KOMENTÁR: Keš za očkovanie? Začnime sa konečne rozprávať o skutočnej motivácii

očkovanie čakáreň seniori
TASR/Henrich Mišovič

Je síce iba jún, no už teraz by sme mali začať hovoriť o príprave na tretiu vlnu, ktorá príde na jeseň. Informácie máme, prostriedky tiež, vieme, čo funguje. Lockdown a zatvorené hranice a terasy nechceme, testov máme až po plafón, každý vie, čo má robiť. Napriek tomu však hrozí, že to nezvládneme. Dôvodom je to, že stále máme dosť málo zaočkovaných ľudí.

Dáta z Británie pritom hovoria pomerne jasne: hoci narastá počet prípadov, do nemocníc sa dostávajú najmä tí, ktorí sa nezaočkovali. O to predsa ide. Môžeme mať prípadov koľko chceme, ak to nebude predstavovať šialený nápor na nemocnice.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes hovoril aj o tom, že by štát mal ľudí motivovať k očkovaniu aj finančne. Niektorí lekári, ako napríklad Milan Kulkovský, sú proti. Motivácia k očkovaniu by mala podľa neho byť nehmotná. „Kupovanie ramien“ by naopak mohlo podkopať dôveru vo vakcíny. Rovnaký efekt by malo povinné plošné očkovanie, nie sme predsa diktatúra.

Takže si to zhrňme. Väčšina Slovákov by sa zaočkovať dala. Reálne ich na očkovanie prišlo 35 % a čakáreň sa pomaly vyprázdňuje. S čím príde ministerstvo? S lotériou?

Začnime hovoriť aj o iných faktoroch, ktoré vstupujú do procesu rozhodovania, či sa človek pôjde alebo nepôjde zaočkovať. Jedným je samotná dôvera v očkovanie, druhým faktorom je informovanosť a v neposlednom rade pohodlnosť.

Najskôr spomeňme aj to dobré, ako už štát ľuďom v ústrety vyšiel. Dnes minister zdravotníctva potvrdil, že očkovanie bude prebiehať aj u obvodných lekárov. Mnohým ľuďom, nielen seniorom sa uľaví. Dedinskému lekárovi, ktorý tvoju rodinu pozná do desiateho kolena, sa určite verí ľahšie, ako nejakému anonymnému lekárovi z obrovského očkovacieho centra, kde je očkovanie masové a neosobné. A ešte sa naň treba prihlásiť cez internet. 

Ďalším super krokom sú výjazdové tímy. Jednoducho sa naložia vakcíny do dodávky, tá príde do dediny a vakcínu dostane každý, kto o ňu prejaví záujem. Pripravuje sa aj aplikácia e-karanténa (hoci sa o tom hovorí už pár mesiacov, ale verme tomu), v hre je aj štátna karanténa a ministerstvo dokonca plánuje veľké call centrum. To je zatiaľ vo hviezdach, dajme tomu čas.

Tu niekde by sa mohla skrývať odpoveď k väčšej zaočkovanosti. Radikálnych antivaxerov presviedčať netreba, ale tým lenivým by bolo vhodné naservírovať vakcínu rovno pod nos. Urobiť proces taký pohodlný, že by nad tým nikto ani nerozmýšľal.

Ak máš chuť na nanuk, čo je jednoduchšie? Ísť si ho vziať do mrazničky, alebo sa obliecť, ísť do obchodu a kúpiť si ho? Správna odpoveď je nechať si ho niekým priniesť. Tento princíp by sme mohli uplatniť aj pri vakcínach. Je úplne pochopiteľné, že nie každému sa chce registrovať do čakárne, potom čakať na termín, ktorý možno sadne, možno nie, a potom sa trepať niekde, kde to vôbec nepozná.

Mobilné očkovacie tímy už máme, očkovanie u obvoďákov je už na spadnutie. Čo teda ďalej?

Jednoznačne by pomohlo, keby si človek mohol vybrať v čakárni miesto a aspoň približný čas. Namiesto odmeňovania očkovaných by sme mohli motivovať samotných lekárov. Ak obvodný lekár alebo aj špecialista dostane odmenu za každého pacienta, ktorého zaočkuje, bude mať motiváciu pribrať si prácu navyše. A možno aj pacientov bude volať na očkovanie proaktívne.

Ďalšou motiváciou je aj samotné očkovanie ľudí v okolí. Určite aj ty poznáš niekoho, kto sa dal očkovať viac-menej len preto, že to videl u niekoho iného, alebo sa partia dôchodcov rozhodla urobiť si výlet a spolu sa šli zaočkovať. Gizka Oňová a Peter Sabaka v televízii, akokoľvek sú roztomilí, ťažko prinútia niekoho vstať z gauča a zaujímať sa z ničoho nič o svoje zdravie. Ale Božka z vedľajšieho vchodu už áno. Dostala Pfizer a na druhý deň už kopala zemiaky. Tak asi dobre.

Už teraz počúvame o tretej vlne a variante delta, ktorý na Slovensku zatiaľ nemáme, ale je to len otázka času. Variant z Británie u nás spôsobil tisíce úplne zbytočných úmrtí a vycical slovenské umierajúce zdravotníctvo aj z poslednej kvapky života. Jeseň však už máme iba vo svojich rukách.

Dáta z Británie sú povzbudivé, hoci im rastie počet nových prípadov nákazy, pre nemocnice to nepredstavuje taký veľký tlak ako v minulosti. Očkovanie totiž chráni pred samotnou nákazou „len“ na 90 %, ale pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom takmer na 100 %. Imunitný systém podgurážený očkovaním sa pasuje s nákazou oveľa odvážnejšie. Aj u ľudí, ktorých by inak vírus premohol.

Nie je mojím cieľom kohokoľvek presviedčať, aby sa šiel dať očkovať. Je to každého názor, aj keď nie vždy je vytvorený na základe faktov, ale na základe totálnych bludov. Kto sa vedome odmietne očkovať a skončí v nemocnici na umelej pľúcnej ventilácii alebo dokonca, nedajbože, v čiernom vreci, bude to jeho voľba.

Na jeseň sa už na Matoviča nevyhovoríme. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK