Koľko miliónov eur je dnes dostupných pre slovenské projekty?

  • O zaujímavé biznis nápady nie je na Slovensku núdza, no veľmi často sa nezrealizujú kvôli nedostatku peňazí. Ak aj ty máš hlavu plnú nápadov, no vrecká beznádejne prázdne, prinášame ti prehľad možností, pomocou ktorých môžeš svoj projekt financovať.
collage
  • O zaujímavé biznis nápady nie je na Slovensku núdza, no veľmi často sa nezrealizujú kvôli nedostatku peňazí. Ak aj ty máš hlavu plnú nápadov, no vrecká beznádejne prázdne, prinášame ti prehľad možností, pomocou ktorých môžeš svoj projekt financovať.

Neulogy Ventures

neulogy

foto: nadaciapontis.sk

Z fondu, za ktorým stojí Ivan Štefunko, môžeš získať investíciu 50 000 EUR až 1 500 000 EUR v jednom kole. Podľa štádia vývoja spoločnosti môže celková investovaná suma dosiahnuť až 3 000 000 EUR.

V portfóliu Neulogy Ventures nájdeš 26 spoločností vrátane Piano Media, InHiro alebo Eyerim.

LRJ Capital

lrj

foto: lrjcapital.com

V portfóliu LRJ Capital sa nachádza asi najznámejší slovenský projekt – AeroMobil. LRJ investuje najmä do spoločností, ktoré majú potenciál na úspech na svetových trhoch. Zo ziskov z investícii LRJ podporuje neziskové iniciatívy.

Ich investície sa pohybujú medzi 100 000 EUR až 2 000 000 EUR. Optimálna investícia je 500 000 EUR. No iba zaujímavý nápad ti pri LRJ nestačí. Na to, aby tvoju spoločnosť zvážili, budeš potrebovať referenciu od člena ich networku.

Fond inovácií a technológií

fondfit

foto: sbagency.sk

Fond inovácií a technológií ponúka investície vo výške od 20 000 EUR do 1 500 000 EUR počas 4 až 6 rokov. Fond ponúka pre-seed kapitál, seed kapitál aj scale capital. Okrem toho sa aktívne zapája do rozvoja firmy a poskytuje mentoring a koučing.

Osobitnú pozornosť venujú oblastiam ako životné prostredie, obnoviteľné zdroje energie, priemyselné inovácie, informačné technológie, technológie ktoré zlepšia život a softvérové riešenia.

Credo Ventures

credo

foto: credoventures.com

Credo Ven­tu­res, so síd­lom v Prahe, je jed­nou z naj­výz­nam­nej­ších inves­tič­ných firiem s rizi­ko­vým kapi­tá­lom v strednej a východnej Európe. Zameriavajú sa najmä na spo­loč­nosti a star­tupy, ktoré roz­bie­hajú svoj biz­nis v IT, inter­nete a zdra­vot­níc­tve. Členom ich tímu je aj Andrej Kiska Jr.

Investícia od Credo sa bežne pohybuje od 50 000 EUR do vyše 2 miliónov EUR. Investovali už do spoločností ako Photoneo, Codasip alebo Excalibur.

Crowdberry

crowdberry

foto: spaceunicorn.sk

Crowdberry narozdiel od klasických fondov oslovuje naraz väčšie množstvo potenciálnych investorov. Tí si potom na základe vlastnej úvahy vyberajú, do ktorých projektov investujú. Môžu si tak rozdeliť riziko s inými spoluinvestormi.

Od Crowdberry môžeš požiadať o investíciu vo výške 100 000 EUR až 5 000 000 EUR. Tvoj projekt potom zbiera počas stanoveného času peniaze od investorov, v štýle podobnom crowdfundingu ako indiegogo alebo Kickstarter.

Financovanie cez Crowdberry už využili napríklad Herbert sirupy alebo EcoCapsule.

CONDA Crowdinvesting

conda

foto: conda.eu

CONDA Crowdinvesting funguje na podobnom princípe ako Crowdberry. Prvý úspešne odfinancovaný projekt bol slovenský aperitív Bentianna, ktorý získal od 73 investorov 65 700 EUR.

Celkový investovaný kapitál cez CONDA je 12,63 milióna eur od 6 531 investorov. Priemerná investícia od jedného investora je 1 221€. Ak teda potrebuješ investíciu vyššiu ako 50 000 EUR a máš záujem skúsiť crowdinvesting, CONDA je určite zaujímavá možnosť.

Limerock Fund Manager

limerock

foto: LinkedIn/Limerock Fund Manager

Limerock Fund Manager sa zameriava na investovanie do malých a stredných podnkov a poskytuje im rastový kapitál. Typická veľkosť investície od Limerock sa pohybuje medzi 500 000 až 2 000 000 EUR.

Spoločnosť sa zameriava najmä na podníky, ktoré rozširujú svoje pôsobenie, no sú ochotní investovať aj do startupov.

G4 Investments

g4-investicny-klub_2

foto: g4.sk

G4 Investments je investičný klub, za ktorým stoja bývalí akcionári Azet.sk. Na investíciu od nich musíš splniť jasne stanovené podmienky. Musíš plánovať rozšíriť svoj biznis aj za hranice Slovenska a musíš mať jasnú predstavu o produkte a konkurencii.

G4 v súčasnosti spravuje 30 investícii v hodnote 30 miliónov EUR. 

zdroj titulnej fotografie: conda.eu / nadaciapontis.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK