KOMENTÁR: Toto je dôvod, pre ktorý doma nemám televízor

  • Mnoho ľudí so nedokáže svoj život predstaviť bez televízoru
  • Ja som presným opakom – už si ho nedokážem predstaviť s ním
  • Teraz ti poviem niekoľko dôvodov, prečo to tak je
kniznica tv
Unsplash/Mollie Sivaram | Unsplash/Jonathan Borba
  • Mnoho ľudí so nedokáže svoj život predstaviť bez televízoru
  • Ja som presným opakom – už si ho nedokážem predstaviť s ním
  • Teraz ti poviem niekoľko dôvodov, prečo to tak je

Keď som sa pred vyše jedným rokom presťahovala, byt, ktorý som si prenajala, nemal televízor. Spočiatku to bol nezvyk, nakoľko som bola zvyknutá na veľkú 3D smart telku s viacerými vymoženosťami. Povedala som si, že keď sa povybaľujem a príde deň, kedy budem mať aspoň chvíľku voľna, sadnem si za PC a nejaký televízor si objednám. To sa však nestalo dodnes a už sa to ani nikdy nestane. Prečo? 

Priestor na televízor nahradila veľká knižnica

Dni však plynuli a výber TV bol tým posledným, na čo som myslela. Prešlo tak niekoľko týždňov, a ja som si uvedomila, že televízia mi, na moje prekvapenie, vlastne absolútne nechýba. Keď si chcem pozrieť správy, prebehnem si nejaký spravodajský web, keď chcem počúvať hudbu, pustím si Spotify, a keď si chcem pozrieť nejaký film, pozriem si ho na notebooku cez Netflix alebo HBO Go. Bez reklám, bez programov, ktoré ma absolútne nezaujímajú, a bez zbytočnej a všadeprítomnej negativity. 

Pravidlo, ktoré ti kompletne zmení život: Začni svoj deň pravidlom 20/20/20

Miesto, kde mala byť televízia, tak nahradila veľká knižnica, do ktorej som si aspoň konečne usporiadala svoje knihy, ktoré milujem už od detstva. Miesto negatívnych správ si tak radšej prečítam nejakú motivačnú knihu, miesto pozerania nejakého prvoplánového braku si radšej prečítam nejaký kvalitný román, a miesto sledovania Farmy si (oveľa) radšej prečítam Shakespeara. 

zdroj: Unsplash/Laura Chouette

Ak sa rozhodneš rovnako, priprav sa na nechápavé pohľady

Takže áno, aj takíto ľudia ešte existujú. A keď to sem-tam spomeniem, vždy ma veľmi milo prekvapí, ak sa nájde niekto, kto to má rovnako – a musím povedať, že tých ľudí je dosť. Samozrejme sa však nájdu aj takí, ktorí toto rozhodnutie nedokážu vstrebať a pochopiť. 

Spomínam si napríklad na jednu rodinnú oslavu ešte v minulom roku, kde sa reč zvrhla na nejakú práve bežiacu reality show. Keď sa ma niekto opýtal, komu držím palce, a ja som povedala, že nemám ani poňatia, o čom hovoria, keďže doma ani nemám televízor, väčšina ľudí sa na mňa zahľadela pohľadom, akoby som práve oznámila, že po skončení oslavy odchádzam do Botswany čipovať slony. Otázka: „A čo potom robíš celé dni?” ma však utvrdila v tom, že akékoľvek moje vysvetlenie by nepadlo na úrodnú pôdu, a tak som nenápadne premostila na nejakú inú tému. 

Čítanie podporuje tvorivý proces

Som nesmierne vďačná za to, že mám prácu, ktorá ma maximálne baví a napĺňa, no vyžaduje si obrovskú dávku sústredenosti a kreativity. A toto sú presne tie veci, ktoré čítanie podporuje. Samozrejme v žiadnom prípade netvrdím, že televízia je nevyhnutné „zlo” – ponúka predsa aj množstvo skvelých a inšpiratívnych programov, rovnako ako netvrdím, že svoje rozhodnutie nikdy a za nič na svete nezmením. Aktuálne mi to však takto vyhovuje najviac na svete. Informácie sa predsa dajú získať aj inak ako z TV, a relax si viem predstaviť aj lepšie ako pri nejakom televíznom programe. Ak teda nad podobným rozhodnutím uvažuješ aj ty, odporúčam ti ho všetkými desiatimi. 

Máš doma televízor?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech