Kollár zo SPOLU: To, že Kiska podporil Remišovú, bola chyba (ROZHOVOR)

  • Krajina po troch Ficových vládach a roku a pol Matovičovej vlády naozaj potrebuje kompetentné vládnutie
  • Súčasná vládna koalícia stojí a padá na tom kedy si Boris Kollár povie, že už stačilo
  • Robiť primátora bežného okresného mesta na Slovensku je z hľadiska výkonu zložitejšie ako robiť premiéra
kollar DK thumb no text
Startitup
  • Krajina po troch Ficových vládach a roku a pol Matovičovej vlády naozaj potrebuje kompetentné vládnutie
  • Súčasná vládna koalícia stojí a padá na tom kedy si Boris Kollár povie, že už stačilo
  • Robiť primátora bežného okresného mesta na Slovensku je z hľadiska výkonu zložitejšie ako robiť premiéra

Nestačí len to, aby politici nekradli, ale aby boli aj pripravení a dokázali vládnuť,“ hovorí Miroslav Kollár, člen predsedníctva strany Spolu. Tá mala v poslednom preferenčnom prieskume agentúry Focus, ktorý sa realizoval od 11. do 19. mája pre TV Markíza 1,3 percenta. Pre to, aby mala strana Spolu v najbližších voľbách 5 percent je ochotný urobiť všetko. Len nedávno odišiel z parlamentnej strany Za ľudí, tvrdí, že už nemohol pracovať s Matovičom.

Myslí si, že práve teraz je teraz pre stranu Spolu najlepší čas presadiť sa. „Ak bol niekedy priestor a čas pre naozaj lucídnu a normálnu politiku, tak je to teraz,“ hovorí, že v spoločnosti badá spomienkový optimizmus na časy, kedy vlády na Slovensku rozumeli tomu, čo robia. Reflektuje tak na vládu Mikuláša Dzurindu, rovnako spomína krátku vládu Ivety Radičovej. „Krajina po troch Ficových vládach a jednej a pol Matovičovej vláde naozaj potrebuje kompetentné vládnutie. Jasno v tom, aká má byť Slovensko krajina.“

Postaviť na čelo strany Remišovú bola zo strany Kisku chyba

Keď som vstupoval do strany Andreja Kisku tak som nečakal, že vstupujem do strany Veroniky Remišovej. Keby som to vedel, tak do nej nikdy nevstúpim,“ hovorí Kollár, no na otázku, či vstup do strany vníma ako chybu, reaguje negatívne. „Nemôžem to vnímať ako chybu. Možno som si vtedy vybral ľahšiu cestu na vstup do politiky,“ hovorí a dodáva, že sa zdalo, že Za Ľudí bude veľká strana s veľkým mandátom a možnosťou meniť krajinu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Miro Kollar (@mirokollar69)

Bývalý prezident Kiska si podľa Kollára zaslúži doživotnú úctu. „Keby sme sa čo len trochu snažili porovnávať to, čo urobil Igor Matovič pre slovenskú politiku a slovenskú spoločnosť, s tým, čo urobil pre slovenskú spoločnosť Andrej Kiska, tak by sme hlboko urazili Andreja Kisku.“ Kiskove rozhodnutie zvoliť za predsedníčku strany Veroniku Remišovú označuje za chybu, dodáva, že si myslí, že to v súčasnosti vnímajú ako zlý krok všetci.

S Igorom Matovičom už nemohol spolupracovať

Ako primátor som pandémiu riešil na spodnej úrovni, kde nám zomierali ľudia. Som presvedčený, že niektorí z nich zomreli zbytočne. Odmietol som ďalej legitimizovať tento štýl politiky Igora Matoviča a odišiel som z vládnej koalície,“ hovorí Kollár a primátor Hlohovca. Vysvetľuje tak, prečo vstúpil do mimoparlamentnej strany, aj keď sú si jeho hodnoty blízke aj s parlamentnou stranou Sloboda a Solidarita. Vo vláde pod vedením vtedajšieho premiéra už nemohol pokračovať v akejkoľvek strane.

Stredo-pravicový volič je mimoriadne náročný, viac ako polovica voličov podľa mňa každé štyri roky mení stranu,“ tvrdí Kollár, vysvetľuje tým aj časté vznikanie a zanikanie strán. Ako ďalšie negatívum vníma pretlak politických strán na stredo-pravicovom politickom spektre s tvrdením, že je každá presvedčená, že je najlepšia: „Ak chceme krajine pomôcť, tak sa to podarí len vtedy, keď sa začneme postupne dávať dohromady.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Miro Kollar (@mirokollar69)

 

Smer, Hlas, Sme rodina a formujúca sa orbánovská strana majú aj na ústavnú väčšinu

V minulom volebnom období bola na Slovensku vláda Smeru, na čele ktorej stáli Fico, Danko a Bugár. Tí sa počas vládnutia hádali omnoho menej: „To sú strany, ktoré majú úplne iné motivácie na robenie politiky. Od mocenských po obchodné. Vo chvíli kedy získajú mandát na vyskladanie vlády si rozdelia jednotlivé sféry záujmu tak, aby každá politická a obchodná skupina za nimi bola uspokojená a navzájom si nekafrú do kapusty,“ hovorí Kollár s tým, že fungovanie minulej vlády nebolo spojené so záujmom lepšieho smerovania krajiny. Práve naopak, podľa neho mali úplne inú motiváciu zaniesť pod koberec aj vážnejšie spory.

Tiež dodáva, že iný dojem robili hádky, ktoré neboli prezentované verejne na tlačovkách alebo sociálnych sieťach, ako ich na poste premiéra dlhodobo riešil Igor Matovič. Dodáva však, že veľkú rolu na tom, ako vnímame súčasnú vládu od tej predošlej hrá aj neporovnateľná nálada v spoločnosti, silno ovplyvnená príchodom pandémie. S korporátnymi záujmami však nespája len opozíciu, ale aj súčasnú parlamentnú stranu Sme rodina: „Úprimne si myslím, že súčasná vládna koalícia stojí a padá na tom kedy si Boris Kollár povie, že už stačilo.“

Miroslav Kollár predpokladá, že predseda strany Sme rodina si môže dovoliť spustiť proces vedúci k predčasným voľbám: „Vyjde z nich, ak nie posilnený, tak rovnako silný. Vládu by mohol poskladať s biznisovo stabilnejšími partermi z dnešnej opozície.“ Hovorí tak o budúcej možnej vládnej koalícii utvorenej zo Smeru, Hlasu a strany Sme rodina: „Ak pridajú orbánovskú maďarskú koalíciu, ktorá sa v tejto chvíli vytvára, tak to dajú aj na ústavnú väčšinu.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Miro Kollar (@mirokollar69)

Kollár by neprirovnával formujúcu sa maďarskú koalíciu ku Mostu-Híd, ktorá sa v minulosti neočakávane rozhodla zložiť vládu s Róbertom Ficom: „To som samozrejme kritizoval. Na druhej strane dnes chápem prečo Béla Bugár nechcel ísť do koalície s Igorom Matovičom, pretože ho na rozdiel od nás poznal. Dnes ho už poznáme všetci. Rozumiem každému jednému politikovi, ktorý povie, že radšej nebude vládnuť, ako by mal vládnuť s Igorom Matovičom.“

Od politiky netreba očakávať pozitívnu spätnú väzbu. Viac kričia nespokojní

Som vďačný za každého schopného a čestného človeka, ktorý ide do politiky a nezuteká z nej po prvých dvoch, troch rokoch,“ hovorí Kollár. Tvrdí však, že človek by od práce v politike nemal očakávať akúkoľvek pozitívnu spätnú väzbu spoločnosti. Je to prirodzené: „Vždy je viac počuť nespokojných ako spokojných. Človek má oveľa menšiu potrebu vyjadrovať pozitívnu spätnú väzbu. Ak je spokojný, tak si užíva, že je spokojný a nič nerieši.“

Sociálne siete vytvárajú často skreslenú predstavu o nálade v spoločnosti. Kollár si v Hlohovci dal urobiť prieskum verejnej mienky, pretože ho zaujímalo, ako domáci vnímajú vývoj v meste za posledných šesť rokov, kedy je na poste primátora on. Výsledky boli radikálne odlišné od negatívnej atmosféry, ktorú navodzovali sociálne siete. Dve tretiny opýtaných boli so situáciou v meste spokojní: „Aj to je odkaz ľuďom, ktorí idú do politiky. To, že nedostávate konkrétnu spätnú väzbu neznamená, že ľudia nie sú spokojní. Hold, viac je počuť tých nespokojných.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Miro Kollar (@mirokollar69)

Svoje roky na poste primátora však označuje za najužitočnejšie z celého života. Dodáva, že začať robiť politiku na komunálnej úrovni je ideálne, pretože výsledky je vidieť takmer v zapätí a dostávate bohatnú spätnú väzbu.

Robiť primátora bežného okresného mesta na Slovensku je z hľadiska výkonu zložitejšie ako robiť premiéra,“ tvrdí Kollár. Hovorí, že premiér musí manažovať ministrov a politické strany, zatiaľ čo on ako primátor malého okresného mesta manažuje holding dvadsiatich troch mestských, obchodných, príspevkových, rozpočtových spoločností vrátane politického rozmeru v mestskom zastupiteľstve. „Ja sa z mestského úradu domov nevozím bavorákom so šoférom, ale naozaj chodím domov pešo a ľudia vám rýchlo dajú vedieť čo si myslia o tom, čo robíte.“

Zdroj: TV Markíza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá