizácie a úmrtia. Len v decembri, teda počas 14 dní bolo na Slovensku 317 pitvou potvrdených úmrtí na COVID-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že každý piaty hospitalizovaný človek s koronavírusom zomrie. Momentálne je v slovenských nemocniciach 2 037 ľudí s potvrdeným koronavírusom, čo pri tomto trende znamená ďalších 509 úmrtí, ktorým sa dalo predísť. 

Situácia v nemocniciach je vždy odrazom infekcií spred predchádzajúcich niekoľkých týždňov. Pacient sa do nemocnice dostane až po niekoľkých dňoch od nakazenia, keď sa uňho rozvinie ťažká forma COVID-19. Pacienti s koronavírusom často ležia v nemocnici celé týždne. Podľa stavu v okresoch a najmä podľa rýchlosti, s akou nové prípady pribúdajú, nás podľa všetkého čaká smrtiaci január.

V rámci siedmich dní sa situácia najvýraznejšie zhoršila v okresoch Skalica, Považská Bystrica, Trenčín, Nitra, Banská Bystrica a Žilina. V 14-dňovej incidencii sú na čele v rýchlosti šírenia vírusu okresy Trenčín, Nitra, Skalica, Banská Bystrica, Bratislava, Považská Bystrica, Čadca (áno, znovu sa to rozhorelo), Žilina, Rimavská Sobota a Trnava,“ uvádzajú analytici. 

V týchto okresoch mal byť podľa nich dávno úplný lockdown a tiež posilnené mobilné odberové miesta, kde by sa mohol otestovať každý a bez zdĺhavého čakania. ÚVZ síce kozmeticky upravil opatrenia, no k lockdownu majú ďaleko. Vláda dnes rokuje aj  možnosti lockdownu, z ktorého budú mať niektorí ľudia výnimku.

Zdroj: DataBezPatosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá